“World Influencers Congress” ishtirokchilari Xiva, Buxoro va Samarqandga sayohat qilishdi
23-27-avgust kunlari Oʻzbekistonda Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasi tashabbusi bilan “World Influencers Congress” (WIC) Birinchi Xalqaro inflyuyenserlar kongressi boʻlib oʻtdi.
Ishtirokchilarning yoʻnalishi Toshkent shahridagi I Xalqaro inflyuyenserlar kongressi ochilishidan boshlandi. Rasmiy ochilish marosimida taniqli inflyuyenserlar, fikrlar yetakchilari, siyosiy doiralar va diplomatik korpuslar vakillari, shuningdek xorijiy va mahalliy ommaviy axborot vositalari qatnashishdi.
Xorijiy mamlakatlar blogerlarining Oʻzbekistonga tashrifining ikkinchi kuni qadimiy Xorazmdan boshlandi. Dunyoning 40 davlatidan kelgan 100 ga yaqin bloger tarixiy Xiva shahriga yoʻl oldi. Taʼkidlash joizki, bu Xorazm tarixida tarkibiga koʻra jahon blogosfera vakillarining eng yirik delegatsiyasidir va bu viloyat turizmini rivojlantirishda muhim rol oʻynashi shubhasiz.
WIC ishtirokchilari boʻlmish xorijiy blogerlar Xiva shahrida “Ichan Qalʼa”ga sayohat qilishdi hamda video va foto-materiallar bilan toʻgʻridan-toʻgʻri efir orqali boʻlishishdi, shu tariqa YouTube, Instagram va  Facebook ijtimoiy platformalaridagi obunachilar eʼtiborini Oʻzbekistonga jalb qilishdi. Shunisi diqqatga sazovorki, Kongress ishtirokchilarining ijtimoiy tarmoqlardagi obunachilari umumiy soni 1-15 millionni tashkil qiladi.
Tashrifning uchinchi kuni, yaʼni 25-avgustda xorijiy blogerlar delegatsiyasi Buxoro viloyatida boʻldi. Buxoro xalqaro aeroportida ularni viloyat xokimi oʻrinbosari Botirjon Shahriyorov, Buxoro shahri hokimi Karim Kamolov, viloyat Turizmni rivojlantirish departamenti hamda xavfsiz turizmni taʼminlash boshqarmasi rahbariyati kutib oldi.
“Ishonchim komilki, Kongress ishtirokchilarining viloyatimizga tashrifi nafaqat navqiron Buxoroning, balki Oʻzbekistonning ajoyib tarixiy-madaniy merosini ham keng targʻib qilinishi yoʻlida xizmat qiladi”, - dedi Buxoro shahri hokimi.
40 davlatdan tashrif buyurgan 100 ga yaqin inflyuyenserning umumiy auditoriyasi 1 milliardga yaqinni tashkil qiladi.
Kongress ishtirokchilari Buxoroning tarixiy maskanlari, shaharning tarixiy qismi durdonalari hisoblangan Poi Kalon ansambli, Sitorai Mohi Xosa, qadimiy masjid va minoralar, Toqi Zargaron bozorida boʻlishdi, soʻngra Buxoro oshxonasining turli-tuman taomlaridan tatib koʻrishdi. Ertasiga kongressmenlar Samarqand shahri tomon yoʻl olishdi.
26-avgust kuni Samarqandda Prezident Shavkat Mirziyoyev tashabbusi hamda YUNESKO vakolatxonasi ishtirokida nafaqat Oʻzbekiston, balki Markaziy Osiyoning eng ahamiyatli tadbirlaridan biri “Sharq taronalari” XII Xalqaro musiqa festivalining ochilish marosimi boʻlib oʻtdi.
Ushbu keng koʻlamli tadbirning rasmiy ochilish marosimida qatnashish uchun Oʻzbekiston Prezidenti Samarqandga tashrif buyurdi. Bu yerda davlat rahbari Birinchi Xalqaro inflyuyenserlar ishtirokchilari hamda mahalliy blogerlar bilan uchrashdi. Shavkat Mirziyoyev xorijiy mehmonlarni Oʻzbekistondagi yirik tadbirlardan biridagi ishtiroklari uchun minnatdorchilik bildirib, doim va har yerda adolat, ochiqlik va toʻgʻrisoʻzlikni qoʻllab-quvvatlashini taʼkidladi.
“Eng asosiysi, soʻnggi yillarda Oʻzbekistonning dunyoga ochilayotganini hamda bor haqiqatni jahon hamjamiyatiga yetkazmoqchi ekanini oʻz koʻzingiz bilan koʻrdingiz. Biz xalqimizga qulay boʻlishi tarafdorimiz va xalq manfaati yoʻlida xizmat qilamiz. Bu yerda oʻzimning qorakoʻzlarimni ham koʻryapman va bu menga g'urur va iftixor bag'ishlamoqda. Shuni yaxshi bilingki, biz sizlarni har doim va har yerda qoʻllab-quvvatlaymiz!” – dedi Prezident. Xalqaro inflyuyenserlar kongressi katta gala-konsert hamda “Sharq taronalari” xalqaro festivali bilan yakunlandi.
Shu oʻrinda Kongress ishtirokchilarining taassurotlari bilan boʻlishamiz:
Dot Zoye, trevel-bloger, suratkash (Singapur):
“Ajoyib yurtingizga kelganimizdan juda xursandmiz. Bu mening Oʻzbekistonga birinchi tashrifim. Taassurotlar juda zoʻr, barcha shaharlar koʻchalari ozoda, mazali milliy taomlar, sarxil mevalar, odamlarning samimiy va mehmondoʻstligi, jozibali meʼmorchilik – bularning bari shu oʻlka haqidagi taassurotlarimizda muhrlanib qoladi va biz oʻzimizning ijtimoiy tarmoqlardagi sahifamizda shular haqida soʻzlaymiz”.
Irina Sheyms, “Lionsgate” prodyuserlik kompaniyasining monetizatsiya va marketing boʻyicha direktori:
“Men shu mamlakatda tugʻilganman va 17 yil ilgari AQSHga koʻchib ketganman. Bu yerda keng koʻlamli oʻzgarishlar yuz bergani koʻrinib  turibdi. 100 ga yaqin xalqaro darajadagi inflyuyenserlarning Oʻzbekistondagi tadbirlarda qatnashayotgani mamlakat uchun katta yutuqdir va uning dunyoga haqiqatda ochilayotganidan dalolat beradi. Oʻzbekiston - serqirra mamlakat, ushbu xalqaro kongressdan keyin biz uchun unin yangi qirralari namoyon boʻlmoqda”.
Siana Eliz, trevel-bloger, suratkash (Avstraliya):
“Oʻzbekiston – ajoyib mamlakat, bu yerga birinchi marta kelishim, bir olam taassurotlar olmoqdamiz, odamlari samimiy, ayniqsa, Oʻzbekiston Prezidenti bilan uchrashuvimiz bir umrga yodda qoladi. Ishonchim komilki, bu oldindan rejalashtirilmagan, chunki kutilmaganda roʻy berdi. Instagram ijtimoiy tarmogʻimdagi obunachilarim soni 1,5 millionni tashkil qiladi, ishonamanki, Oʻzbekistonga tashrifimdan keyin mening sahifam obunachilar soni va ularning ajoyib yurtingizga tashrif buyurish istagi bilan bogʻliq  izohlaridan “portlaydi”.

Участники World Influencers Congress посетили Хиву, Бухару и Самарканд
С 23 по 27 августа текущего года в Узбекистане по инициативе Государственного комитета Республики Узбекистан по развитию туризма проходит Первый международный конгресс инфлюенсеров "World Influencers Congress" (WIC). Подробнее: https://uzbektourism.uz/ru/newnews/view?id=696
Маршрут участников начался с открытия Первого Международного Конгресса в Ташкенте. На открытии приняли участие популярные лидеры мнений, инфлюенсеры, блогеры, медиа-персоны, представители дипломатического корпуса, политических кругов, а также отечественных и зарубежных СМИ.
Второй день пребывания зарубежных блогеров в Узбекистане начался со столицы древнего Хорезма. Около 100 знаменитых инфлюенсеров из 40 стран мира, 24 августа отправились в исторический город Хиву. Нужно отметить, что это первое в истории Хорезма пребывание столь крупной по составу международной делегации, представителей всемирной блогосферы, и это в свою очередь играет важную роль в развитии туристической отрасли области.
В ходе своего путешествия в музейном заповеднике Хивы “Ичан Кала” иностранные блогеры, участники WIC фотографировались у известных достопримечательностей Хивы и напрямую транслировали видео и фотоматериалы в прямом эфире, привлекая, таким образом внимание подписчиков и посетителей социальных платформ YouTube, Instagram и Facebook.
Отметим, что число подписчиков каждого из участников Конгресса насчитывает примерно 1-15 миллиона человек.
На третий день 25 августа делегация в том же составе посетила Бухарскую область. У здания Международного аэропорта Бухары делегацию встретила администрация города Бухары во главе с хокимом города Каримом Камаловым, заместителем хокима Ботиржоном Шахриеровым, руководители областного департамента развития туризма и управления обеспечения безопасного туризма, а также ряд ответственных сотрудников.
«Уверен, что визит участников конгресса в нашу область будет способствовать широкому продвижению в мире привлекательного и уникального историко-культурного наследия не только нашей страны, но и нашей благословенной Бухары" - отметил хоким Бухары.
Напомним, что Конгресс посетили 83 инфлюенсера из 40 стран мира, общая аудитория которых составляет почти 1 миллиард человек.
Участники конгресса посетили уникальные исторические достопримечательности Бухары, жемчужины исторической части города: ансамбль Пои-Калон, Ситора-и-Мохи Хоса, древние мечети и минареты, побывали на древнем рынке Так-и Заргарон, а затем отправились а Ляби-Хауз, где познакомились с разнообразием блюд уникальной бухарской кухни. На следующий день конгрессмены отправились в Самарканд.
26 августа в Самарканде по инициативе Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и представительства ЮНЕСКО состоялось открытие XII Международного фестиваля «Шарк тароналари», являющийся одним из самых значимых музыкальных событий не только в Узбекистане, но и во всей Средней Азии. Для открытия столь масштабного мероприятия в Самарканд прибыл Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиеев. Перед официальным открытием фестиваля Президент Шавкат Мирзиеев лично встретился с участниками Первого Международного конгресса инфлюенсеров и с представителями отечественной блогосферы. Встреча состоялась недалеко от центральной площади Регистан.
Президент Республики поблагодарил зарубежных гостей за участие в столь масштабном для Узбекистана проекте, и отметил, что всегда и во всем поддерживал справедливость, открытость и честность.
«Самое главное, Вы сами воочию увидели, то, что за последние годы Узбекистан стал все больше открываться миру, и хочет донести всю правду до мирового сообщества, это наше стремление. Мы хотим, чтобы народу было комфортно и служим во благо народа. Я вижу здесь представителей нашей отечественной блогосферы и это дает чувство гордости за свою отчизну. Знайте, что мы всегда вас во всем поддержим!» - отметил Президент.
Завершающей ноткой программы 4-дневного Международного Конгресса инфлюенсеров стал большой Гала-концерт и завораживающее шоу Международного фестиваля «Шарк тароналари».
Впечатления участников
Дот Зое, тревел- блогер, фотограф (Сингапур):
«Мы очень рады посетить вашу замечательную страну. Это мой первый визит. Впечатления просто потрясающие, чистые аккуратные улочки, во всех городах, отличная национальная кухня, всегда свежие фрукты, приветливость и гостеприимство народа, завораживающая архитектура - все это останется в наших воспоминаниях об этой замечательной стране, и все это мы расскажем и покажем на своих социальных страницах».
Ирина Шеймс, директор по монетизации и маркетинга продюсерской компании Lionsgate (CША):
«Я родилась в этой стране и иммигрировала в США 17 лет назад, и заметно, что здесь произошли масштабные изменения. То, что происходит на сегодняшнем мероприятии – собрано 100 лидеров мнения (инфлюенсеров) со всего мира на одной площадке – это действительно большое достижение для Узбекистана и свидетельство того, что страна действительно открывается миру и ей есть, что показать. Узбекистан многогранен и после данного Международного конгресса открывается для нас с новых сторон».
Сиана Элиз, тревел блогер, фотограф (Австралия):
«Узбекистан – это уникальная страна, я посещаю ее в первый раз, мы получили много впечатлений, уникальная страна, уникальные люди, и особенно нам запомнится встреча с Президентом страны, уверена, что это не было запланировано и было спонтанно. У меня своя страница в Инстаграм, число подписчиков достигает до 1,5 миллионов, уверена, что после посещения Узбекистана, мой Инстаграм аккаунт просто взорвется от количества подписчиков, от восторга и желания посетить вашу замечательную страну».