Rossiya va O‘zbekiston kasbiy ta'limni rivojlantirish sohasida WorldSkills tizimidan foydalangan holda kuchlarni birlashtirdi
2019-08-26 | Ta’lim
“Yosh professionallar (Vorldskills Rossiya)” Ittifoqi hamda O‘zbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi o‘rtasida o‘zaro hamkorlik to‘g‘risida memorandum tuzildi. Hujjatni imzolash “Kazan Ekspo” XKMdagi WorldSkills Kazan 2019 da bo‘lib o‘tdi. Hamkorlik doirasida ikkala davlatda ham – Rossiya va O‘zbekistonda kasbiy ta'lim sifatini oshirishga qaratilgan keng ko‘lamli dastur rejalashtirilmoqda.
Rossiyaning O‘zbekiston bilan o‘zaro hamkorlik rejasini mustahkamlovchi hujjatni “Yosh professionallar (Vorldskills Rossiya)” Ittifoqi bosh direktori Robert Urazov hamda O‘zbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirining birinchi o‘rinbosari Erkin Muxitdinovimzoladi.
Hamkorlik dasturi o‘zaro tajriba almashish, umum tadbirlarni tashkillashtirish va xalqaro loyihalarda birgalikda ishtirok etish singari jihatlarni qamrab oladi. Mazkur dasturni amalga oshirishning muhim tomonlaridan biri namoyish imtihoni formatida WorldSkills standartlari bo‘yicha o‘tkaziladigan chempionat yakunlari va malakani mustaqil baholash natijalarini o‘zaro qabul qilish bo‘ladi.
“O‘zbekistonlik hamkasblarimiz bilan oldimizda kasb va ta'lim standartlarini, shuningdek, WorldSkills standartlariga muvofiq o‘quv dasturlarini uyg‘unlashtirishdek keng ko‘lamli ishlar turibdi, – deya ta'kidladi Robert Urazov. – Bizlar WorldSkills harakatini rivojlantirishga qaratilgan umum tadbirlarlarni, shu jumladan, sohaning iqtisodiy hamkorligini kengaytirishga yordam beruvchi kasbiy ta'limni rivojlantirishga oid xalqaro loyihalarda birgalikda ishtirok etishni rejalashtiryapmiz”.
Erkin Muxitdinov rossiyalik hamkasblar tajribasining ahamiyatini qayd etdi: “Ushbu tajribani kadrlar tayyorlash, milliy terma jamoani shug‘ullantirish, ishlab chiqarish ta'limidagi trenerlarni, murabbiylarni, ekspert va ustalarni o‘qitish uchun qo‘llashni mo‘ljallamoqdamiz. O‘zbekistonni ayniqsa WorldSkills standartlari bo‘yicha chempionatlar o‘tkazish va tashkillashtirish, shuningdek, o‘quv jarayonlarini tashkillashtirish va bilimni baholash markazlarini jihozlashdagi VSR tajribasi qiziqtiradi”.

Россия и Узбекистан объединили усилия в области развития профобразования с использованием системы Worldskills
2019-08-26 | Образование
Союз «Молодые профессионалы (Ворлдскиллс Россия)» и Министерство занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан заключили меморандум о взаимопонимании. Подписание состоялось 24 августа полях WorldSkills Kazan 2019 в МВЦ «Казань Экспо». В рамках сотрудничества планируется масштабная программа, направленная на повышение качества профобразования в обеих странах - России и Узбекистане.
Документ, закрепляющий план взаимодействия России с Узбекистаном, подписали генеральный директор Союза «Молодые профессионалы (Ворлдскиллс Россия)» Роберт Уразов и первый заместитель Министра занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан Эркин Мухитдинов.
Программа взаимодействия включает в себя обмен опытом, организацию общих мероприятий и совместное участие в международных проектах. Одним из важных пунктов реализации этой программы станет совместное признание итогов чемпионатов по стандартам WorldSkills и взаимное признание результатов независимой оценки компетенций, которая проводится в формате демонстрационного экзамена.
«Нам с коллегами из Узбекистана предстоит масштабная работа по гармонизации профессиональных и образовательных стандартов, а также учебных программ в соответствии со стандартами WorldSkills, - сообщил Роберт Уразов. – Мы планируем проведение общих мероприятий, направленных на развитие движения WorldSkills, в том числе - совместное участие в международных проектах по развитию профессионального образования, способствующих расширению экономического сотрудничества отраслей».
Эркин Мухитдинов отметил ценность опыта российских коллег: «Мы рассчитываем применить его для подготовки кадров, тренировки национальной сборной, обучения тренеров, наставников, экспертов и мастеров производственного обучения. Узбекистану особенно интересен опыт ВСР в организации и проведении чемпионатов по стандартам WorldSkills, а также организации процесса обучения и оснащения центров оценки компетенций».