Qozog‘istondagi eng yirik tijorat banki bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 22-avgust kuni Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligida Qozog‘istondagi eng yirik tijorat banki «Xalik bank», shuningdek, yaqinda O‘zbekistonda litsenziyasini olgan uning sho‘’ba banki «Tenge bank» rahbariyati bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv mobaynida O‘zbekiston bozorida bank faoliyati va bu borada investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi bilan hamkorlik qilish imkoniyatlari muhokama qilindi.
Qozog‘iston tomoni O‘zbekiston iqtisodiyotini liberallashtirish yo‘lidagi sezilarli o‘zgarishlarini mamnuniyat bilan qabul qildi, ularga ko‘ra respublikada tijorat banklari va xususiy biznes bilan hamkorlik qilish uchun keng imkoniyatlar ochilmoqda.
Shuningdek, uchrashuv davomida xorijiy banklarning O‘zbekiston bozorida mavjudligi bank-moliya sektorining raqobat muhitini yaxshilashga ko‘maklashishi, bu esa o‘z navbatida, mamlakat iqtisodiyotiga qo‘shimcha investitsiyalar kirib kelishiga yordam berishi ma’lum qilindi.
Uchrashuv yakunida tomonlar o‘zaro manfaatlar va istiqbolli tashabbuslarni amalga oshirishda yaqin hamkorlik to‘g‘risida kelishib oldilar.

Состоялась встреча с руководством крупнейшего коммерческого банка Казахстана
22 августа текущего года в Министерстве инвестиций и внешней торговли состоялась встреча с руководством крупнейшего коммерческого банка Казахстана – «Халык банк», а также руководителями его дочернего банка - «Тенге банк», недавно получившего лицензию в Узбекистане.
В ходе встречи были обсуждены вопросы деятельности банков на рынке Узбекистана и возможности сотрудничества в этом ключе с Министерством инвестиций и внешней торговли.
Казахстанская сторона приветствовала существенные сдвиги в сторону либерализации экономики Узбекистана, что, по их словам, открывает широкие горизонты для партнерства с коммерческими банками и частным бизнесом в Республике.
Также в ходе встречи было озвучено, что присутствие иностранных банков на рынке Узбекистана способствует оздоровлению конкурентной среды банковско-финансового сектора, что в свою очередь поспособствует притоку дополнительных инвестиций в экономику страны.
По итогам встречи, стороны договорились о тесном взаимодействии в рамках реализации взаимных интересов и перспективных инициатив.