Surxondaryo xalqaro forum mehmonlarini kutmoqda
Termizda joriy yilning 24-25 avgust kunlari bo‘lib o‘tadigan “O‘zbekiston – sivilizatsiyalar chorrahasi“ nomli xalqaro arxeologik forumga puxta tayyorgarlik ko‘rildi.
Poytaxtimizda o‘z ishini boshlagan “O‘zbekiston – buyuk yo‘llar va sivilizatsiyalar chorrahasi: imperiya, din, madaniyat“ meros haftaligi doirasida qadimiy vohada o‘tkaziladigan tadbirda ko‘plab davlatlardan olimlar, arxeologlar, soha mutaxassislari va boshqa mehmonlar ishtirok etishi kutilmoqda.
Surxondaryo viloyati qadimdan dunyo tamadduni beshiklaridan biri sifatida tanilgan. Davlatchilik, ilm-fan, madaniyat, hunarmandchilik, me’morlik, dehqonchilik kabi sohalar rivojlangan. Vohada turli asrlarga oid uch yuzga yaqin arxeologik yodgorlik mavjud bo‘lib, ularda xorijlik va mahalliy qadimshunoslar hamkorligida olib borilayotgan ilmiy-tadqiqot ishlari hududning o‘tmishdagi yangi-yangi qirralarini kashf etayotir.
Ikki kun davomida mahalliy va xorijlik ishtirokchilar sohada qo‘lga kiritilgan ana shunday yangiliklarga guvoh bo‘ladi. Termiz tumanidagi Fayoztepa, Muzrabot tumanidagi Kampirtepa arxeologik yodgorliklarida noyob kashfiyotlar bilan yaqindan tanishadi. Uzoq yillardan buyon ilm-fan ahlining Oks Aleksandriyasi joylashgan hudud haqidagi bahs-munozaralari bilan bog‘liq masalaga oydinlik kiritiladi. Mintaqamizda yagona – Termiz arxeologiya muzeyidagi turli davrlarga mansub eksponatlarni tomosha qiladi. San’at saroyida o‘tkaziladigan xalqaro arxeologik konferensiya ham taassurotlarga boy bo‘lishi kutilmoqda.
Surxondaryoda anjumanga puxta hozirlik ko‘rildi. Forumning asosiy tadbiri bo‘lib o‘tadigan muhtasham san’at saroyida barcha sharoit yaratilib, texnik jihozlandi. Ko‘cha va xiyobonlar obodonlashtirilib, xalqaro anjuman aks ettirilgan panno va bannerlar bilan bezatildi.
– Forum qatnashchilarini bayramona kutib olish va munosib xizmat ko‘rsatishga alohida e’tibor qaratilmoqda, – deydi Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi Surxondaryo viloyat hududiy boshqarmasi boshlig‘i A.Xo‘jaqulov. – Shu maqsadda anjuman ishtirokchilari uchun eng zamonaviy mehmonxonalarda barcha qulaylik yaratildi. Ularga sifatli xizmat ko‘rsatish bo‘yicha tegishli chora-tadbirlar belgilab olindi. Ushbu tadbir nafaqat viloyatning sayyohlik salohiyatini oshirishga, balki yosh avlodning milliy tariximiz va madaniyatimizga qiziqishini mustahkamlashga, yoshlarning milliy g‘urur tuyg‘usini yanada yuksaltirishga xizmat qilishi bilan ham ahamiyatlidir.

Сурхандарья ждет гостей международного форума
В Термезе продолжается подготовка к международному археологическому форуму “Узбекистан – перекресток цивилизаций“, который пройдет 24-25 августа текущего года.
Ожидается, что в мероприятии, которое состоится в рамках начавшейся в столице Недели культурного наследия под названием “Узбекистан – перекресток великих дорог и цивилизаций: империи, религии, культуры“, примут участие ученые, археологи, специалисты сферы из многих стран мира.
Сурхандарьинская область издревле считается одной из колыбелей мировой цивилизации. Здесь развиты наука, культура, ремесленничество, архитектура, земледелие и другие сферы. В оазисе расположено около трехсот археологических памятников разных эпох, а проводимая там совместно с зарубежными и отечественными археологами научно-исследовательская работа открывает новые страницы истории региона.
В течение двух дней отечественные и зарубежные участники форума ознакомятся с достигнутыми в сфере новшествами, удивительными открытиями на археологических памятниках Фаязтепа в Термезском районе и Кампыртепа в Музрабадском районе. Будет внесена ясность в дискутируемый на протяжении ряда лет в научной среде вопрос о расположении древнего города Александрия Оксианская. В Термезском археологическом музее участники ознакомятся с экспонатами различных периодов истории.
В Сурхандарье проведена тщательная подготовка к форуму. В величественном Дворце искусств, где пройдет основное мероприятие форума, созданы все необходимые условия. Улицы и аллеи благоустроены и оформлены соответствующими панно и баннерами.
– Уделяется особое внимание организации мероприятия на высоком уровне и качественному обслуживанию участников форума, – говорит начальник Сурхандарьинского областного территориального управления Государственного комитета Республики Узбекистан по развитию туризма А.Ходжакулов. – С этой целью в современных гостиницах созданы все условия для участников форума. Определены соответствующие меры по оказанию им качественных услуг. Данное мероприятие примечательно тем, что будет способствовать не только повышению туристического потенциала области, но и усилению интереса молодого поколения к национальной истории и культуре, повышению чувства гордости за свою страну.