Qoraqalpog‘iston faollari bilan samimiy muloqot
Prezident Shavkat Mirziyoyev Mo‘ynoq tumanidagi madaniyat markazida qoraqalpog‘istonlik faollar bilan muloqot qildi.
Davlatimiz rahbari yig‘ilganlarni yaqinlashib kelayotgan Mustaqillik bayrami bilan tabriklab, qoraqalpoq eliga samimiy hurmat-ehtiromini bildirdi.
- Sizlar bilan birgalikda katta harakat boshladik. Har bir hududning dardini bilaylik, har bir insonning ichiga kiraylik, ertangi kunga ishonchini uyg‘otaylik deb chuqur islohotlarni amalga oshiryapmiz. Odamlar ertaga emas, olis kelajakda emas, bugun yaxshi yashashi kerak, - dedi Prezident.
Bu siyosat natijasi Qoraqalpog‘istonda ham yaqqol namoyon.
Orolbo‘yi aholisi hayotini yaxshilash haqidagi gap-so‘zlar 50 yillardan beri bor. Lekin keyingi ikki yilda qilingan ishlar bir taraf.
Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan BMT shafeligida Orolbo‘yi mintaqasi uchun ko‘p sheriklik asosidagi Trast fondi tuzildi. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzurida Orolbo‘yi xalqaro innovatsiya markazi, Orolbo‘yida innovatsiyalarni qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi tashkil etildi. Dengizning qurigan tubida himoya o‘rmonzorlari, Amudaryo deltasida kichik suv havzalari barpo etilmoqda.
Davlatimiz rahbarining 2017-yil 28-fevraldagi qaroriga muvofiq Mo‘ynoq tumanini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish va aholi bandligini ta’minlash bo‘yicha ham qator ishlar amalga oshirildi.
Prezidentimizning o‘tgan yili 15-noyabrdagi tashrifi chog‘ida belgilangan vazifalar asosida hukumat dasturi qabul qilindi. Tuman markazida davlat xizmatlari markazi, amfiteatr, basseyn, sport zali, musiqa va san’at maktabi, tibbiyot maskani va boshqa ob’ektlar bunyod etildi. 20 ta ko‘p qavatli uy-joy qurilmoqda.
Samimiy kechgan uchrashuvda Nukus shahri va barcha tumanlardan kelgan vakillar Mo‘ynoqdagi o‘zgarishlarga havas qilganini ta’kidlab, o‘z joylaridagi kamchilik va muhim masalalarni aytdi. Ularni hal etish bo‘yicha mutasaddilarga topshiriqlar berildi.
- Katta imoratlar, zamonaviy texnikalar bilan maqtanish kerak emas. Aqlli, bilimli, fidoyi farzandlarni tarbiyalasak va ular Vatanga xizmat qilsa, eng katta boylik, baxt mana shu, - dedi davlat rahbari.

Candid dialogue with Karakalpakstan representatives
President Shavkat Mirziyoyev has held a meeting with public figures of Karakalpakstan at a culture center in Muinak district.
The head of state congratulated the audience on the upcoming Independence Day and conveyed earnest words of respect to the people of Karakalpakstan.
“We have started a great cause. We are carrying out in-depth reforms sought to enquire into the concerns of each region, find a way to the soul of every person, and sow the seeds of hope. People should live well not tomorrow, not in the distant future, but today,” the President insisted.
The results of this policy are clearly visible in Karakalpakstan.
Talks about improving the life of the Aral Sea population have been going on for half a century now. But real actions for the good of the region began in the last two years.
At the initiative of Shavkat Mirziyoyev, a multi-partner Trust Fund for the Aral Sea Region was created under the auspices of the UN. The Aral Sea International Innovation Center under the President of the Republic of Uzbekistan and the Aral Innovation Support Fund were organized. On the dry bottom of the Aral Sea, protective greenery are planted, small ponds are created in the Amu Darya Delta.
In accordance with the 28 February 2017 decree of the head of state, a number of measures were taken to galvanize socio-economic development and ensure employment of the population in Muinak district.
A government program was adopted to execute the tasks set by the President during his visit to Muinak on November 15 last year. In the district center, a public services center, an amphitheater, a swimming pool, a gym, a school of music and art, a medical institution and other facilities have been erected. 20 multi-storey buildings are under construction.
During a candid dialogue, representatives of the city of Nukus and districts of Karakalpakstan expressed satisfaction with the changes in Muinak and spoke about the problems and issues in their localities that require attention. Responsible officials were given instructions to address these shortcomings.
“There’s no need to boast with gigantic buildings, modern technologies. To be able to bring up educated, dedicated children who will serve the Motherland is our greatest wealth and happiness,” the President stressed.