Alkogol mahsulotlarini savdosi uchun ruxsat berish tartibini yanada soddalashtirish chora-tadbirlariga bag’ishlangan kengaytirilgan yig’ilish
2019-08-20 | Iqtisodiyot
Toshkent shahar hokimligida alkogolli mahsulotlar savdosi bilan shug'ullanish huquqini beradigan ruxsatnomalar berish tartibini yanada soddalashtirish masalalariga bag'ishlangan kengaytirilgan yig'ilish bo'lib o'tdi. Moliya vazirligi va Shahar hokimligi tomonidan o'tkazilgan tadbirda Ichki ishlar Bosh boshqarmasi, Yong'in xavfsizligi boshqarmasi, Prokuratura organlari, Davlat xizmatlari agentligi, Davlat soliq qo'mitasi va boshqa bir qator davlat tashkilotlari vakillari ishtirok etishdi.
Muhokama markazida O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2007 yil 16 martdagi "Alkogolli mahsulotlar bilan chakana savdo qilishni yanada tartibga solish chora-tadbirlari to'g'risida" gi  PQ-605-sonli qarori va Vazirlar Mahkamasining 2012 yil 28 martdagi "Umumiy ovqatlanish korxonalari tomonidan alkogolli mahsulotlar sotish tartibini takomillashtirish chora-tadbirlari to'g'risida» gi. 89 sonli qarorlariga o’zgartirishlar va qo’shimchalar kiritish boyicha qaror loyihasi bo’ldi.  Ishtirokchilar alkogolli mahsulotlar bilan chakana savdo qilish huquqini beradigan ruxsat guvohnomasini olish bilan bog'liq ba'zi qiyinchiliklar mavjudligini ta'kidladilab o’tdilar. Xususan, ruxsat olish muddati uzoq ekanligi qayd etildi.
Shu asosda quyidagi takliflar ilgari surildi:
• Qoraqalpog'iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari huzuridagi alkogolli mahsulotlar bilan chakana savdo qilish huquqini beradigan ruxsat guvohnomasini berishning to'liq elektron tizimiga o'tish uchun ruxsat berish bo'yicha maxsus komissiyalar tarkibini ko'rib chiqish;
• Turg’un savdo shoxobchasi ta’lim, sport va diniy muassasalardan radiusi 500 metr masofada joylashishi to'g’risidagi cheklovni 200 metrgacha qisqartirish;
• Alkogolli ichimliklar chakana savdosi, shu jumladan, umumiy ovqatlanish korxonalari tomonidan alkogolli ichimliklarni sotish huquqi uchun oylik to'lov miqdorining kamaytirilishi;
• Alkogolli mahsulotlarning chakana savdosi bilan shug'ullanadigan ko’rxonalarning yagona reestrini shakllantirish va ularni O'zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi huzuridagi Alkogol va tamaki bozorini tartibga solish inspeksiyasining vakolatli organ sifatida belgilash.
Tadbirkorlik subyektlari uchun qulayliklar yaratish va alkogol mahsulotlar bilan savdo qilish huquqini beradigan ruxsat guvohomasi olish tartibini yanada soddalashtirish maqsadida Moliya vazirligi Davlat xizmatlari agentligi bilan birgalikda tegishli normativ hujjatlarga o’zgartitish va qoshimchalar kiritish loyihasini ishlab chiqmoqda.

Меры по дальнейшему упрощению процедуры выдачи разрешительного свидетельства на торговлю алкогольной продукцией
2019-08-20 | Экономика
В хокимияте г. Ташкента прошло расширенное собрание, посвященное вопросам дальнейшего упрощения процедуры выдачи разрешительного свидетельства на право осуществления торговли алкогольной продукцией. На мероприятии, прошедшем под председательством Министерства финансов и городской администрации, приняли участие представители Главного управления внутренних дел, Управления пожарной безопасности, органов прокуратуры, Агентства государственных услуг, управлений Государственного налогового комитета и ряда других правительственных организаций.
В центре обсуждения собравшихся был проект Постановления по внесению изменений и дополнений к Постановлению Президента Республики Узбекистан №ПП-605 «О мерах по дальнейшему упорядочению розничной торговли алкогольной продукцией» от 16 марта 2007 года и Постановления Кабинета Министров №89 «О мерах по упорядочению порядка реализации алкогольной продукции предприятиями общественного питания» от 28 марта 2012 года. Участниками были отмечено наличие определенных трудностей, связанных с получением разрешительного свидетельства на право осуществления розничной торговли алкоголем. В частности, подчеркивалась длительность срока получения разрешения.
На этой основе были выдвинуты такие предложения, как:
• пересмотр состава специальных комиссий, при Совете Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятах областей и города Ташкента по выдаче разрешительных свидетельств на право осуществления розничной торговли алкогольной продукцией для перехода на полноценную электронную реализацию выдачи разрешительных свидетельств;
• снижения ограничительного показателя удаленности стационарной торговой точки в радиусе не менее чем на 500 метров от образовательных, спортивных и религиозных учреждений до 200 метров;
• уменьшение ежемесячного сбора за право розничной торговли алкогольной продукции, включая реализацию алкогольной продукции предприятиями общественного питания;
• образование единого реестра точек, занимающихся розничной торговлей алкогольной продукции и назначения в качестве уполномоченного органа Инспекцию по регулированию алкогольного и табачного рынка при Министерстве финансов Республики Узбекистан.
С целью создания удобств субъектам предпринимательства и дальнейшего упрощения процедуры получения разрешительного свидетельства на право осуществления торговли алкогольной продукцией, Министерство финансов совместно с Агентством государственных услуг ведет работу по проекту внесения изменений и дополнений к соответствующим нормативно-правовым документам.