O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi sharhi
Prezident Shavkat Mirziyoyevning “Jasliq” 19-son ixtisoslashtirilgan koloniyasini tugatish to‘g‘risidagi qaroriga qator davlatlar va xalqaro tashkilotlarning tezkor munosabati O‘zbekistonda e’tirof etilmoqda. Kelib tushgan ma’lumotlarga ko‘ra qator xalqaro tashkilotlar, davlat tuzilmalari, siyosiy doiralarning rasmiy vakillari, OAV mazkur hujjatning inson huquqlarini himoya qilishda va uning qadr-qimmatini hurmat qilishdagi ahamiyatini ta’kidlamoqda.
AQSh Davlat kotibining Janubiy va Markaziy Osiyo masalalari bo‘yicha yordamchisi vazifasini bajaruvchi Elis Uells o‘zining Tvitterdagi akkauntida quyidagilarni yozib qoldirdi: “Biz O‘zbekistonning yomon nom chiqargan “Jasliq” qamoqxonasini yopish to‘g‘risidagi e’lonini qo‘llab-quvvatlaymiz. O‘zbekistonda inson huquqlarini yaxshilash uchun hali oldinda ko‘p ishlar turibdi, biroq ushbu zulm maskanining tugatilishi islohotlar yo‘lidagi muhim qadam hisoblanadi”.
AQSh Davlat Departamentining Inson huquqlari, demokratiya va mehnat byurosi quyidagicha munosabat bildirdi: “Biz “Jasliq” qamoqxonasini yopish to‘g‘risida e’lon qilgani uchun O‘zbekistondan minnatdormiz. Inson huquqlari jamiyatlari bu to‘g‘risida deyarli so‘nggi 20 yil davomida so‘rab kelayotgan edi”.
BMTning O‘zbekistondagi Koordinatori Helena Freyzer ham Prezident Shavkat Mirziyoyevning qarorini qo‘llab-quvvatladi: “Mazkur jarayon doirasida BMT inson huquqlari tamoyillari va BMTning jinoyatchilikning oldini olish va odil sudlov sohasidagi standartlar va normalardan kelib chiqqan holda O‘zbekistonga o‘zining penitensiar tizimini isloh qilishda va qamoqqa olish bilan bo‘gliq bo‘lmagan sanksiyalar va choralarni qo‘llashda bundan keyin ko‘maklashishga tayyor”.
Yevropa Ittifoqining “Jasliq” jazoni o‘tash koloniyasi yopilishi bo‘yicha bayonotida quyidagilar qayd etilgan: “2017-2021-yillarga mo‘ljallangan O‘zbekistonning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasida ko‘rsatilganidek, huquq ustuvorligi va inson huquqlariga amal qilinishi O‘zbekiston iqtisodiy va ijtimoiy taraqqiyotini jadallashtirishning uzviy sharti hisoblanadi. Ham xorijiy, ham ichki iqtisodiy operatorlarning olib borilayotgan islohotlarga ishonchi va ularning O‘zbekiston iqtisodiyotiga investitsiya kitirishga tayyorligi darajasi mazkur sohadagi doimiy o‘sishga bog‘liq. YI munosabatlarimizni kelajakda yangi darajaga ko‘taruvchi voqealarni qo‘llab-quvvatlashga tayyor”.
O‘zbekiston davlatimiz rahbari tomonidan amalga oshirilayotgan mamlakat hayotining barcha jabhalaridagi o‘zgarishlarning asosiy qismi hisoblanuvchi inson huquqlarini himoya qilish va ta’minlash sohasidagi izchil islohotlarning xalqaro hamjamiyat tomonidan tan olinishini va qo‘llab-quvvatlanishi yuqori baholaydi va mazkur yo‘nalishda xalqaro, hukumat va nohukumat tashkilotlar bilan hamkorlikni davom ettirishga sodiqligini tasdiqlaydi.

Комментарий Министерства иностранных дел Республики Узбекистан
В Узбекистане отмечают оперативную реакцию ряда государств и международных организаций на решение Президента Шавката Мирзиёева о ликвидации специализированной колонии №19 «Жаслык». По поступающей информации, официальные представители ряда международных организаций, государственных структур, политических кругов, СМИ подчеркивают важность этого документа для защиты прав человека и уважения его достоинства.
Исполняющая обязанности помощника госсекретаря США по делам Южной и Центральной Азии Элис Уэллс в своем аккаунте в Твиттере написала: «Мы приветствуем объявление Узбекистаном о закрытии печально известной тюрьмы «Жаслык». Предстоит еще много работы для улучшения прав человека в Узбекистане, но ликвидация этого символа угнетения является важным шагом на пути реформ».
Бюро по правам человека, демократии и труда Госдепартамента США заявило: «Мы воздаем должное Узбекистану за объявление о закрытии тюрьмы «Жаслык», о чем в течение последних почти 20 лет просило правозащитное сообщество».
Координатор ООН в Узбекистане Хелена Фрейзер также приветствовала решение Президента Шавката Мирзиёева: «В рамках этого процесса ООН готова оказать дальнейшее содействие Узбекистану в реформировании его пенитенциарной системы и применении санкций и мер, не связанных с заключением под стражу, в соответствии с принципами прав человека и стандартами и нормами ООН в области предотвращения преступности и уголовного правосудия».
В заявлении Европейского союза по закрытию исправительной колонии «Жаслык» отмечается: «Как указано в Стратегии действий Узбекистана по пяти приоритетным направлениям на 2017–2021 годы, верховенство права и соблюдение прав человека являются неотъемлемыми условиями для ускоренного экономического и социального развития Узбекистана. Доверие как иностранных, так и внутренних экономических операторов к проводимым реформам и их готовность инвестировать в экономику Узбекистана зависят от постоянного прогресса в этой области. ЕС готов поддержать такие события, которые в дальнейшем поднимут наши отношения на новый уровень».
В Узбекистане высоко оценивают признание и поддержку международным сообществом последовательных реформ в области защиты и обеспечения прав человека как ключевой части проводимых главой нашего государства всесторонних преобразований во всех областях жизни страны и подтверждают приверженность продолжению сотрудничества с международными, правительственными и неправительственными организациями на этом направлении.