Prezident Xavfsizlik kengashi yig‘ilishini o‘tkazdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 15-avgust kuni Xavfsizlik kengashining mamlakatimiz tashqi siyosiy va tashqi iqtisodiy faoliyatining asosiy natijalari va istiqboldagi ustuvor yo‘nalishlariga bag‘ishlangan kengaytirilgan yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Oliy Majlis palatalari, Prezident Administratsiyasi, Vazirlar Mahkamasi, Davlat xavfsizlik xizmati, Milliy gvardiya, Bosh prokuratura, tashqi ishlar, investisiyalar va tashqi savdo, mudofaa, ichki ishlar vazirliklari, DXX Chegara qo‘shinlari, Mudofaa sanoati davlat qo‘mitasi, Inson huquqlari bo‘yicha milliy markaz rahbarlari, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Xavfsizlik kengashi kotibi ishtirok etdi.
Yig‘ilishda mamlakatimizning xorijiy hamkorlar bilan birgalikda erishilgan amaliy natijalar, global tendensiyalar, shuningdek, jahon va mintaqada barqarorlik va xavfsizlikka tahdid solayotgan zamonaviy xatarlar ko‘rib chiqildi. Keyingi yillarga mo‘ljallangan tashqi siyosiy va tashqi iqtisodiy faoliyatning asosiy vazifalari belgilab olindi.
O‘zbekiston tomonidan amalga oshirilayotgan ochiqlik va ishonch siyosati tufayli Markaziy Osiyoda yaxshi qo‘shnichilik va o‘zaro anglashuvga asoslangan mutlaqo yangi siyosiy muhit shakllangani ta'kidlandi. Mintaqaning barcha mamlakatlari bilan strategik sheriklik aloqalari yo‘lga qo‘yildi.
Bundan tashqari, oliy darajadagi tadbirlar natijasida an'anaviy do‘stona munosabatlar o‘rnatilgan mamlakatlar, jumladan, Rossiya, Xitoy, AQSh, Janubiy Koreya, Turkiya, Germaniya, Fransiya, Osiyo qit'asi davlatlari bilan hamkorlik salmoqli darajada mustahkamlandi.
Asosiy tashqi iqtisodiy hamkorlar bilan o‘zaro savdo hajmlari barqaror ortib borayotgani, Markaziy Osiyoda kooperatsiya loyihalari muvaffaqiyatli amalga oshirilayotgani, hududlararo hamkorlik faollashgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Savdo-iqtisodiy va investisiyaviy sohalarda erishilgan kelishuvlarning o‘z vaqtida va sifatli amalga oshirilishi ustidan, jumladan, parlament tomonidan qat'iy nazoratni ta'minlash zarurligi ta'kidlandi.
O‘zbekistonning BMT, ShHT, MDH, IHT kabi nufuzli xalqaro tashkilotlar faoliyatidagi ishtirokiga alohida e'tibor qaratilib, ushbu tuzilmalar doirasida mamlakatimiz tashabbuslarini ilgari surishga doir vazifalar belgilandi.
Yig‘ilishda shu davrgacha amalga oshirilgan ishlar tanqidiy baholandi hamda mutasaddi vazirlik va idoralar rahbarlariga hamkor davlatlar bilan o‘zaro manfaatli muloqotni yo‘lga qo‘yishni davom ettirish, shuningdek, ikki va ko‘p tomonlama aloqalar doirasida milliy manfaatlarni ta'minlash yuzasidan aniq topshiriqlar berildi.

Президент провел заседание Совета безопасности
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 15 августа состоялось расширенное заседание Совета безопасности, посвященное основным результатам внешнеполитической и внешнеэкономической деятельности страны и приоритетам на перспективу.
В совещании приняли участие руководители палат Олий Мажлиса, Администрации Президента, Кабинета Министров, Службы государственной безопасности, Национальной гвардии, Генеральной прокуратуры, министерств иностранных дел, инвестиций и внешней торговли, обороны, внутренних дел, Пограничных войск СГБ, Государственного комитета по оборонной промышленности, Национального центра по правам человека, а также секретарь Совета безопасности при Президенте Республики Узбекистан.
На заседании рассмотрены практические результаты сотрудничества нашей страны с зарубежными партнерами, текущие тенденции глобальной повестки, а также современные вызовы и угрозы стабильности и безопасности в мире и Центральноазиатском регионе. Определены основные задачи внешнеполитической и внешнеэкономической деятельности на предстоящие годы.
Отмечено, что благодаря политике открытости и доверия, проводимой Узбекистаном, в Центральной Азии сформировалась совершенно новая политическая атмосфера добрососедства и взаимопонимания. Установлено стратегическое партнерство со всеми странами региона.
Кроме этого, по итогам мероприятий на высшем уровне значительно укрепилось сотрудничество со странами, с которыми установлены традиционно дружественные отношения, в том числе Россией, Китаем, США, Южной Кореей, Турцией, Германией, Францией, государствами Азиатского континента.
С удовлетворением отмечены устойчивый рост объемов взаимной торговли с основными внешнеэкономическими партнерами, успешное осуществление проектов кооперации в Центральной Азии, активизация межрегионального сотрудничества.
Подчеркнута необходимость обеспечения жесткого контроля за своевременной и качественной реализацией достигнутых договоренностей в торгово-экономической и инвестиционной сферах, в том числе со стороны парламента.
Отдельное внимание было уделено участию Узбекистана в деятельности авторитетных международных организаций, таких как ООН, ШОС, СНГ, ОИС, определены задачи по продвижению инициатив нашей страны в рамках данных структур.
В ходе заседания с критической точки зрения оценена проделанная работа и даны конкретные поручения руководителям ответственных министерств и ведомств по дальнейшему выстраиванию взаимовыгодного диалога с государствами-партнерами, а также обеспечению национальных интересов в рамках двустороннего и многостороннего сотрудничества.