Kaspiy iqtisodiy forumi: Innovatsion texnologiyalar hamkorlikka yo‘l ochadi
Tadbir ochilishida so‘zga chiqqanlar forumning ahamiyati, uning Kaspiy bo‘yi mintaqasida hamkorlikning yangi mexanizmi, ahil qo‘shnilik aloqalarini mustahkamlash, savdo, transport, energetika, turizm kabi yo‘nalishlarda istiqbolli loyihalarni samarali ro‘yobga chiqarishdagi o‘rni haqida fikr bildirdi. O‘zaro iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish, innovatsion yutuqlarni ommalashtirish va yangi g‘oyalar almashinuvi bo‘yicha aloqalarni mustahkamlashi ta’kidlandi.
Forum doirasida Kaspiy innovatsion texnologiyalari va “Turkmaniston sahrosi - 2019” xalqaro ko‘rgazmalari bo‘lib o‘tmoqda.
Xususan, Kaspiy innovatsion texnologiyalari ko‘rgazmasida Rossiya, Turkmaniston, Eron, Ozarbayjon va Qozog‘iston bilan birga, O‘zbekiston stendi bilan tanishish mumkin.
O‘zbekiston uchun ajratilgan pavilonda mamlakatimizda ishlab chiqarilgan yuqori texnologiyalar, energetika, avtomobilsozlik kabi bir qator sohalarda erishilgan innovatsion yutuqlar namoyish etilmoqda.
“Made in Uzbekistan” brendi ostidagi innovatsion ishlanmalar va mahsulotlar ko‘rgazma ishtirokchilarida katta qiziqish uyg‘otmoqda.
“Turkmaniston sahrosi - 2019” xalkaro ko‘rgazmasidan, asosan, mintaka davlatlarida ishlab chikarilgan so‘nggi rusumdagi avtomobillar o‘rin olgan. Bu yerda mamlakatimizda ishlab chikarilgan avtomobillar ham namoyish etilmoqda.
Mamlakatimiz delegatsiyasi a’zolari ko‘rgazmalar doirasida Kaspiy bo‘yi mintaqasi davlatlari ishbilarmon doiralari bilan muzokaralar olib bormoqda. Unda qator sohalarda o‘zaro manfaatli hamkorlikka doir kelishuvlar imzolanishi kutilmoqda.

2019-08-12 | Innovation
Speakers at the opening of the event spoke about its role and significance in formation of a new mechanism of cooperation in the Caspian region, strengthening good neighborliness, effective implementation of promising projects in trade, transport, energy and tourism. Strengthening relations in development of economic cooperation, popularization of innovative achievements and the exchange of new ideas was also noted.
International exhibitions such as the Caspian International Exhibition of Innovative Technologies and Turkmen Sahrasy 2019 are held within the framework of the forum.
Stands of Russia, Turkmenistan, Iran, Azerbaijan, Kazakhstan and Uzbekistan are presented at the Caspian International Exhibition of Innovative Technologies.
The pavilion allocated for Uzbekistan demonstrates the high technologies developed in Uzbekistan, innovative achievements in energy, automotive industry.
Innovative developments and products under the brand “Made in Uzbekistan” are of great interest to participants of the event.
Turkmen Sahrasy 2019 exhibition presents mainly cars of the latest brands made in the states of the region. Among them there are cars produced in Uzbekistan.
Members of the delegation of Uzbekistan within the framework of exhibitions are holding talks with representatives of business circles of Caspian region states. It is planned to sign agreements on mutually beneficial cooperation in a number of areas.