Kaspiy iqtisodiy forumi: Innovatsion texnologiyalar hamkorlikka yo‘l ochadi
Tadbir ochilishida so‘zga chiqqanlar forumning ahamiyati, uning Kaspiy bo‘yi mintaqasida hamkorlikning yangi mexanizmi, ahil qo‘shnilik aloqalarini mustahkamlash, savdo, transport, energetika, turizm kabi yo‘nalishlarda istiqbolli loyihalarni samarali ro‘yobga chiqarishdagi o‘rni haqida fikr bildirdi. O‘zaro iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish, innovatsion yutuqlarni ommalashtirish va yangi g‘oyalar almashinuvi bo‘yicha aloqalarni mustahkamlashi ta’kidlandi.
Forum doirasida Kaspiy innovatsion texnologiyalari va “Turkmaniston sahrosi - 2019” xalqaro ko‘rgazmalari bo‘lib o‘tmoqda.
Xususan, Kaspiy innovatsion texnologiyalari ko‘rgazmasida Rossiya, Turkmaniston, Eron, Ozarbayjon va Qozog‘iston bilan birga, O‘zbekiston stendi bilan tanishish mumkin.
O‘zbekiston uchun ajratilgan pavilonda mamlakatimizda ishlab chiqarilgan yuqori texnologiyalar, energetika, avtomobilsozlik kabi bir qator sohalarda erishilgan innovatsion yutuqlar namoyish etilmoqda.
“Made in Uzbekistan” brendi ostidagi innovatsion ishlanmalar va mahsulotlar ko‘rgazma ishtirokchilarida katta qiziqish uyg‘otmoqda.
“Turkmaniston sahrosi - 2019” xalkaro ko‘rgazmasidan, asosan, mintaka davlatlarida ishlab chikarilgan so‘nggi rusumdagi avtomobillar o‘rin olgan. Bu yerda mamlakatimizda ishlab chikarilgan avtomobillar ham namoyish etilmoqda.
Mamlakatimiz delegatsiyasi a’zolari ko‘rgazmalar doirasida Kaspiy bo‘yi mintaqasi davlatlari ishbilarmon doiralari bilan muzokaralar olib bormoqda. Unda qator sohalarda o‘zaro manfaatli hamkorlikka doir kelishuvlar imzolanishi kutilmoqda.

Каспийский экономический форум: путь к сотрудничеству в сфере инновационных технологий
Выступившие на открытии мероприятия говорили о его роли и значении в формировании нового механизма сотрудничества в Прикаспийском регионе, укреплении добрососедства, эффективной реализации перспективных проектов в сферах торговли, транспорта, энергетики и туризма. Также было отмечено усиление связей в развитии экономического сотрудничества, популяризации инновационных достижений и обмене новыми идеями.
В рамках форума проводятся такие международные выставки, как Каспийская международная выставка инновационных технологий и «Туркмен сахрасы-2019».
Так, на Каспийской международной выставке инновационных технологий можно ознакомиться со стендами России, Туркменистана, Ирана, Азербайджана, Казахстана и Узбекистана.
В выделенном для Узбекистана павильоне демонстрируются разработанные в нашей стране высокие технологии, инновационные достижения в сферах энергетики, автомобилестроения.
Инновационные разработки и продукция под брендом «Made in Uzbekistan» вызывают большой интерес у участников мероприятия.
На выставке «Туркмен сахрасы-2019» представлены в основном автомобили последних марок, произведенные в государствах региона. Среди них есть и автомобили нашей республики.
Члены делегации нашей страны в рамках выставок проводят переговоры с представителями деловых кругов государств Каспийского региона. Ожидается подписание соглашений о взаимовыгодном сотрудничестве в ряде сфер.