Namangan shahrida TIVning yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
2019-yilning 8-avgust kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirining birinchi o‘rinbosari Ilhom Ne’matov Namangan viloyati hokimiyatida mazkur hududda xorijiy sheriklar ishtirokidagi investitsiya loyihalarining amalga oshirilishi jarayoniga bag‘ishlangan sayyor yig‘ilish o‘tkazdi.
Tadbirda Namangan viloyati hokimiyati rahbariyati, aloqador vazirlik va idoralarning mintaqadagi boshqarmalari mas’ul xodimlari hamda viloyatga biriktirilgan O‘zbekistonning Avstriya, Belgiya, Birlashgan Arab Amirliklari, Buyuk Britaniya, Eron, Fransiya, Hindiston, Italiya, Kuvayt, Koreya Respublikasi, Misr, Ozarbayjon, Pokiston, Rossiya, Singapur, Turkiya va O‘mondagi diplomatik vakolatxonalari rahbarlari ishtirok etdi.
Yig‘ilishda diplomatik vakolatxonalar ko‘magida ishlab chiqilgan va Prezident Shavkat Mirziyoyevning Namangan viloyatiga safari chog‘ida (2019-yil 28-fevral – 1-mart) taqdim qilingan investitsiya loyihalarining hamda “Doing Business with Namangan” Xalqaro investitsiya forumi (2019-yil 7-8-iyul) yakunlariga ko‘ra erishilgan kelishuvlarning bajarilishi monitoring qilindi, mintaqa sanoatining turli sohalariga investitsiya jalb qilishning istiqbolli yo‘nalishlari har tomonlama o‘rganib chiqildi.
O‘zbekiston diplomatik vakolatxonalarining faoliyati yakunlari tanqidiy ko‘rib chiqildi, rahbarlarining investitsiya loyihalarini amalga oshirish bo‘yicha ularga yuklangan topshiriqlarni bajarish to‘g‘risidagi hisobotlari tinglandi, mavjud muammoli masalalar va ularni hal qilish yo‘llari batafsil tahlil qilindi.
Elchilar joriy yilning 5-8-avgust kunlari Namanganda bo‘lib turgan vaqtlarida bajarilgan ishlar va ishlab chiqilgan yangi loyihalar to‘g‘risida ham hisobat berdilar.
Yig‘ilish yakunida xorijdagi diplomatik muassasalarimizning avval ishlab chiqilgan investitsiya loyihalarini amalga oshirish, mamlakat rahbariyatining topshiriqlarini o‘z vaqtida bajarishga hamda yangi chet el investorlarini jalb qilishga yo‘naltirilgan ishlarini faollashtirish buyurildi.

В г.Намангане состоялось совещание МИД
8 августа 2019 года первый заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Илхом Неъматов провел в хокимияте Наманганской области выездное совещание, посвященное ходу реализации в данном регионе инвестиционных проектов с участием иностранных партнеров.
В мероприятии приняли участие руководители хокимията Наманганской области, ответственные сотрудники региональных управлений причастных министерств и ведомств, а также главы закрепленных за областью дипломатических миссий Узбекистана в Австрии, Азербайджане, Бельгии, Великобритании, Египте, Индии, Иране, Италии, Кувейте, ОАЭ, Омане, Пакистане, Республике Корея, России, Сингапуре, Турции и Франции.
На совещании проведен мониторинг реализации инвестиционных проектов, проработанных при содействии дипмиссий и презентованных ранее в ходе визита Президента Шавката Мирзиёева в Наманганскую область (28 февраля – 1 марта 2019 года), а также договоренностей, достигнутых по итогам Международного инвестиционного форума «Doing Business with Namangan» (7-8 июня 2019 года), всесторонне изучены перспективные направления по привлечению инвестиций в различные отрасли промышленности региона.
Критически рассмотрены итоги работы дипломатических представительств Узбекистана, заслушаны отчеты их руководителей о выполнении возложенных на них задач по реализацию инвестиционных проектов, детально проанализированы имеющиеся проблемные вопросы и пути их решения.
Послы также отчитались о проделанной работе и новых проектах, проработанных в ходе их пребывания в Наманганской области 5-8 августа текущего года.
По итогам совещания загранучреждениям поручено активизировать работу по осуществлению ранее проработанных инвестиционных проектов и своевременному выполнению поручений руководства страны, а также привлечению новых иностранных инвесторов.