Tibbiyot kollejlariga qabul tartibi o‘zgaradi
Davlatimiz rahbarining 2018 yilning 25 yanvardagi “U mumiy o‘rta, o‘rta maxsus va kasb-hunar ta’limi tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmoni hamda 2018 yil 3 fevraldagi “O‘zbekiston Respublikasi oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligining o‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi markazi faoliyatini takomillashtirish to‘g‘risida”gi qarorlari o‘rta maxsus tibbiy ta’lim tizimidagi islohotlarni jadallashtirishga zamin yaratmoqda. Ayni paytda mazkur hujjatlar ijrosini ta’minlash yuzasidan keng ko‘lamli tashkiliy-huquqiy chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Xo‘sh, ushbu hujjatlardan kelib chiqqan holda joriy o‘quv yilida tibbiyot kollejlariga o‘qishga qabul qilish tartibi qanday bo‘ladi? Qabul jarayonida qanday yangiliklar ko‘zda tutilgan? Shu kabi savollarga javob olish maqsadida Sog‘liqni saqlash vazirligi Fan va ta’lim bosh boshqarmasi mutaxassisi Lutfiya YuSUPOVAga murojaat qildik.
— Suhbatimizni tibbiyot kollejlari faoliyatidagi yuz bergan o‘zgarishlardan boshlasak?
— Darhaqiqat, tibbiyot kollejlari faoliyati tubdan isloh qilinib, o‘qish muddati 3 yildan 2 yilga qisqartirildi. Ilgari tibbiyot kollejlariga o‘rta maktablarning 9-sinf bituvchilari qabul qilingan bo‘lsa, joriy 2019/2020 o‘quv yilidan maktablarning 11 sinf bitiruvchilari qabul qilinadi. Shuningdek, yangi “tibbiy-ijtimoiy ishi” yo‘nalishida ta’lim bir yarim yillik etib belgilandi. Endilikda yoshlarimiz tibbiyot kollejlarida hamshiralik ishi, farmatsiya, tibbiy profilaktika ishi, stomatologiya ishi, feldsherlik ishi, feldsherlik-laboratoriya ishi, tibbiy-ijtimoiy ishi kabi 7 ta yo‘nalishda malakali mutaxassis bo‘lib yetishib chiqish imkoniyatiga ega bo‘ldi.
— Avvalgi yillardagidek tibbiyot kollejlariga yangi o‘quv yilida ham kvotalar belgilanganmi va imtihon jarayoni qay tartibda o‘tkaziladi?
— Ayni paytda bu haqda tegishli hujjat loyihasi ishlab chiqildi. Unga asosan 2019/2020 o‘quv yili uchun ham hududlardagi tibbiyot kollejlarining ehtiyoji va qamroviga qarab davlat komissiyasi qarori asosida kvotalar ajratilishi rejalashtirilgan. Unga ko‘ra, agar o‘qish istagini bildirgan abituriyentlar soni belgilangan kvotalardan oshib ketsa, qabul jarayoni imtihon asosida o‘tkaziladi. Tayyorlangan loyihaga ko‘ra, bunday holatlarda o‘quvchilar ta’limning uchta fan yo‘nalishi — kimyo, biologiya, ona tili va adabiyot fanlaridan yozma shaklda imtihon topshiradi. Har bir fan uchun alohida-alohida imtihon kunlari belgilanadi. Yozma imtihon savollari davlat komissiyasi markazi xodimlari tomonidan tasdiqlangan bilet varaqalari ko‘rinishida bo‘lib, o‘quvchiga ushbu yozma ishlar uchun 2 soat vaqt ajratiladi. Imtihonning ertasi kuni javob varaqalari maxsus e’lonlar oynasiga ilib qo‘yiladi. Natijalarga ko‘ra, o‘qishga qabul qilingan o‘quvchilar davlat grantlari va to‘lov-kontrakt asosida ta’lim olishadi.
— Abituriyentlardan qabul jarayonida qanday hujjatlar qabul qilinadi?
— Abituriyentlar mutaxassisligi va kasbi, o‘qitish tili, ta’lim muassasasini tugatganligi to‘g‘risidagi ma’lumotni ko‘rsatgan holda ta’lim muassasasi rahbari nomiga ariza, pasport yoki tug‘ilganlik haqidagi guvohnoma nusxasi, umumiy o‘rta ta’limni tugatganlik haqidagi hujjatning asl nusxasi, 3,5-4,5 o‘lchamdagi 6 ta fotosurat taqdim etishadi.
— Joriy yilda ham tibbiyot kollejlarida ikkinchi mutaxassislik uchun o‘rinlar belgilanadimi?
— Bu yilda tibbiyot kollejlarida ikkinchi mutaxassislik uchun alohida o‘rin ajratish ko‘zda tutilmagan. Ammo ikkinchi mutaxassislik bo‘yicha ta’lim olish istagidagi fuqarolar, barcha abituriyentlar qatori ajratiladigan kvotalar asosida belgilangan tartibda imtihon topshirishlari mumkin.
— Tibbiyot kollejlaridagi qabul jarayoni bilan bog‘liq savollar bilan kimga murojaat qilish mumkin?
— Joriy o‘quv yilidagi qabul jarayoni uchun barcha tibbiyot kollejlarida qabul komissiyalari tuzilgan. Ota-onalar hamda o‘quvchilar qabul bilan bog‘liq barcha savollarga qabul komissiyasi orqali batafsil ma’lumot olishlari mumkin. Shuningdek, Sog‘liqni saqlash vazirligining Fan va ta’lim bosh boshqarmasining (71) 241-16-91 telefon raqamiga murojaat qilishlari mumkin.

Изменится порядок приема в медицинские колледжи
Указ Президента Республики Узбекистан «О мерах по коренному совершенствованию системы общего среднего, среднего специального и профессионального образования» от 25 января 2019 года и постановление главы государства «О совершенствовании деятельности центра среднего специального, профессионального образования Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан» от 3 февраля 2019 года позволяют ускорить реформы в системе среднего специального медицинского образования. В данное время реализуются широкомасштабные организационно-правовые меры по поводу обеспечения исполнения данных документов.
Так, каковы будут порядки приема на учебу в медицинские колледжи в нынешнем учебном году? Какие изменения предусмотрены в процессе приема? С целью получения ответов на эти и другие вопросы мы обратились к специалисту Главного управления науки и образования Министерства здравоохранения Лутфие ЮСУПОВОЙ.
— Начнем нашу беседу с изменений, произошедших в деятельности медицинских колледжей.
— Действительно, деятельность медицинских колледжей в корне реформирована и срок обучения с 3 лет сокращен до 2 лет. Если раньше в медицинские колледжи принимались выпускники 9-х классов, то с 2019/2020 учебного года принимаются выпускники 11-х классов. А также по новому направлению «медико-социальное дело» образование будет длиться полтора года. Теперь молодые люди получают возможность в медицинских колледжах стать квалифицированными специалистами по семи направлениям, как медсестринское дело, фармация, медико-профилактическое дело, стоматологическое дело, фельдшерское дело, фельдшерско-лабораторное дело, медико-социальное дело.
— В новом учебном году тоже, как и раньше, определены квоты приема в медицинские колледжи и как пройдут экзамены?
— В данное время в этм направлении разработан соответствующий проект документа. Согласно ему для 2019/2020 учебного года тоже запланировано выделение квот, исходя из потребностей и охвата медицинских колледжей в регионах, на основе решения государственной комиссии. Также в соответствии с проектом постановления, если количество желающих обучаться абитуриентов будет больше выделенных квот, процесс приема будет осуществляться на основе экзамена. Согласно проекту документа молодые люди будут сдавать экзамены по химии, биологии, родному языку и литературе. По каждому предмету экзамены пройдут в отдельные дни. Письменные вопросы экзаменов будут в виде билетов, утвержденных со стороны работников центра государственной комиссии, для подготовки письменных ответов поступающим будет выделено 2 часа. На следующий же день после экзаменов ответы будут развешаны на специальной доске объявлений. Согласно результатам, принятые на учебу молодые люди будут обучаться на основе государственных грантов и платно-контрактной основе.
— Какие документы требуются от абитуриентов в процессе приема?
— Абитуриенты, показав справку об окончании образовательного учреждения, языка обучения, специальности и профессии, предоставят заявление на имя руководителя образовательного учреждения, копию паспорта или метрики, оригинал документа об окончании среднего специального образования, 6 фотографий 3,5х4,5 см.
— В нынешнем году тоже в медицинских колледжах определены места для второй специальности?
— В этом году в медицинских колледжах не предусмотрено выделение отдельных мест для второй специальности. Но граждане, желающие получить образования по второй специальности, наряду со всеми абитуриентами могут сдавать экзамены в установленном порядке на основе выделяемых квот.
— Кому можно обратиться с вопросами, связанными с процессом приема в медицинских колледжах?
— Для приемного процесса нынешнего учебного года во всех медицинских колледжах созданы приемные комиссии. Родители и молодые люди по всем вопросам, связянным с приемами, могут обратиться в эти комиссии. А также могут позвонить по номеру (71) 241-16-91 Главного управления науки и образования Министерства здравоохранения.