O‘zbekiston va Turkiya tashqi ishlar vazirlari uchrashuvi to‘g‘risida
Turkiya Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Mevlut Chavusho‘g‘lu taklifiga binoan O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov amaliy tashrif bilan Turkiyada bo‘lib turibdi. Tashrif doirasida 2019-yil 5-avgust kuni Anqara shahrida ikki davlat TIV rahbarlarining uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Vazirlar ikki tomonlama munosabatlarning dolzarb masalalarini muhokama qildilar, tashqi siyosat idoralari rahbari raisligida bugun o‘z ishini boshlaydigan Strategik rejalashtirish guruhining birinchi yig‘ilishi kun tartibi yuzasidan fikr almashdilar. Mazkur guruhga 2018-yil Toshkent shahrida O‘zbekiston va Turkiya rahbarlari tomonidan asos solingan.
Tashrif dasturiga muvofiq Abdulaziz Kamilov ikki mamlakat TIV rahbarlari raisligida bo‘lib o‘tadigan Strategik rejalashtirish guruhining birinchi yig‘ilishida ishtirok etadi, Turkiya elchilarining o‘n birinchi yillik konferensiyasida nutq so‘zlaydi hamda Turkiyaning yuqori mansabdor vakillari bilan qator uchrashuv va muzokaralar o‘tkazadi.

О встрече министров иностранных дел Узбекистана и Турции
По приглашению Министра иностранных дел Турецкой Республики Мевлюта Чавушоглу Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов находится с рабочим визитом в Турции. В рамках визита 5 августа 2019 года в г.Анкаре состоялась встреча глав МИД двух государств.
Министры обсудили актуальные вопросы двусторонних отношений, обменялись мнениями по повестке дня начинающей сегодня свою работу первого заседания двусторонней Группы планирования совместной стратегии под председательством руководителей внешнеполитических ведомств, учрежденной главами Узбекистана и Турции в 2018 году в г.Ташкенте.
Согласно программе визита, Абдулазиз Камилов примет участие в работе первого заседания двусторонней Группы планирования совместной стратегии под председательством глав МИД двух государств, выступит с речью на XI Ежегодной конференции послов Турции, а также проведет ряд встреч и переговоров с высокопоставленными представителями турецкой стороны.