Oʻzbek va belarus ijodkorlarining uchrashuvi
Oʻzbekiston Badiiy akademiyasi axborot xizmati maʼlumotiga koʻra, ayni paytda Belarus Respublikasida boʻlib turgan Oʻzbekiston Badiiy akademiyasi raisi Akmal Nuridinov ulugʻ shoir bobomiz Alisher Navoiy byusti ochilishiga bagʻishlangan tantanali tadbir doirasida haykaltarosh Maksim Makarevich bilan uchrashdi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning Belarus Respublikasiga rasmiy tashrifi arafasida Minsk shahrida buyuk shoir va mutafakkir Alisher Navoiy byusti ochilgan edi.
Ushbu ijodiy ish muallifi – yosh belarus haykaltaroshi Maksim Makarevich. Maksim Aleksandrovich 1990-yilda Minsk shahrida tugʻilgan. Aleksey Glebov nomidagi Minsk davlat rassomlik kolleji hamda Belarus davlat sanʼat akademiyasini haykaltaroshlik yoʻnalishi boʻyicha tamomlagan. 2017-yilda iqtidorli yoshlarni qoʻllab-quvvatlash boʻyicha Belarus Prezidenti maxsus fondining stipendiati boʻlgan.
Shuni taʼkidlash kerakki, belaruslik musavvir va haykaltaroshlar, fotoustalar Oʻzbekiston Badiiy akademiyasi tomonidan oʻtkazilayotgan xalqaro biyennalelar, tasviriy sanʼat festivallari, fotokoʻrgazmalarda muntazam qatnashib keladi. Ayni paytda yurtimiz moʻyqalam sohiblarining ijod namunalari ushbu mamlakatning sanʼat muxlislari tomonidan yuksak qadrlanadi. Belarus Respublikasida Oʻzbekiston madaniyati kunlarining tantanali ochilishi doirasida tashkil etilgan yurtimiz tasviriy va amaliy sanʼatiga doir koʻrgazma buning yana bir yorqin dalilidir.
Oʻzbek va belarus ijodkorlarining uchrashuvi davomida sanʼat ahli oʻrtasidagi madaniy-maʼrifiy muloqotlar xalqlarimizni rassom va haykaltaroshlar, fotomusavvirlar, hunarmandlar, dizaynerlarning eng sara ishlari bilan tanishtirishda, doʻstona munosabatlarning yanada mustahkamlanishida asosiy omil ekani taʼkidlandi.

Встреча творческих деятелей
Согласно данным информационной службы Академии художеств Узбекистана, в рамках торжественного мероприятия, посвященного открытию бюста нашего выдающегося поэта Алишера Навои, пребывающий в настоящее время в Республике Беларусь председатель Академии художеств Узбекистана Акмаль Нуриддинов встретился со скульптором Максимом Макаревичем.
Накануне официального визита Президента нашей страны Шавката Мирзиёева в Республику Беларусь в Минске был открыт бюст великого поэта и мыслителя Алишера Навои.
Автор этой творческой работы – молодой белорусский скульптор Максим Макаревич. Он родился в 1990 году в Минске. Окончил Минский государственный художественный колледж имени А.К.Глебова, а также Белорусскую государственную академию искусств по направлению "скульптурное искусство". В 2017 году стал стипендиатом Специального фонда Президента Республики Беларусь по поддержке талантливой молодежи.
Следует отметить, что белорусские художники и скульпторы, фотографы регулярно участвуют в проводимых Академией художеств Узбекистана международных биеннале, фестивалях изобразительного искусства, фотовыставках. Поклонники искусства из Беларуси высоко ценят творческие работы живописцев нашей страны. Яркое тому подтверждение – проведение выставки образцов изобразительного и прикладного искусства творческих деятелей нашей страны в рамках торжественного открытия Дней культуры Узбекистана в Республике Беларусь.
В ходе встречи творческих деятелей Узбекистана и Беларуси отмечалось, что культурно-просветительский диалог между представителям мира искусства двух стран является важным фактором в ознакомлении наших народов с лучшими работами художников и скульпторов, фотохудожников, ремесленников, дизайнеров, дальнейшем укреплении дружеских отношений.