O‘zbekistonlik maktab o‘quvchilari Malayziyada o‘tkazilgan Matematika va tabiiy fanlar bo‘yicha xalqaro olimpiada g‘olibi bo‘ldi
2019-07-29 | Ta’lim
2019-yilning 26-29-iyul kunlari Malayziyada nufuzli Matematika va tabiiy fanlar bo‘yicha xalqaro olimpiada o‘tkazildi. Unda O‘zbekistondan 13 nafar umumta’lim maktablari o‘quvchilari ishtirok etdi.
Olimpiadaning maqsadi “STEAM” (Science, Technology, Engineering, Arts and Mathematics) shaklidagi umumiy o‘rta ta’lim standartlari va o‘quv dasturlarini nafaqat axborotni eslab qolish va xotirlash, balki ijodkorlik, mustaqil qidirish va tahlil qilish qobiliyatlarini rivojlantirishga e’tibor bergan holda ilgari surish hisoblanadi.
O‘zbekistonning Kuala-Lumpur shahridagi Elchixonasi bergan ma’lumotga ko‘ra dastlab rebus va matematik masalalarni yechish yo‘li bilan final bosqichida ishtirok etuvchi o‘quvchilar tanlab olingan va mazkur bosqichda yosh kategoriyalari bo‘yicha g‘oliblar aniqlangan.
Olimpiada yakunida yosh vatandoshlarimiz 20 ta davlatdan kelgan 1100 dan ortiq o‘quvchilar orasida 5 ta oltin, 2 ta kumush va 12 ta bronza medallarni qo‘lga kiritdi.
Tadbir tashkilotchilari o‘zbekistonlik maktab o‘quvchilarining tayyorgarlik darajasini, ularning g‘alabaga bo‘lgan ishtiyoqini hamda matematika va tabbiy fanlar bo‘yicha bilim darajasini yuqori baholadi. O‘zbekistonda umumta’lim maktablari o‘quvchilarida shaxsni har tomonlama rivojlantirish uchun barcha sharoitlarning mavjudligi alohida e’tirof etildi va O‘zbekiston jamoasining mazkur tadbirda yuqori natijalarni qo‘lga kiritgani bundan guvohlik bermoqda.

Школьники из Узбекистана стали победителями Международной олимпиады по математике и естественным наукам в Малайзии
2019-07-29 | Образование
26-29 июля 2019 года в Малайзии состоялась престижная Международная олимпиада по математике и естественным наукам, на которой Узбекистан был представлен 13 учащимися общеобразовательных школ.
Целью олимпиады является продвижение образовательных стандартов и учебных программ общего среднего образования в формате «STEAM» (Science, Technology, Engineering, Arts and Mathematics) с акцентом не только на запоминание и воспроизведение информации, но и на развитие креативности, самостоятельного поиска и анализа.
По информации Посольства Узбекистана в г.Куала-Лумпуре, после предварительного отбора путем решения ребусов и математических задач наиболее отличившиеся школьники вышли в финальный тур, где были определены победители в возрастных категориях.
По итогам олимпиады наши юные соотечественники удостоились 5 золотых, 2 серебряных и 12 бронзовых наград среди более чем 1100 учеников из 20 стран.
Организаторы мероприятия высоко оценили уровень подготовки узбекских школьников, их мотивацию к победе и уровень знаний по математике и естественным наукам. Особо отмечено наличие в Узбекистане всех условий для всестороннего развития личности учащихся общеобразовательных школ, чему свидетельствует высокая результативность выступления команды из Узбекистана на данном мероприятии.