Yaponiya TIVning Maxsus vakili bilan uchrashuv
2019-yilning 29-iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov mamlakatimizga amaliy tashrif bilan kelgan Yaponiya TIVning Markaziy Osiyo ishlari bo‘yicha Maxsus vakili Hideki Uyamani qabul qildi.
Uchrashuvda ikki tomonlama munosabatlarning dolzarb masalalari muhokama qildi.
Suhbat chog‘ida O‘zbekiston va Yaponiya o‘rtasidagi hamkorlik deyarli barcha yo‘nalishlarda barqaror va o‘suvchan ahamiyat kasb etishi hamda o‘zaro hurmat, ishonch va bir-birini qo‘llab-quvvatlash tamoyillariga asoslanishi qayd etildi. Davlatlararo aloqalarni rivojlantirish va mustahkamlash istiqbollari hamda xalqaro va mintaqaviy masalalar yuzasidan tomonlarning mavqelari mos kelishi va yondashuvlarining o‘xshashligi ta’kidlandi.
Iyul oyining birinchi yarmida Tokio shahrida o‘tkazilgan O‘zbekiston – Yaponiya va Yaponiya – O‘zbekiston iqtisodiy hamkorlik qo‘mitalarining qo‘shma yig‘ilishining, O‘zbekiston hukumat delegatsiyasining Yaponiya vazirlik va idoralari, yetakchi ishlab chiqarish va moliya tuzilmalari rahbarlari bilan uchrashuvlarining muvaffaqiyatli yakunlari mamnuniyat bilan e’tirof etildi.
Uchrashuvda yilning ikkinchi yarmida bo‘ladigan oliy va yuqori darajalardagi uchrashuvlarning jadvali va kun tartibi bo‘yicha fikr almashildi.
Shu kunning o‘zida O‘zbekiston va Yaponiya tashqi siyosat idoralari o‘rtasidagi siyosiy maslahatlashuvlarning 17-raundi o‘tkazildi.
O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Dilshod Axatov va Yaponiya TIVning Markaziy Osiyo ishlari bo‘yicha Maxsus vakili Hideki Uyama boshchiligidagi delegatsiyalar ikki tomon kun tartibining keng ko‘lamli masalalari yuzasidan fikr almashdi, jumladan siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiya, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi hamda BMT, boshqa global va mintaqaviy tashkilotlar doirasidagi hamkorlikning hozirgi holati va istiqbollarini ko‘rib chiqdi.

Встреча со Специальным представителем МИД Японии
29 июля 2019 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял Специального представителя по делам Центральной Азии МИД Японии Хидеки Уяму, прибывшего в нашу страну с рабочим визитом.
Стороны обсудили актуальные вопросы двусторонних отношений.
Как отмечалось в беседе, сотрудничество между Узбекистаном и Японией имеет устойчивый и динамичный характер практически по всем направлений и основывается на принципах взаимного уважения, доверия и поддержки. Подчеркнуто совпадение позиций и схожесть подходов сторон по приоритетам развития и укрепления межгосударственных связей, а также по международной и региональной проблематике.
Стороны с удовлетворением констатировали успешные итоги состоявшегося в первой половине июля совместного заседания Узбекско-Японского и Японо-Узбекского комитетов по экономическому сотрудничеству, встреч в г.Токио правительственной делегации Узбекистана с руководителями министерств и ведомств, ведущих производителей и финансовых структур Японии.
На встрече состоялся обмен мнениями по графику и повестке дня предстоящих во второй половине года двусторонних контактов на высшем и высоком уровнях.
В этот же день прошел 17-й раунд политических консультаций между внешнеполитическими ведомствами Узбекистана и Японии.
Делегации, возглавляемые заместителем Министра иностранных дел Республики Узбекистан Дилшодом Ахатовым и Спецпредставителем по Центральной Азии МИД Японии Хидеки Уямой, обменялись мнениями по широкому кругу вопросов двусторонней повестки дня, в том числе рассмотрели состояние и перспективы взаимодействия в политической, торгово-экономической, инвестиционной, культурно-гуманитарной и других сферах, а также в рамках ООН, других глобальных и региональных организаций.