AQSh Prezidentining Milliy xavfsizlik bo‘yicha maslahatchisi bilan uchrashuv
2019-yilning 17-iyul kuni Vashington shahrida bo‘lib turgan O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov AQSh Prezidentining Milliy xavfsizlik bo‘yicha maslahatchisi Jon Robert Bolton bilan uchrashdi.
Suhbat chog‘ida O‘zbekiston – AQSh munosabatlarining holati va ularni yanada rivojlantirishning istiqbollari yuzasidan fikr almashildi.
Jon Bolton Vashington shahridagi Din erkinliklari bo‘yicha ikkinchi vazirlar konferensiyasida bu kabi nufuzli delegatsiya ishtirok etayotganini mamnuniyat bilan qayd etdi.
Ikki davlat rahbarlari tomonidan 2018-yil may oyida qabul qilingan “O‘zbekiston va AQSh: strategik sheriklik yangi davrining boshlanishi” nomli Qo‘shma siyosiy bayonot, Prezident Shavkat Mirziyoyevning AQShga rasmiy tashrifi va Prezident Donald Tramp bilan muzokaralar doirasida erishilgan boshqa kelishuvlarni amalga oshirishni davom ettirishga o‘zaro qiziqish mavjudligi e’tirof etildi.
Afg‘oniston yo‘nalishidagi hamkorlikka oid masalalar muhokamasi chog‘ida AQSh tomoni afg'onlararo tinchlik muloqoti mexanizmlarini yo‘lga qo‘yish, Afg‘onistonning ijtimoiy-iqtisodiy qayta tiklash, ushbu mamlakatni Markaziy Osiyodagi ko‘p qirrali mintaqaviy aloqalarga jalb etishdagi O‘zbekistonning muhim rolini qayd etdi.
Tomonlar hamkorlikning yangi sohalarini belgilash maqsadida turli darajadagi muntazam aloqalarlarni davom ettirishga kelishdilar.
Muzokaralar yakuniga ko‘ra Jon Bolton o‘zining “Twitter”dagi sahifasida quyidagicha qayd qoldirdi: “O‘zbekiston Tashqi ishlar vaziri A.Kamilov bilan juda yaxshi uchrashuv o‘tkazdim. Biz tomonlarni qiziqtirgan ko‘plab masalalarni hamda sherikchiligimizni ilgari surishning eng yaxshi choralarini muhokama qildik. Biz O‘zbekistondagi islohotlarni va ularni butun Markaziy Osiyo mintaqasiga ijobiy ta’sirini olqishlaymiz. AQSh-O‘zbekiston hamkorligining chuqurlashishini sabrsizlik bilan kutmoqdamiz”.

Встреча с Советником Президента США по национальной безопасности
17 июля 2019 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов, находящийся в г.Вашингтоне, встретился с Советником Президента США по национальной безопасности Джоном Робертом Болтоном.
Стороны обменялись мнениями о состоянии и перспективах дальнейшего развития узбекско-американских отношений.
Джон Болтон приветствовал участие столь представительной делегации в работе второй Министерской конференции по продвижению религиозных свобод в г.Вашингтоне.
Собеседники подчеркнули взаимную заинтересованность двигаться в русле в реализации принятого главами двух стран в мае 2018 года Совместного политического заявления «Узбекистан – США: начало новой эры стратегического партнерства», других совместных договоренностей, достигнутых в рамках официального визита Президента Шавката Мирзиёева в США и переговоров с Президентом Дональдом Трампом.
В ходе обсуждения вопросов взаимодействия на афганском направлении американская сторона отметила важную роль Узбекистана в запуске механизмов мирного межафганского диалога, социально-экономической реабилитации Афганистана, вовлечении его в многоплановые региональные взаимосвязи в Центральной Азии.
Стороны согласились продолжать регулярные контакты на различных уровнях с целью определения новых сфер сотрудничества.
По итогам переговоров Джон Болтон в своем твиттер-аккаунте оставил следующую запись: «Провел сегодня отличную встречу с министром иностранных дел Узбекистана А.Камиловым. Мы обсудили широкий круг вопросов, представляющих взаимный интерес, и наилучшие пути продвижения нашего партнерства. Мы приветствуем реформы в Узбекистане и их позитивное влияние на весь регион Центральной Азии. С нетерпением ожидаем углубления американо-узбекского сотрудничества».