YXHT DIIHBning Ehtiyojlarni baholash missiyasi ekspertlari bilan uchrashuv
2019-yil 9-iyul kuni Senatda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining birinchi o‘rinbosari Sodiq Safoyev hamda YXHT Demokratik institutlar va inson huquqlari bo‘yicha byurosining Saylov bo‘yicha departamenti rahbari Aleksandr Shlik rahbarligidagi YXHT DIIHBning Ehtiyojlarni baholash missiyasi (EBM) ekspertlari delegatsiyasi o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda bo‘lajak parlament sayloviga muhim siyosiy voqea sifatida qaralayotgani qayd etildi, chunki saylov O‘zbekiston Respublikasining qabul qilingan Saylov kodeksiga muvofiq yangicha sharoitda bo‘lib o‘tadi. E’tiborli jihati shundaki, Kodeks loyihasini muhokama qilishda YXHT DIIHB ekspertlari ham ishtirok etgan.
Tomonlar milliy saylov qonunchiligi saylov amaliyotidan kelib chiqib va xorijiy ekspertlar tavsiyalarini, shu jumladan YXHT DIIHB tavsiyalarini hisobga olgan holda izchil takomillashib borayotganligini ta’kidladilar.
EBM a’zolari saylov jarayoni demokratik printsiplar va standartlarga muvofiq o‘tishi uchun O‘zbekistonda saylov tizimini yanada takomillashtirish masalalariga berilayotgan e’tiborni yuqori baholadilar.
Uchrashuvda o‘zaro manfaatli masalalar yuzasidan fikr almashildi.
Tomonlar hamkorlik va o‘zaro munosabatlarni yanada chuqurlashtirishga tayyor ekanliklarini bildirdi.
Eslatib o‘tamiz, YXHT DIIHB EBM ekspertlari siyosiy partiyalar, bir qator vazirlik va idoralar rahbarlari, shuningdek fuqarolik institutlari vakillari bilan ham uchrashuvlar o‘tkazadilar.

Встреча с экспертами Миссии по оценке потребностей БДИПЧ ОБСЕ
9 июля 2019 года в Сенате состоялась встреча первого заместителя Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Содика Сафоева с делегацией экспертов Миссии по оценке потребностей (МОП) Бюро по демократическим институтам и правам человека ОБСЕ  во главе с руководителем Департамента по выборам БДИПЧ ОБСЕ Александром Шлык.
В ходе встречи отмечалось, что предстоящие парламентские выборы рассматриваются в качестве важного политического события, которые пройдут в новых условиях в соответствии с принятым Избирательным кодексом Республики Узбекистан. Примечательно, что в обсуждении проекта Кодекса приняли участие и эксперты БДИПЧ ОБСЕ.
Стороны подчеркнули, что национальное избирательное законодательство характеризуется последовательным совершенствованием, исходя из выборной практики с учетом рекомендаций зарубежных экспертов, в том числе и рекомендаций БДИПЧ ОБСЕ.
Эксперты МОП высоко оценили внимание, уделяемое в стране вопросам дальнейшего совершенствования избирательной системы с тем, чтобы весь избирательный процесс в Узбекистане осуществлялся в полном соответствии с демократическим принципами  и стандартами.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями относительно вопросов, представляющих взаимный интерес.
Стороны отметили готовность к дальнейшему углублению сотрудничества и взаимодействия.
Напомним, что эксперты МОП БДИПЧ ОБСЕ проведут также встречи с руководителями политических партий, ряда министерств и ведомств, а также представителями институтов гражданского общества.