Oʻzbekiston va Ozarboyjon turizm sohasidagi hamkorlikni mustahkamlaydi
YUNESKO Butunjahon merosi qoʻmitasining 43-sessiyasida ishtirok etayotgan Bosh vazir oʻrinbosari Aziz Abduhakimov boshchiligidagi Oʻzbekiston delegatsiyasi Baku shahrida Ozarboyjon turizm davlat agentligi raisi F.Nagiyev bilan uchrashuv oʻtkazdi.
Tomonlar ikki mamlakat oʻrtasidagi turistik oqim koʻrsatkichlari oshayotganidan mamnun ekanliklarini bildirishdi. Shu bilan birga, bu yoʻnalishda amalga oshirilmagan ulkan salohiyat haqida soʻz yuritildi. Uchrashuv yakunlariga koʻra, quyidagi yoʻnalishlar boʻyicha hamkorlikni mustahkamlashga kelishildi:
- delegatsiyalarning oʻzaro almashinuvini faollashtirish, shu jumladan xalqaro darajadagi tadbirlarda ishtirok etish doirasida ham;
- ikki mamlakatning yetakchi telekanallarida efir vaqtini almashish yoʻli bilan Oʻzbekiston va Ozarboyjonning turistik salohiyatini oʻzaro targʻib qilishda hamkorlik qilish, shuningdek, Baku va Toshkent shaharlarida bepul asosda reklama bilbordlarini oʻrnatish;
- hamkorlikda aralash turlarni tashkil qilish, kadrlar tayyorlash, tajriba almashish; - mamlakatlar oʻrtasidagi turistik oqimni oshirish maqsadida “turizm elchisi” instituti imkoniyatlaridan foydalanish;
- “Ipak yoʻli” Xalqaro turizm universitetlari tarmogʻini yaratish masalasini koʻrib chiqish.
Uchrashuv yakunlari boʻyicha “Ipak yoʻli” Xalqaro turizm universiteti hamda Ozarboyjon turizm va menejment universiteti oʻrtasida taʼlim va ilm-fan sohasiga doir Anglashuv memorandumi imzolandi.

Узбекистан и Азербайджан укрепят сотрудничество в сфере туризма
В рамках участия в 43-й сессии Комитета всемирного наследия ЮНЕСКО в Баку,  делегация Узбекистана во главе с  вице-премьером Азизом Абдухакимовым провела встречу с председателем Государственного агентства Азербайджана по туризму Ф.Нагиевым.
Сторонами выражено удовлетворение увеличением турпотока между странами. Вместе с тем, указано на огромный нереализованный потенциал в этом направлении и достигнута договоренность укреплять взаимодействие по следующим направлениям:
- активизация взаимного обмена делегациями, в т.ч. в рамках участия в мероприятиях международного характера.
- сотрудничество во взаимном продвижении туристического потенциала Узбекистана и Азербайджана путем обмена эфирным временем в ведущих телеканалах двух стран, а также установления рекламных билбордов в Баку и Ташкенте на бесплатной основе.
- совместная организация комбинированных туров, подготовка кадров, обмен опытом;
- использование возможностей института «посла по вопросам туризма» в целях наращивания турпотока между странами;
- рассмотрение вопроса о создании сети Международных университетов туризма «Шелковый путь».
По итогам встречи подписан Меморандум о взаимопонимании в области образования и науки между Международным Университетом туризма «Шелковый путь» и Азербайджанским университетом туризма и менеджмента.