Namangan shahrida investitsiya loyihalarini amalga oshirishni jadallashtirish masalalari ko‘rib chiqildi
2019-07-01 | Iqtisodiyot
2019-yil 1-iyul kuni Namangan shahrida O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirining birinchi o‘rinbosari Ilhom Ne’matov va Namangan viloyati Hokimi Xayrulla Bozorovning raisligida videoselektor yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Yig‘ilishda mamlakatimizning xorijdagi diplomatik vakolatxonalari rahbarlari, viloyatlar tumanlari hokimliklari, qator vazirlik va idoralar vakillari hamda loyiharning mahalliy hamkorlari ishtirok etdilar.
Maqsad - Namangan viloyatida investitsiya loyihalarini amalga oshirishni tezlashtirish, ilg‘or va innovatsion texnologiyalarni jalb qilish, mahalliy tovarlarni tashqi bozorga eksport qilish va chet ellik turistlar oqimini ko‘paytirish, mintaqa oliy ta’lim muassasalari va xorijiy universitetlar o‘rtasida sheriklik aloqalarini yo‘lga qo‘yish.
Videokonferensiyada O‘zbekistonning xorijdagi 23 ta davlat, jumladan, Koreya Respublikasi, Turkiya, Xitoy, Rossiya, Singapur, Fransiya, Hindiston, Italiya BAA, Avstriya, Germaniya, Buyuk Britaniya, Eron, Misr, Ozarbayjon, Pokiston, O‘mon, Kuvayt, Belgiya, Polsha, Tayland, Qirg‘iziston, Ukrainadagi diplomatik missiyalari rahbarlari ishtirok etdilar.
Videoselektor chog‘ida umumiy qiymati 1,3 milliard AQSh dollari bo‘lgan 100 dan ortiq investitsiya loyihalarini amalga oshirish va o‘zlashtirish bo‘yicha davlatimiz rahbarining ko‘rsatmasi yetkazildi. Ushbu loyihalar Prezident Shavkat Mirziyoevning Namangan viloyatiga tashrifi (2019-yil 28-fevral – 1-mart) va “Doing business with Namangan” Xalqaro investitsiya forumi (2019-yil 7-8-iyun, Namangan) yakunlariga ko‘ra elchixonalar ishtirokida ishlab chiqilgan. Namangan forumi natijasida umumiy qiymati 350 million AQSh dollariga teng 48 ta investitsiya bitimlari va eksport shartnomalari imzolangan edi.
Xususan, har bir loyiha “TIV – Elchixona – Namangan viloyati hokimligi – viloyatning tegishli idorasi” shaklida tanqidiy tahlil qilindi. Yig‘ilish davomida loyihalarni o‘z vaqtida amalga oshirishga to‘sqinlik qiluvchi qator masalalar amaliy jihatdan hal qilindi.
Investitsiya loyihalarini amalga oshirishning joriy masalalarini hal qilish maqsadida viloyatga biriktirilgan elchixonalar tomonidan Namangan viloyati tumanlari hokimliklari rahbarlari bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri ishchi aloqa o‘rnatildi.
Shuningdek, elchixonalar, Namangan viloyati hokimligi va vazirliklar vakillari tarkibida sog‘liqni saqlash va qishloq xo‘jaligi sohalarida investitsiya loyihalarini o‘zlashtirishni jadallashtirish maqsadida ishchi guruh tashkil etish masalasi muhokama qilindi.

В г.Намангане рассмотрены вопросы ускорения реализации инвестиционных проектов
1 июля 2019 года г.Намангане состоялось выездное видеоселекторное совещание под председательством первого заместителя Министра иностранных дел Республики Узбекистан Илхома Неъматова и хокима Наманганской области Хайруллы Бозорова с участием глав дипломатических представительств нашей страны за рубежом, представителей хокимиятов районов, ряда министерств и ведомств и местных партнеров проектов.
Цель – ускорение реализации инвестиционных проектов в Наманганской области, привлечение передовых и инновационных технологий, продвижение экспорта отечественных товаров на внешние рынки и увеличение притока иностранных туристов, установление партнерских связей между вузами региона и зарубежными университетами.
В видеоконференции приняли участие главы 23 дипмиссий Узбекистана за рубежом, в том числе в Республике Корея, Турции, КНР, России, Сингапуре, Франции, Индии, Италии, ОАЭ, Австрии, ФРГ, Великобритании, Иране, Египте, Азербайджане, Пакистане, Омане, Кувейте, Бельгии, Польше, Таиланде, Кыргызстане и Украине.
В ходе видеоселектора до участников доведены поручения главы нашего государства об ускорении реализации и освоения более 100 инвестиционных проектов в этом регионе на общую сумму около 1,3 млрд. долл. США, проработанных при участии посольств по итогам визита Президента Шавката Мирзиёева в Наманганскую область (28 февраля – 1 марта 2019 года) и Международного инвестиционного форума «Doing business with Namangan» (7-8 июня 2019 года, г.Наманган), по итогам которого было подписано 48 инвестиционных соглашений и экспортных контрактов на общую сумму 350 млн. долл. США.
В частности, проведен критический разбор каждого проекта в формате «МИД – Посольство – Хокимият Наманганской области – отраслевое ведомство области». В ходе совещания в практическом плане решен ряд вопросов, препятствующих своевременной реализации проектов.
Посольствами, закрепленными за регионом, установлен прямой рабочий контакт с руководством хокимиятов районов Наманганской области для решения текущих вопросов реализации инвестиционных проектов.
Также обсужден вопрос создания рабочей группы в составе представителей посольств, хокимията Наманганской области и министерств для ускорения освоения инвестиционных проектов в сферах здравоохранения, сельского хозяйства.