Polsha tashqi ishlar vaziri o`rinbosari bilina uchrashuv
2019-yilning 1-iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Dilshod Axatov mamlakatimizda amaliy tashrif bilan bo‘lib turgan Polsha Respublikasi Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Marchin Pjidach bilan uchrashdi.
Uchrashuv kun tartibidan siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiya, turizm, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi ikki tomonlama munosabatlarning dolzarb masalalari o‘rin oldi.
Ikki tomonining ham konstruktiv muloqotga, o‘zaro manfaatli va ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirishga sodiqligi tasdiqlandi.
O‘zbekiston va Polsha o‘rtasidagi hamkorlikning muayyan jabhalari muhokama qilinib, jumladan o‘zaro savdo hajmlarini oshirish va iqtisodiyotning turli tarmoqlarida tomonlarni qiziqtirgan qo‘shma loyihalarni amalga oshirishga tayyorligi e’tirof etildi. Shu nuqtayi nazardan Iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo komissiya ishiga muntazamlik berish va yilning ikkinchi yarmida Varshava shahrida uning 7-yig‘ilishini o‘tkazish borasidagi takliflar qo‘llab-quvvatlandi.
Shuningdek, 2018-yil sentabr oyida Toshkent shahrida mamlakatimiz iqtisodiyotiga investitsiya va texnologiyalarni jalb qilishga xizmat qiluvchi Polsha Investitsiya va savdo agentligi vakolatxonasining ochilgani ham ma’qullandi.
Uchrashuvda turizmni rivojlantirish masalalariga alohida e’tirbor qaratildi. Polsha tomoni ushbu mamlakat fuqarolariga 2019-yil 1-fevraldan boshlab 30 kun muddatga vizasiz rejim joriy qilinganligi uchun minnatdorchilik izhor etdi. Bu qarorning Polshadan O‘zbekistonga keladigan turistlar oqimining jadallashuviga xizmat qilishi qayd etildi. Hozirda Toshkent va Varshava o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aviaqatnovlarni yo‘lga qo‘yish masalasi o‘rganib chiqilmoqda.
Suhbatda madaniy-gumanitar va ilmiy-ta’lim sohalaridagi hamkorlikni chuqurlashtirish masalalari ham ko‘rib chiqildi.

Встреча с заместителем Министра иностранных дел Польши
1 июля 2019 года заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Дилшод Ахатов встретился с заместителем Министра иностранных дел Республики Польша Марчином Пжидачем, находящимся в нашей стране с рабочим визитом.
В повестку дня встречи вошли актуальные вопросы двусторонних отношений в политической, торгово-экономической, инвестиционной, туристической, культурно-гуманитарной и других областях.
Стороны подчеркнули свою приверженность конструктивному диалогу, расширению взаимовыгодного и многопланового сотрудничества.
Обсуждены конкретные аспекты взаимодействия между Узбекистаном и Польшей, в частности отмечалось готовность к наращиванию взаимной торговли и реализации совместных проектов в различных отраслях экономики, представляющих взаимный интерес. В этом контексте было поддержано предложение придать регулярный характер работе Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству и провести ее 7-е заседание во второй половине года в г.Варшаве.
Стороны также приветствовали открытие в сентябре 2018 года в г.Ташкенте Представительства Польского агентства инвестиций и торговли, которое будет способствовать привлечению инвестиций и технологий в экономику нашей страны.
Отдельное внимание на встрече уделялось вопросам развития туризма. Польская сторона выразила признательность узбекской стороне за введение с 1 февраля 2019 года безвизового режима сроком до 30 дней для граждан Польши, что позволит интенсифицировать турпоток из Польши в Узбекистан. В настоящее время изучается вопрос налаживания прямого авиасообщения между Ташкентом и Варшавой.
В беседе также рассмотрены вопросы углубления сотрудничества в культурно-гуманитарной и научно-образовательной сферах.