“O‘zbekistonda yoshlarga oid davlat siyosatini amalga oshirishdagi yangicha yondashuvlar: dastlabki natijalar, dolzarb muammolar va istiqboldagi vazifalar” mavzusida konferentsiya o‘tkazildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyevning 2019-yil 21-iyunda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining yigirmanchi yalpi majlisida so‘zlagan nutqida parlament yuqori palatasi oldiga qo‘ygan vazifalar mazmun-mohiyatidan kelib chiqqan holda 2019-yil 28-iyun kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining Yoshlar, madaniyat va sport masalalari qo‘mitasi tomonidan O‘zbekiston yoshlar ittifoqi, Xalq ta’limi, Oliy va o‘rta maxsus ta’lim, Moliya, Madaniyat, Jismoniy tarbiya va sport vazirliklari, O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki, “Yuksalish” umummilliy harakati, YuNESKO jamg‘armasi, xalq deputatlari Toshkent viloyati va Toshkent shahar Kengashlari hamda boshqa tuzilmalar bilan hamkorlikda “O‘zbekistonda yoshlarga oid davlat siyosatini amalga oshirishdagi yangicha yondashuvlar: dastlabki natijalar, dolzarb muammolar va istiqboldagi vazifalar” mavzusida konferentsiya o‘tkazildi.
Unda Qo‘mita a’zolari, vazirlik va idoralar mas’ul xodimlari, moliya muassasalari, xalqaro tuzilmalar, nodavlat notijorat tashkilotlari hamda OAV vakillari ishtirok etdilar.
Ta’kidlanganidek, mamlakatimiz kelajagi bo‘lgan yoshlarning huquqiy va ijtimoiy himoyasini ta’minlash, ularga o‘z intilish va qobiliyatlarini ro‘yobga chiqarish, jamiyat va davlat rivojiga munosib hissa qo‘shishlari uchun barcha imkoniyatlar - yurtimizda amalga oshirilayotgan yoshlarga oid davlat siyosatining asosiy ustuvor maqsadlaridan biridir. Bunda ushbu yo‘nalishda olib borilayotgan ishlarning mustahkam huquqiy asosini ta’minlashga alohida e’tibor qaratiloqda. Xususan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining tashabbusi va amaliy ko‘magi asosida Yoshlar ittifoqi faoliyatiga doir jami 40 ta qonun va qonunosti hujjati qabul qilindi. Yoshlar masalalari bilan bog‘liq 70 ga yaqin me’yoriy-huquqiy hujjatga qo‘shimcha va o‘zgartirishlar kiritildi.
Yoshlar salohiyatini ezgu maqsadlarga yo‘naltirish, ularni konstruktiv g‘oyalar atrofida birlashtirish bo‘yicha ham aniq choralar amalga oshirilmoqda. Xususan, Oliy Majlisi Qonunchilik palatasida Yoshlar masalalari bo‘yicha komissiya va “Yoshlar klubi”tuzildi.
Mamlakatimiz yoshlarini qo‘llab-quvvatlash, har bir sohadagi samarali faoliyati, yutuqlari va iqtidorlarini munosib baholash va rag‘batlantirib borish maqsadida “Mard o‘g‘lon” davlat mukofoti hamda “Kelajak bunyodkori” medali ta’sis etildi.
O‘zbekiston yoshlar ittifoqi tashkil qilingan sana - 30 iyun mamlakatimizda “Yoshlar kuni” sifatida belgilandi. Bu o‘z navbatida tegishli davlat tuzilmalari va jamoatchilik e’tiborini yana bir bor yoshlar bilan bog‘liq masalalarga qaratishga, galdagi vazifalarni belgilab olishga xizmat qildi.
Yosh tadbirkorlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, yoshlarni biznes bilan shug‘ullanishga faol jalb qilish uchun shart-sharoitlar yaratish va ular bandligini ta’minlash - malakatimizda amalga oshirilayotgan yoshlarga oid davlat siyosatining yana bir muhim yo‘nalishidir. Shu maqsadda 2018 yil 27 iyunda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Yoshlar - kelajagimiz” Davlat dasturi to‘g‘risida”gi Farmoni qabul qilingan. 2018 yil 1 iyuldan boshlab respublikamizning barcha hududlarida “Yoshlar — kelajagimiz” Davlat dasturi amalga oshirilmoqda va O‘zbekiston yoshlar ittifoqi huzurida “Yoshlar — kelajagimiz” jamg‘armasi tashkil etildi.
Biroq, anjumanda qayd etilganidek, tashabbuskor yoshlarni qo‘llab-quvvatlash, xususan, “Yoshlar — kelajagimiz” Davlat dasturi doirasidagi loyihalar to‘liq amalga oshirilishini ta’minlash yuzasidan chora-tadbirlarni kuchaytirish zarur.
Mas’ul davlat organlari, nodavlat notijorat tashkilotlari tomonidan yoshlar masalalariga doir yangi tashabbuslarni aynan yoshlar bilan bevosita muloqotlar asosida shakllantirish, bu borada o‘zaro hamkorlikni amalda samarali yo‘lga qo‘yishga e’tiborni oshirish zarurligi ta’kidlandi.

Обсуждены вопросы государственной молодежной политики
Проведена конференция на тему «Новые подходы в осуществлении государственной молодежной политики в Узбекистане: предварительные результаты, актуальные проблемы и приоритетные задачи».
Исходя из сути и значимости задач, поставленных в выступлении Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёева перед верхней палатой парламента 21 июня 2019 года на двадцатом пленарном заседании Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Комитетом Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан по вопросам молодежи, культуры и спорта совместно с Союзом молодежи Узбекистана, министерствами народного образования, высшего и среднего специального образования, финансов, культуры, физической культуры и спорта, Центральным банком Республики Узбекистан, Общенациональным движением «Юксалиш», Фондом ЮНЕСКО, Кенгашами народных депутатов Ташкентской области и города Ташкента и другими структурами 28 июня 2019 года проведена конференция на тему «Новые подходы в осуществлении государственной молодежной политики в Узбекистане: предварительные результаты, актуальные проблемы и приоритетные задачи».
В работе конференции приняли участие члены Комитета, ответственные работники министерств и ведомств, представители финансовых учреждений, международных структур, негосударственных некоммерческих организаций, а также СМИ.
Отмечалось, что одним из важных целей государственной молодежной политики, осуществляемой в стране, является обеспечение правовой и социальной защиты молодежи, являющейся будущим нашей страны, создание всех возможностей для реализации ими своих стремлений и способностей, внесения достойного вклада в развитие общества и государства. При этом особое внимание уделяется обеспечению прочной правовой основы проводимой работы в этом направлении. В частности, по инициативе Президента Республики Узбекистан и благодаря его практическому содействию принято всего 40 законов и подзаконных актов касательно деятельности Союза молодежи Узбекистана. Внесены изменения и дополнения в более 70 нормативно-правовых актов, связанных с вопросами молодежи.
Принимаются конкретные меры по использованию потенциала молодежи на благие цели, ее сплочению во имя реализации конструктивных идей. В частности, созданы Комитет по вопросам молодежи в Законодательной палате Олий Мажлиса и «Клуб молодежи».
В целях поддержки молодежи страны, достойной оценки и стимулирования их плодотворной деятельности, достижений и способностей учреждены государственная награда «Мард углон» и медаль «Келажак бунёдкори».
Дата создания Союза молодежи Узбекистан – 30 июня отмечена в нашей стране как «День молодежи». Это, в свою очередь, послужило обращению внимания соответствующих государственных структур и общественности вопросам, связанным с молодежью, определению очередных задач.
Ещё одно важное направление в государственной молодежной политике, осуществляемой в нашей стране, – всесторонняя поддержка молодых предпринимателей, создание условий для активного вовлечения молодежи в бизнес, обеспечение их занятости. С этой целью 27 июня 2018 года принят Указ Президента Республики Узбекистан «О Государственной программе “Yoshlar – kelajagimiz». Начиная с 1 июля 2018 года в каждом регионе республики реализуется Государственная программа «Yoshlar – kelajagimiz». Также при Союзе молодежи Узбекистана создан фонд «Yoshlar – kelajagimiz».
Однако, в ходе заседания отмечалась необходимость усиления мероприятий по поддержке инициативной молодежи, обеспечения полной реализации проектов в рамках Государственной программы «Yoshlar – kelajagimiz».
Подчеркивалась необходимость формирования ответственными государственными органами, негосударственными некоммерческими организациями новых инициатив по вопросам молодежи путем непосредственного диалога, повышения внимания налаживанию эффективного взаимодействия с молодежью на практике.