Indoneziya: O'zbekiston “Musulmon sayyohlar uchun yangi manzil” sifatida kashf etilmoqda
27-29-iyun kunlari Indoneziyaning Jakarta shahrida “Trisakti Tourism Award” koʻrgazmasi hamda “Indonesia Halal Expo-2019” mahsulot va xizmatlar yarmarkasi boʻlib oʻtmoqda. Ushbu nufuzli turizm tadbirida Oʻzbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasi vakillari alohida ziyorat turizmi milliy stendi bilan ishtirok etishmoqda.
Koʻrgazma doirasida boʻlib oʻtgan konferensiyada Indoneziyaning halol xizmatlar va ziyorat turizmi yoʻnalishida bosib oʻtgan yoʻli, erishgan yutuqlari, xalqaro tajriba haqida soʻz bordi.
Qiziqarli jihati shundaki, konferensiyada xorijiy mamlakat taqdimoti uchun faqat Oʻzbekiston tanlab olindi va “Musulmon sayyohlar uchun yangi manzil” mavzusida Oʻzbekiston turizm imkoniyatlari haqida taqdimot boʻlib oʻtdi. "Oʻzbekistonning turizm salohiyati bilan tanishib, mamlakatingizda ziyorat turizmini rivojlantirish uchun koʻplab sharoitlar mavjud ekanligiga amin boʻldik", – deydi “Trisakti Tourism Award” prezidenti Viryanti Sukamdani xonim. – Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining ikki tashabbusi bilan 2018-yilning 10-fevralidan boshlab Indoneziya fuqarolariga viza tizimining bekor qilingani hamda yaqindagina yoʻlga qoʻyilgan Toshkent-Jakarta-Toshkent toʻgʻridan-toʻgʻri aviaqatnovi ikki mamlakat oʻrtasidagi turizm va iqtisodiy aloqalarni rivojlantirishga katta turtki berdi".
Viryanti Sukamdani xonimning so'zlariga ko'ra, ushbu ijobiy omillar Oʻzbekistonda tugʻilib ijod qilgan allomalar, imomlar, boy islom sivilizatsiyasi merosi, 4 mavsumli goʻzal tabiatni tomosha qilishga qiziqayotgan salohiyatli sayyohlar uchun asosiy chorlovchi vosita boʻlib xizmat qila oladi. Viza tizimining koʻp mamlakatlarga nisbatan olib tashlanishi esa Oʻzbekistonni jahonning ziyorat turizmi yoʻnalishida yetakchilaridan biriga aylanishiga olib kelishi mumkin.
Ma'lumot uchun: Viryanti xonim Indoneziyaning eng yirik mehmonxonalar tarmogʻiga ega "Sahid Group" tashkiloti fondi prezidenti boʻlib,  Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasi taklifi bilan Samarqand viloyatida Imom Al-Buxoriy ziyoratgohi yaqinida qurilayotgan halol standartli "Sahid Hotel" loyihasini amalga oshirmoqda.

Индонезия: Узбекистан рассматривается как "Новое направление для мусульманских туристов"
27-29 июня текущего года в Джакарте (Индонезия) проходит выставка “Trisakti Tourism Award” и ярмарка продукции и услуг “Indonesia Halal Expo-2019”. В престижном туристическом мероприятии принимают участие представители Государственного комитета Республики Узбекистан по развитию туризма с единым национальным стендом.
На конференции, состоявшейся в рамках выставки, был представлен опыт Индонезии в развитии туризма, в частности  паломнического туризма, рассказано о достигнутых успехах, международном опыте.
Интересен тот факт, что на конференции был выбран только Узбекистан в качестве зарубежной страны, на мероприятии состоялась презентация туристического потенциала Узбекистана на тему “Новое направление для мусульманских туристов”.
"Ознакомившись с туристическим потенциалом Узбекистана, мы убедились в том, что в вашей стране есть много условий для развития паломнического туризма, – говорит госпожа Вирянти Сукамдани, президент “Trisakti Tourism Award. - Благодаря двум инициативам Президента Республики Узбекистан с 10 февраля 2018 года отменена визовая система для граждан Индонезии, а также налажено прямое авиасообщение Ташкент-Джакарта-Ташкент, что послужило серьезным поводом для развития туристических и экономических связей между двумя странами".
По словам г-жи Вирянти Сукамдани, эти позитивные факторы могут послужить основным стимулом для увеличения числа потенциальных туристов, желающих посетить прекрасную и уникальную страну, центра всемирного наследия исламской цивилизации, созданной великими учеными и мыслителями,  родившимися  на этой земле. А упрощение визовой системы по отношению ко многим странам может привести к тому, что Узбекистан станет одним из лидеров мирового туризма.
Напомним, что госпожа Вирьянти является президентом Фонда  Sahid Group – одной из крупнейших гостиничных сетей Индонезии и по инициативе  Государственного комитета Республики Узбекистан по развитию туризма реализует проект отеля "Sahid Hotel"  по стандарту халяль, который строится в Самаркандской области, недалеко от Мавзолея Имама Аль-Бухари.