Koreya Respublikasiga boradigan O‘zbekiston fuqarolari diqqatiga
Koreya Respublikasining Karantin hamda hayvon va o‘simliklar inspeksiyasi agentligi mamlakatda Afrika cho‘chqa grippi va parranda grippi tarqalishining oldini olishga yo‘naltirilgan chora-tadbirlar doirasida 2019-yilning 1-iyundan boshlab quyidagi go‘sht mahsulotlarini mamlakatga olib kirishni ta’qiqlaydi:
- go‘sht va go‘sht mahsulotlari: mol, cho‘chqa va tovuq go‘shtlari, vetchina, sosiska/kosbasa, quritilgan go‘sht, pishirilgan go‘sht, konservalar va hokazo;
- hayvon mahsulotlari: bug‘u shoxlari, suyaklar, patlar va hokazo;
- sut mahsulotlari: sut, pishloq, yog‘ va hokazo;
- tuxum va tuxum mahsulotlari: tovuq va qush tuxumlari, tuxum oqi, tuxum kukuni va hokazo;
- uy hayvonlari uchun ozuqa, yegulik, oziq-ovqat qo‘shimchalari va hokazo.
Yuqorida qayd etilgan go‘sht mahsulotlarini Koreya Respublikasiga qonunga xilof tarzda olib kirishga harakat qilish 5 mln Koreya voni (1$= 1155,57 von) miqdoridagi jarima solinishiga asos bo‘ladi.
Jarimani to‘lamaslik mamlakatga 5 yil muddat ichida qayta kirishga ta’qiq qo‘yilishiga sabab bo‘ladi.

Вниманию граждан Узбекистана, выезжающих Республику Корея
Агентство карантина и инспекции животных и растений Республики Корея в рамках мер, направленных на предотвращение появления в стране Африканской чумы свиней и птичьего гриппа, с 1 июня 2019 года ввело запрет на ввоз в страну следующих мясных продуктов:
- мясо и мясные продукты: говядина, свинина, курица, ветчина, сосиски/колбасы, вяленое мясо, варенное мясо, консервы и т.п.;
- животная продукция: панты, кости, перья и т.п.;
- молочная продукция: молоко, сыр, масло и т.п.;
- яйца и яичные продукты: куриные и птичьи яйца, яичный белок, яичный порошок и т.п.;
- корм для домашних животных, закуски, пищевые добавки и т.п.
В случае попытки незаконного ввоза в Республику Корея вышеуказанных мясных продуктов налагается штраф в размере до 5 млн. корейских вон (1$= 1155,57 вон).