Mehnat vazirligidagi bitiruvchilar uchun stajirovka markazi o‘z ishini boshladi
25-iyun Bandlik va mehnat munosabatlari vaziri Sherzod Kudbiyev Vazirlik tomonidan tashkillashtirilgan stajirovka dasturi ishtirokchilari bilan uchrashuv o‘tkazdi. Uchrashuv davomida vazir stajyorlarni saralash bosqichidan muvaffaqiyatli o‘tganliklari bilan tabrikladi. Tanlov bitta o‘ringa 34 kishini tashkil etdi.
“Vazirlik tomonidan o‘tkazilayotgan mazkur stajirovka dasturi – bu yoshlarning soha bo‘yicha yuksalishlari uchun ajoyib imkoniyatdir. Biroq yuqori natijalarga erishish uchun jon kuydirishga va o‘ziga, o‘z kuchiga ishonishga to‘g‘ri keladi”, – deya ta'kidladi Sherzod Kudbiyev.
Ochiq saralash bosqichiga ariza topshirgan 826 nafar nomzoddan 24 nafari ushbu bosqichdan o‘tishga muvaffaq bo‘ldi. Ular orasida yurtimiz oliy ta'lim muassasalari qatori xorijiy OTM bitiruvchilari ham bor.
Stajirovka dasturi ishtirokchilari quyidagi yo‘nalishlar bo‘yicha ish olib bormoqda:
1) mehnat migratsiyasi jarayonlarini takomillashtirish, bunda ishtirokchilar Namangan viloyatidagi oldindan kasbga va tilga ko‘niktirish markazlarini yaratish ishlariga jalb etilgan;
2) BMT Taraqqiyot dasturi bilan hamkorlikdagi “O‘zbekistonda yoshlar bandligiga ko‘maklashish” mendjment loyihasi;
3) O‘zbekistonning “WorldSkills International” uyushmasiga a'zo bo‘lishi va milliy “WorldSkills Uzbekistan” uyushmasini tashkil etish;
4) Aholi bandligiga ko‘maklashish markazlari davlat xizmatlarini qayta ko‘rib chiqish;
5) Davlat mehnat inspeksiyasi biznes jarayonlarini faollashtirish.
Uchrashuv davomida dastur ishtirokchilari yo‘nalishlar bo‘yicha o‘zlari ishlayotgan loyihalar taqdimotini o‘tkazib, vazirlik rahbariyati va mutasaddi vakillardan tegishli tavsiyalar olishdi.
Stajirovka dasturi iqtidorli yoshlarni aniqlash, ularni davlat xizmatlariga jalb etish, professional faoliyatga tayyorlash, shuningdek, soha bo‘yicha kelgusida yuksalishlari uchun ko‘maklashishga qaratilgan. Ta'kidlash joizki, yosh mutaxassislar uchun mo‘ljallangan mazkur dasturda haq to‘lanib, dastur uch oy davom etadi. Stajirovka yakuni bo‘yicha ayrim ishtirokchilar Vazirlik markaziy apparati, shuningdek, tasarrufiy tashkilotlarga ishga taklif qilinadi.

Центр стажировки выпускников при Минтруда начал свою работу
25 июня министр занятости и трудовых отношений Шерзод Кудбиев провел встречу с участниками программы стажировки при Министерстве. В ходе встречи министр поздравил стажеров с успешным прохождением отбора. Конкурс на одно место составил 34 человека.
«Программа стажировки при Министерстве – это отличная возможность для молодого поколения подняться по карьерной лестнице. Однако для достижения высоких результатов придётся выйти из зоны комфорта и поверить в себя, в свои собственные силы»,- отметил Шерзод Кудбиев.
Из 826 подавших заявку отбор на открытой основе прошли 24 участника. Среди них выпускники как отечественных, так и зарубежных ВУЗов.
Участники программы стажировки работают с по следующим направлениям:
1) совершенствование процессов трудовой миграции, где участники вовлечены в работу по созданию центра предварительной профессиональной и языковой адаптации в Наманганской области;
2) проект – менеджмент совместного с ПРООН проекта «Содействие занятости молодежи в Узбекистане»;
3) вступление Узбекистана в Ассоциацию «WorldSkills International» и создание национальной Ассоциации «WorldSkills Uzbekistan»;
4) реинжиниринг государственных услуг Центров содействия занятости населению;
5) оптимизация бизнес-процессов Государственной инспекции труда.
В ходе встречи участники программы провели презентации проектов по направлениям, в которых они работают, и получили комментарии от кураторов проектов и руководства министерства.
Программа стажировки направлена на поиск талантливой молодежи, привлечение ее к государственной службе, подготовку к профессиональной деятельности, а также содействие их дальнейшей карьере. Необходимо отметить, что программа для молодых специалистов оплачивается и продлится три месяца. По итогам стажировки некоторые ее участники будут приглашены на работу в центральный аппарат Министерства, а также подведомственные организации.