O‘zbekiston va Rossiya Prezidentlari telefon orqali muloqot qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 17-iyun kuni Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin bilan telefon orqali muloqot qildi.
Prezidentlar joriy yil 14-15-iyun kunlari Bishkek va Dushanbe shaharlarida bo‘lib o‘tgan Shanxay hamkorlik tashkilotiga a’zo mamlakatlar Davlat rahbarlari kengashining navbatdagi majlisi va Osiyoda hamkorlik va ishonch choralari bo‘yicha kengashning beshinchi sammiti tadbirlari yakunlari yuzasidan fikr almashdilar.
Suhbatda O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasidagi strategik sheriklik munosabatlarini yanada rivojlantirish va mustahkamlash, ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirishning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
Iqtisodiyotning turli tarmoqlarida ustuvor loyiha va dasturlarni, jumladan, joriy yil 30-may kuni Urganch shahrida bo‘lib o‘tgan O‘zbekiston va Rossiya hukumatlari rahbarlari darajasidagi Qo‘shma komissiya birinchi majlisida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish muhimligiga alohida e’tibor qaratildi.
Davlat rahbarlari xalqaro siyosat va mintaqaviy hamkorlikka doir dolzarb masalalarni ham muhokama qildilar.

Presidents of Uzbekistan and Russia talk on the phone
On June 17, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a telephone conversation with President of the Russian Federation Vladimir Putin.
The heads of two states exchanged views on the outcomes of the session of the Shanghai Cooperation Organization’s Council of the Heads of State, which took place on 14 June in Bishkek, and the fifth summit of the Conference on Interaction and Confidence Building Measures in Asia that took place in Dushanbe on June 15.
During the telephone conversation, the Presidents also considered topical issues in the development and consolidation of the Uzbek-Russian strategic partnership and enhancement of multidimensional cooperation.
Special attention was paid to the importance of the practical implementation of priority projects and programs in various sectors of the economy, including the realization of agreements reached during the first session of the Joint Commission at the level of heads of government of Uzbekistan and Russia, held on May 30 this year in Urgench.
The leaders of the two countries also discussed pressing issues of international politics and regional interaction.