"Chimyon sadosi": Turizm, sport va tabiatga bo'lgan mehr-muhabbat MDH mamlakatlarini bir festivalda jamladi
2019-06-17 | Turizm
15-iyun kuni "Chimyon sadosi - 2019" xalqaro ekologik-turistik festivalining tantanali ochilish marosimi bo'lib o'tdi. Festivalning yangi formati sport turizmi bo'yicha turli musobaqalarni o'tkazish orqali MDH mamlakatlari o'rtasidagi do'stona munosabatlarni mustahkamlashga yo'naltirilgan.
"Chimyon sadosi - 2019" xalqaro ekologik-turistik festivalining rasmiy ochilish marosimida O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlis deputati L.Kashalapova, Ekstremal va tog' turizmi federatsiyasi raisi L.Kozlovskiy hamda Turizmni rivojlantirish davlat qo'mitasi vakili so'zga chiqdi.
Shu bilan birga, tadbir doirasida yosh iste'dodli ijodkorlarni qo'llab-quvvatlash maqsadida turizmga oid mualliflik qo'shiqlar tanlovi o'tkazildi. Unda O'zbekiston, Qozog'iston, Qirg'iziston va boshqa mamlakatlar klublari ishtirok etishdi.
Festival dasturiga ko'ra, sport turizmi va skayranning bo'yicha qator musobaqalar hamda "Biz ozoda Chimyon tarafdorimiz" ekologik aksiyasi o'tkaziladi.
"Chimyon sadosi - 2019" xalqaro ekologik-turistik festivalining asosiy maqsadlari yoshlarni sog'lom turmush tarziga mehr-muhabbat ruhida tarbiyalash, yaqin va uzoq xorijiy mamlakatlar bilan do'stona aloqalarni mustahkamlash hamda sport va tog' turizmini rivojlantirish.

Туризм, спорт и любовь к природе объединили страны СНГ на «Чимганском эхо - 2019»!
Состоялось торжественное открытие международного эколого-туристического фестиваля «Чимганское эхо - 2019». Новый формат фестиваля предназначен укреплять дружеские отношения стран СНГ путем проведения различных соревнований по спортивному туризму.
На официальном открытии фестиваля с приветственной речью выступили депутат Олий Мажлиса Республики Узбекистан Л. Кашалапова, председатель федерации экстремального и горного туризма Л. Козловский, а также представитель Госкомтуризма.
Вместе с тем, на открытии для поддержки новых творческих дарований прошел конкурс туристко-авторской песни, в котором приняли участие клубы из Киргизии, Узбекистана, Казахстана и др.
Основными целями фестиваля являются воспитание у молодежи любви к здоровому образу жизни, укрепление дружеских связей со странами ближнего и дальнего зарубежья, а также развитие спортивного и горного туризма в стране.
Главной программой фестиваля является ряд состязаний по видам спортивного туризма, скайраннингу и экологическая акция «Мы за чистый Чимган»