Dunyo sayyohlik markazi o‘zbek kurashi chempionatiga mezbonlik qiladi
Yiliga o‘rtacha 5 milliondan oshiq turist keladigan mazkur shaharni qadimiy tay xalqi shamol nomiga qo‘ygan ekan.
Osiyo–Okeaniya kurash konfederatsiyasi taqvim rejasiga asosan joriy yil 17-21 iyun kunlari mazkur shaharda kurash bo‘yicha 20 yoshgacha bo‘lgan yangi Osiyo chempionlari nomini aniqlanadi.
Chempionatda qit’amizning 20 ga yaqin mamlakatidan 200 dan ortiq sportchi ishtirok etishi kutilmoqda. Tailand Qirolligi sport vazirligi, Milliy Olimpiya qo‘mitasi, Tailand Kurash federatsiyasi va Pattaya shahri meriyasi Osiyo chempionatiga yuqori darajada tayyorgarlik ishlarini olib bormoqda.
Osiyo–Okeaniya kurash konfederatsiyasi matbuot xizmatining xabar qilishicha, qit’a birinchiligi doirasida 18 iyun kuni Osiyo-Okeaniya kurash konfederatsiyasining navbatdagi Kongress yig‘ilishi ham bo‘lib o‘tadi. Unda konfederatsiyasiga Laos, Bangladesh, Qirg‘iziston milliy federatsiyalari a’zolikka qabul qilinishi kutilmoqda.
So‘nggi yillarda Tailand Qirolligida o‘zbek kurash sporti faol darajada rivoj topmoqda. Tailand milliy federatsiyasi 2008-yilda tashkil etilgan. Mamlakat rahbariyatining bevosita qo‘llab-quvatlashisamarasida bugungi kunda qirollikning barcha hududlaridagi ta’lim muassasalarida kurash sportibo‘yicha o‘quv yo‘nalishlari tashkil etilgan. 2013-yildan boshlab Tailanddagi eng nufuzli sport tadbiri — “Universitet talabalari o‘yinlari” tarkibidan kurash rasmiy sport turi sifatida o‘rin egallagan.
Shuningdek, Tailand kurash bo‘yicha Osiyo va jahon miqyosidagi qator yirik turnirlarga mezbonlik qilib kelmoqda. Xususan, Pattayada 2016-yildan buyon har yili Pattaya open xalqaro turniri o‘tkazilmoqda.
2014-yil Tailand mezbonligida o‘tgan Osiyo sohil o‘yinlarida kurash sporti ushbu nufuzli musobaqa dasturidan rasmiy tarzda o‘rin egallagan edi.

Всемирный туристический центр принимает чемпионат по узбекскому курашу
Город Паттайя в Таиланде является одним из любимых мест туристов на тихоокеанском побережье. Более 5 миллионов отдыхающих в год посещают этот экзотический уголок мира.
Согласно календарю Конфедерации кураш Азии и Океании, 17-21 июня этого года имена новых чемпионов континента в возрасте до 20 лет будут определены в этом курортном городе.
В соревнованиях примут участие более 200 спортсменов из около 20 стран. В эти дни Министерство спорта Таиланда, Национальный олимпийский комитет, Федерация кураш Таиланда и мэрия города Паттайя завершают подготовительные работы к чемпионату Азии.
Как сообщает пресс-служба Конфедерации кураш Азии и Океании, 18 июня в рамках первенства состоится конгресс Конфедерации. Ожидается, что в нем национальные федерации Лаоса, Бангладеш и Кыргызстана будут приняты в континентальную организацию.
В последние годы узбекский кураш активно развивается в королевстве Таиланд. Национальная федерация Таиланда была основана в 2008 году. Благодаря непосредственной поддержке руководства страны, в учебных заведениях по всему Королевству в настоящее время создаются учебные направления по узбекскому курашу. С 2013 года кураш стал частью одного из популярных спортивных событий Таиланда – Универсиады.
В Таиланде также проходит серия крупных турниров азиатского и мирового масштабов. В частности, в Паттайе с 2016 года ежегодно организуется международный турнир Pattaya Open.
На пляжных Азиатских играх, проходивших в Таиланде в 2014 году, кураш был официально принят в программу этого престижного спортивного турнира.