O‘zbekiston-Qozog‘iston davlat chegarasi demarkatsiyasi bo‘yicha Jizzax shahrida muzokalar bo‘lib o‘tdi
2019-06-14 | Siyosat
Avval erishilgan kelishuvlarga muvofiq 2019-yilning 10-14-iyun kunlari Jizzax shahrida O‘zbekiston-Qozog‘iston Qo‘shma demarkatsiya komissiyasining navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda davlatlararo chegara demarkatsiyasi bo‘yicha yakuniy hujjatlar loyihalarini tayyorlash bo‘yicha ishlar davom ettirildi hamda Orol dengizining qurib qolgan qismidagi O‘zbekiston-Qozog‘iston Davlat chegarasi uchastkasida dala demarkatsiya ishlari bajarilishi yuzasidan fikr almashildi.
Muzokaralar yakunlarida delegatsiya rahbarlari O‘zbekiston Respublikasi Yergeodezkadastr davlat qo‘mitasi raisining birinchi o‘rinbosari To‘lqin Abdullayev va Qozog‘iston Respublikasi TIVning maxsus topshiriqlar bo‘yicha Elchisi Zulfiya Amanjolova tegishli Bayonnomani imzoladilar.

О переговорах в г.Джизаке по демаркации Узбекско-Казахстанской государственной границы
В соответствии с ранее достигнутыми договоренностями 10-14 июня 2019 года в г.Джизаке состоялось очередное заседание Совместной узбекско-казахстанской демаркационной комиссии.
В ходе встречи стороны продолжили работу по подготовке проектов итоговых документов по демаркации межгосударственной границы, а также обменялись мнениями по выполнению полевых демаркационных работ на участке узбекско-казахстанской Государственной границы на высохшей части Аральского моря.
По итогам переговоров главы делегаций первый заместитель председателя Госкомземгеодезкадастра Республики Узбекистан Тулкин Абдуллаев и Посол по особым поручениям МИД Республики Казахстан Зульфия Аманжолова подписали соответствующий протокол.