O’zbekiston Respublikasi Oliy Majlis huzuridagi nodavlat notijorat tashkilotlari (NNT) va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlarini qo’llab-quvvatlash jamoat fondi tomonidan Turizmni rivojlantirish davlat qo’mitasi hamkorligida turizm sohasida davlat ijtimoiy buyurtmalarini ajratishga doir 2019 yilning mart-aprel oylarida o’tkazilgan tanlov yakunlari e’lon qilindi.
Tanlov yakunlariga ko’ra, O’zbekiston geografiya jamiyatining “Tarixiy obidalarni, yaxshi o’rganilmagan madaniy obyektlar to’g’risida to’laqonli ma’lumotlarni to’plash hamda ularni internet va ijtimoiy tarmoqlarda keng yoritish” loyihasi uchun - 250 million so’m, O’zbekiston ekstremal va tog’ turizmi federatsiyasining “Karvon tarixi” loyihasiga -150 million so’m - jami 400 million so’m pul mablag’lari ajratildi.
Yuqorida ko’rsatilgan loyihalarni amalga oshirish orqali O’zbekistonning turizm salohiyatini oshirish, tarixiy-madaniy merosni keng targ’ib etish, aholini ichki turizmga jalb etishga yo’naltirilgan “O’zbekiston bo’ylab sayohat qil!”, “Men Vatanimni sevaman”, “Biz oilaviy sayohatchilarmiz” kabi shiorlar ostida festivallar va boshqa yirik tadbirlarni tashkil etish, shuningdek, mamlakatdagi 14 hududning har biri uchun o’ziga xos jihatlarni tasvirlovchi turizm mahsulotlarini yaratishga qaratilgan tanlov tashkil etish va nominatsiyalar bo’yicha g’oliblarni rag’batlantirish rejalashtirilgan.

Подведены итоги конкурса по государственному социальному заказу в сфере туризма
Общественный фонд по поддержке негосударственных некоммерческих организаций (ННО) и других институтов гражданского общества при Олий Мажлисе Республики Узбекистан совместно с Государственным комитетом Республики Узбекистан по развитию туризма подвели итоги конкурса, проведенного в марте-апреле 2019 года по государственному социальному заказу в сфере туризма.
По результатам конкурса Географическому обществу Узбекистана будет выделено 250 млн.сум на реализацию проекта “Формирование  информации об исторических памятниках, недостаточно изученных культурных объектах, а также их широкая популяризация в интернете и социальных сетях”, Федерации экстремального и горного туризма будет выделено 150 млн.сум на реализацию проекта “История каравана”.
В рамках этих проектов, планируется проведение фестивалей и других мероприятий, которые будут проходить под лозунгами «Путешествуй по Узбекистану!», «Я люблю свою страну» и «Мы семейные путешественники». Мероприятия будут направлены на повышение туристического потенциала Узбекистана, популяризацию историко-культурного наследия, а также будут предусматривать организацию различных конкурсов по созданию туристических брендов для каждого региона страны.