O’zbek uzumi va gilosidan endi misrliklar ham bahramand bo’ladi
Bunga mamlakatimizning Qohiradagi elchixonasi, O'zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Davlat o'simlik karantini inspektsiyasi va Misr qishloq xo'jaligi va melioratsiya vazirligining Markaziy o'simlik karantini boshqarmasi o'rtasidagi hamkorlik natijasida erishildi.
"O'zbekiston zaminida yetishtirilgan uzum va gilos mahsulotlarini Misr bozoriga olib kirishga ruxsat berish bo’yicha qaror qabul qilingani haqida Sizni xabardor qilishdan mamnunmiz”, deyilgan Markaziy o'simlik karantini boshqarmasi rahbari Ahmad al-Attarning mamlakatimiz Vazirlar Mahkamasi huzuridagi O'simliklar karantini inspeksiyasi boshlig'i Ibrohim Ergashevga yo’llagan maktubida.
Shuni ta'kidlash joizki, mamlakatimiz elchixonasi Misr Prezidentining 2018 yil sentyabr oyida Toshkentga amalga oshirgan rasmiy tashrifi chog'ida erishilgan kelishuvlar va imzolangan hujjatlarning ijrosini ta’minlash bo'yicha "Yo'l xaritasi" doirasida izchil faoliyat olib bormoqda. Ushbu hujjatga O'zbekistondan ho’l, quritilgan va muzlatilgan meva hamda sabzavotlarni Misr bozoriga eksport qilish uchun karantin ruxsatnomasini olish bo’yicha topshiriq berilgan edi.

Вкус Узбекского винограда и черешни теперь узнают и в Египте
Этому предшествовало плодотворное сотрудничество между Посольством нашей страны в Каире, Государственной инспекцией по карантину растений при Кабинете Министров Республики Узбекистан и Центральной администрацией по карантину растений (ЦАКР) Министерства сельского хозяйства и мелиорации Египта.
«Я рад информировать Вас о принятом решении по разрешению на ввоз на египетский рынок винограда и черешни из Узбекистана», -говорится в официальном письме руководителя ЦАКР Ахмеда аль-Аттара, адресованном начальнику Государственной инспекции по карантину растений при Кабинете Министров нашей страны Иброхиму Эргашеву.
Надо отметить, что Посольством нашей страны в данном направлении осуществляется целенаправленная работа в рамках «Дорожной карты» по реализации договоренностей, достигнутых в ходе официального визита Президента Египта в Ташкент в сентябре 2018 года. Согласно этому документу была предусмотрена проработка вопроса получения карантинного разрешения для ввоза на рынок Египта свежей, сушенной и замороженной плодоовощной продукции из Узбекистана.