Ogʻir atletikachimiz Akbar Joʻrayev ham jahon chempionatida 3 ta oltin medalni qoʻlga kiritdi
Fiji davlatining Suva shahrida ogʻir atletika boʻyicha 20 yoshgacha boʻlgan sportchilar oʻrtasida oʻtkazilayotgan jahon chempionati davom etmoqda.
2-iyun kuni oʻtkazilgan 67 kg gacha boʻlgan erkaklar oʻrtasidagi bahslarda yurtdoshimiz Adhamjon Ergashev 3 ta oltin medalni qoʻlga kiritgani haqida xabar bergan edik.
Bugun, 7-iyun kuni – 109 kg vazn toifasida oʻtkazilgan bahslarda ishtirok etgan yosh umidli atletimiz Akbar Joʻrayev ham 3 ta oltin medalni qoʻlga kiritdi.
Dast koʻtarish mashqida 182 kg natija qayd etgan Akbar oʻzining eng yaqin taʼqibchilarini 7 kilogrammga ortda qoldira oldi. Siltab koʻtarishda eng yaxshi natija qayd etgan atletimiz ikkinchi urinishdayoq 216 kg toshni oʻziga boʻy sundira oldi. Ikki kurash yakunlari boʻyicha 398 kg natija qayd etgan yurtdoshimiz ushbu vazn toifasida mutlaq gʻoliblikni qoʻlga kiritdi.
Erkaklar, -109 kg.:
1. Akbar Joʻrayev (Oʻzbekiston) – 398 kg (182 kg + 216 kg)
2. Sangun Hvang  (Koreya) – 384 kg (174 kg + 210 kg)
3. Danil Vagaitsev  (Rossiya) – 381 kg (175 kg + 206 kg)
Eng muhimi Akbar Joʻrayev Tokio Olimpiadasiga yoʻllanmani qoʻlga kiritish uchun qimmatli reyting ochkolarini jamgʻarishga muvaffaq boʻldi. Shunday qilib ushbu musobaqaga ikki nafar sportchi bilan tashrif buyurgan Oʻzbekiston terma jamoasi 100 foizlik natijani qayd etdi.
Eslatib oʻtamiz, Akbar Joʻrayev 2018-yilning 1-10-noyabr kunlari Turkmaniston poytaxti Ashxobod shahrida boʻlib oʻtgan ogʻir atletika boʻyicha Jahon chempionatida 102 kilogrammgacha vazn toifasida dast koʻtarishda jahon rekordini yangilab, oltin medal bilan taqdirlangan. Chempionatda yosh atlet ikkikurashda yoshlar oʻrtasida jahon rekordini yangilagan. Shuningdek, Akbar Joʻrayev 2018-yil bahorida yoshlar oʻrtasida Osiyo chempioni unvoniga sazovor boʻlib, yozda yoshlar oʻrtasida jahon chempionati kumush medalini qoʻlga kiritgan edi. 2018-yilning dekabr oyida Doxada oʻtkazilgan Tokio-2020 Olimpiya oʻyinlariga yoʻllanma olish uchun reyting ochkolarini toʻplash imkonini beruvchi nufuzli xalqaro musobaqada uchta medal egasiga aylangan edi.
Yuqoridagi natijalari uchun Akbar Joʻrayev Oʻzbekistonda 2018-yilning eng yaxshi sportchisi deb topilgan edi.

Тяжёлая атлетика: И Акбар Джураев принес нашей команде 3 золотые медали чемпионата мира
В городе Сува государства Фижи подходит к концу чемпионат мира по тяжелой атлетике среди спортсменов до 20 лет.
Как ранее сообщали, 2 июня в категории 67 кг наш Адхамжон Эргашев завоевал 3 золото и стал чемпионом мира.
Сегодня, 7 июня в весовой категории 109 кг другой перспективный атлет сборной Узбекистана Акбар Джураев не оставил никаких шансов своим соперникам и пополнил копилку команды еще тремя медалями золотой пробы.
В рывке Акбар удачно использовал все три попытки и с результатом 182 кг оставил позади ближайшего преследователя, российского спортсмена аж на 7 килограммов. Это придало уверенность ему и в толчке без особых усилий всё поставил на свои места. Для того, чтобы оформить чемпионство ему понадобилось всего две попытки. Представитель Узбекистана Акбар Джураев закончил соревнование в гордом одиночестве. Его 216 оказался на 6 кг больше результата серебряного призера, корейского атлета. А в сумме Джураев набрал 398 кг, чем на 14 кг опередил догонящего.
Мужчины, -109 кг:
1. Акбар ДЖураев (Узбекистан) – 398 кг (182+216)
2. Сангун Хванг (Корея) – 384 кг (174+210)
3. Данил Ваганцев (Россия) – 381 кг (175+206)
Напомним, Акбар Джураев в ноябре 2018 года на взрослом чемпионате мира, который проходил в столице Туркменистана Ашгабаде в категории 102 кг в рывке установил рекорд мира и удостоился золотой медалью. Вместе с тем, он установил рекорд мира среди юниоров в сумме двоеборья. А также на его счету звание чемпиона Азии и серебряная медаль чемпионата мира среди юниоров. В конце прошлого года Акбар Джураев признан лучшим спортсменом 2018 года в Узбекистане. Он как и Адхамжон Эргашев уверенно идёт к завоеванию Олимпийской лицензии «Токио-2020».