Xalqaro olimpiadalarda munosib ishtirok etgan o‘zbek kursantlari taqdirlandi
Qurolli Kuchlar akademiyasida kursantlar o‘rtasida o‘tkazilgan xalqaro olimpiadalarda yuqori natijalarni qo‘lga kiritgan intellektual yetuk yoshlar va ularning ustozlarini taqdirlash marosimi o‘tkazildi.
Mudofaa vazirining o‘rinbosari general-mayor Azizbek Ikramov qo‘lidan mukofotlarni qabul qilib olgan yoshlar Rossiya Federatsiyasining Ryazan oliy havo-desant qo‘mondonlik bilim yurtida Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligiga a’zo mamlakatlar oliy harbiy ta’lim muassasalari kursantlari o‘rtasida Harbiy-kasbiy tayyorgarlik yo‘nalishi bo‘yicha o‘tkazilgan V xalqaro olimpiadada munosib qatnashgan.
Ular 35 ta jamoa ishtirokida murosasiz o‘tgan olimpiadada noqulay ob-havo sharoitlariga qaramasdan yuqori professional tayyorgarlik darajasini ko‘rsatib, umumjamoa hisobida faxrli ikkinchi o‘rinni egallagandi.
Shuningdek, Qozog‘iston Respublikasining Qarag‘anda shahrida MDH mamlakatlarining harbiy bilim yurtlari kursantlari o‘rtasida matematika fanidan o‘tkazilgan olimpiadada Qurolli Kuchlar akademiyasi kursantlari birinchi marotaba qatnashishlariga qaramasdan 3-o‘rinni qo‘lga kiritgan edi. Tadbir davomida ular ham munosib taqdirlandi.
Kursantlarning yuqori natijalarga erishishida o‘zlarining munosib hissasini qo‘shgan Akademiya professor-o‘qituvchilari, O‘zbekiston Milliy universiteti rektori Avazjon Marahimov, universitet doktaranti Shohrux Husanov, to‘rtinchi kurs talabasi Sardor Bozorboevga ham qimmatbaho sovg‘alar topshirildi.
Eslatib o‘tamiz O‘zbekiston Mudofaa vazirligi kursantlari joriy yilda matematika, informatika (professional tayyorgarlik) hamda Harbiy-kasbiy tayyorgarlik yo‘nalishlari bo‘yicha ikkinchi o‘rinlarni qo‘lga kiritgan edi.

Курсанты Узбекистана успешно выступили на олимпиадах в Рязани и Караганде
В Академии Вооруженных Сил проведено чествование курсантов и их наставников в связи с достигнутыми успехами на различных международных олимпиадах среди государств-участников СНГ.
Так, группа молодых людей, получивших ценные подарки из рук заместителя министра обороны генерал-майора Азизбека Икрамова, приняли участие в V международной олимпиаде среди курсантов высших военно-образовательных учреждений государств-участников СНГ по военно-профессиональной подготовке, проходившей в Рязанском высшем воздушно-десантном командном училище Российской Федерации.
Они состязались между 35 командами и показали высокий уровень своей профессиональной готовности, невзирая на сложные погодные условия, и в результате заняли почетное второе место.
Наряду с этим на мероприятии также чествовали курсантов Академии Вооруженных Сил, достойно выступивших на международной олимпиаде среди курсантов государств-участников СНГ по математике, проведенной в городе Караганда Республики Казахстан, где заняли почетное третье место. Они также были удостоены ценных подарков.
Достойно оценен труд и наставников этих курсантов, подготовивших их к названным олимпиадам, представителей профессорско-преподавательского состава Академии, ректора Национального университета Узбекистана Авазжона Марахимова, докторанта университета Шохруха Хусанова, студента четвертого курса Сардора Базарбаева, награжденных ценными подарками.
Напоминаем, что курсанты Министерства обороны Узбекистана в этом году уже занимали вторые призовые места на олимпиадах по математике, информатике (профессиональная подготовка) и военно-профессиональной подготовке.