Boʻka tumanida Beshta tashabbusni joriy qilish boʻyicha platforma yaratildi
Davlatimiz rahbari ilgari surgan Beshta tashabbus doirasida Boʻka tumani markazida Madaniyat va maʼrifat ekoparki barpo etildi. Prezidentimiz ushbu istirohat bogʻiga tashrif buyurib, yoshlar uchun yaratilgan sharoitlar bilan yaqindan tanishdi.
Bu yerda Beshta tashabbusning barchasi mujassamlashgan. Zamonaviy kutubxona hamda kitob oʻqish uchun sokin joylar, kompyuter oʻyinlari uchun maydonlar, Wi-Fi hududlari tashkil etilgan. Yopiq amfiteatr, kafelar qurilgan. Universal sport maydonida mashqlar va badantarbiya, mini futbol, badminton, stol tennisi va boshqa sport turlari bilan shugʻullanish uchun keng sharoit yaratilgan. Velosiped, samokat, skeytbord va roliklar ijarasi ham yoʻlga qoʻyilgan. Majmua har oyda oʻrtacha 6 ming nafar yigit-qizni jalb qilishi mumkin.
Shavkat Mirziyoyev bogʻdagi kutubxonani kirib koʻrdi.
- Hududlarga kitob yetkazib berish yaxshi. Lekin ularni oʻqish, oʻqitish yetarli darajada emas. Bolalarimizni bogʻcha yoshidan, boshlangʻich sinflardan kichik-kichik kitoblarga oʻrgatish, shu orqali ularni kitobsevar etib ulgʻaytirish zarur. Shundagina jamiyatimizda kitobxonlik muhiti shakllanadi, boshqalar ham kitob oʻqishga qaytadi, - dedi davlatimiz rahbari.
Oʻzbekiston Milliy kutubxonasi bilan hamkorlikda ilmiy yondashuvlar asosida kitob oʻqitish metodikasi hamda qaysi yoshda qanday asarlarni oʻqish boʻyicha tavsiyalar ishlab chiqish zarurligi taʼkidlandi. Bogʻda butun yil davomida rang-barang madaniy tadbirlar va mahallalararo musobaqalar oʻtkazish, oʻquvchilarning yozgi taʼtilini mazmunli tashkil etish boʻyicha topshiriqlar berildi.

В Букинском районе создана платформа для реализации Пяти инициатив
В рамках Пяти инициатив Президент в Букинском районном центре создан Экопарк культуры и просветительства. Глава государства посетил парк и ознакомился с созданными здесь условиями.
Охвативший Пять инициатив комплекс включает в себя библиотеку, тихие уголки для чтения книг, специальные арены для киберспорта и компьютерных игр, Wi-Fi зоны. Построены крытый амфитеатр и кафе. В универсальной спортивной зоне можно заниматься воркаутом и физкультурой, играть в бадминтон, настольный теннис и другие виды спорта. Можно взять в аренду велосипеды, самокаты, скейтборды и ролики. Комплекс способен принимать в среднем 6 тысяч молодых людей каждый месяц.
Шавкат Мирзиёев побывал в библиотеке парка.
- Доставка книг в регионы - хорошо, однако недостаточен уровень пропаганды чтения. Необходимо приобщать наших детей к чтению с детсадовского возраста, начальных классов, воспитывать в них любовь к книге. Только тогда в нашем обществе утвердится читательская культура, люди вернутся к книге, - сказал глава государства.
Указано на необходимость разработки совместно с Национальной библиотекой Узбекистана научно обоснованной методики пропаганды чтения, а также рекомендаций о наиболее предпочтительных книгах для разных возрастов. Даны поручения по организации в парке культурных мероприятий и соревнований между махаллями, содержательных летних каникул молодежи.