“Elektron hukumat rivojlanishidagi zamonaviy tendensiyalar: integrallashgan xizmatlar, ochiq maʼlumotlar, elektron ishtirok va raqamli texnologiyalar” mavzusidagi xalqaro seminar toʻgʻrisida
2019-yilning 30-may kuni Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat boshqaruvi akademiyasida Elektron hukumatni rivojlantirish sohasida Ostona davlat xizmati xabi amaliyotchilar Alyansi bilan hamkorlikda “Elektron hukumat rivojlanishidagi zamonaviy tendensiyalar: integrallashgan xizmatlar, ochiq maʼlumotlar, elektron ishtirok va raqamli texnologiyalar” mavzusidagi xalqaro seminar boʻlib oʻtdi.
Seminarda elektron hukumat sohasida yetakchi boʻlgan Fransiya, Estoniya, Ozarbayjon, Gruziya, Qozogʻiston, Qirgʻiziston davlatlarining yetakchi ekspertlari hamda Loyiha boshqaruvi milliy agentligi, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi, Davlat xizmatlari agentligi ekspertlari, respublikamizdagi oliy taʼlim muassasalari mutaxassislari, ilmiy xodimlar, Akademiya professor-oʻqituvchilari va tinglovchilari ishtirok etishdi.
Ushbu seminar elektron hukumat sohasida amalga oshirilayotgan eng zoʻr innovatsion va amaliy yechimlar bilan qatnashuvchilarni tanishtirish, tajriba almashish, halqaro tajribani oʻrganish va qoʻllashda yuzaga keladigan savollarni muhokama qilish hamda davlat xizmatlarini rivojlantirishda innovatsion texnologiyalardan samarali foydalanish maqsadida tashkil etilgan.
Hozirda butun dunyoda elektron hukumatni rivojlantirish borasida keng koʻlamli ishlar olib borilmoqda va tajribalar toʻplanmoqda. Davlatlar orqasida tajriba almashish maqsadida “peer to peer” (R2R) tamoyili orqali oʻzaro aloqani yoʻlga qoʻyish orqali elektron hukumat konsepsiyasini taomillashtirish muhim ahamiyatga ega. Bu oʻz navbatida elektron hukumat sohasida qaror qabul qilishda xatoliklarni oldini olishga hamda yangi yoʻnalishlar va eng zoʻr amaliy yechimlarga qoʻllashga imkon beradi.
Ушбу семинар жаҳон амалиёти ва Альянснинг иштирокчи давлатларида электрон ҳукумат моделларидаги энг зўр амалий ечимлар, ютуқлар ва ривожланиш жараёнларини тизимлаштириш, электрон ҳукуматни ривожлантириш бўйича тажриба алмашишга ва жорий муаммоларни муҳокама қилиш учун халқаро майдон вазифасини ўтайди.
Семинар иштирокчилари қуйидаги долзарб масалалар бўйича фикр алмашдилар: электрон ҳукумат соҳасидаги глобал трендлар, қўлланиши бўйича экспертлар баҳоси, экспертлар тармоғини яратиш, Альянс доирасида “peer to peer” тамойил бўйича ўқитиш ва ҳамкорлик йўналишларини кенгайтириш.
Shuningdek, seminarda Alyans-II ning 2019-yilgi harakat Rejasi bilan birga, uning 2019-2020-yillarda tadqiqot olib borish mavzulari (case-studies) muhokama qilindi.
Bugun seminar ishtirokchilari jismoniy va yuridik shaxslarga koʻrsatilayotgan davlat xizmatlari bilan tanishish maqsadida Davlat xizmatlari agentligiga tashrif buyurishdi.

О международном семинаре на тему: «Современные тенденции в развитии электронного правительства: интегрированные услуги, открытые данные, электронное участие и цифровые технологии»
2019-05-31 | Технологии
30 мая 2019 года в Академии государственного управления при Президенте Республики Узбекистан состоялся международный семинар на тему: «Современные тенденции в развитии электронного правительства: интегрированные услуги, открытые данные, электронное участие и цифровые технологии», организованный совместно с Альянсом практиков в области развития электронного правительства Астанинского хаба государственной службы.
В мероприятие приняли участие ведущие эксперты в сфере электронного правительства из таких стран, как Франция, Эстония, Азербайджан, Грузия, Казахстан, Кыргызстан, а также эксперты Национального агентства проектного управления, Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций, Министерства инновационного развития, Агентства государственных услуг, специалисты ряда высших образовательных учреждений республики, научные сотрудники и слушатели Академии.
Семинар организован с целью ознакомления участников с лучшими практиками и инновационными решениями в области электронного правительства, обсуждения вопросов, связанных с изучением и применением международного опыта, а также инновационных технологий в развитии государственной службы.
Учитывая, что в разных частях света накапливается колоссальный опыт в вопросах развития электронного правительства, обмен опытом через объединения ряда стран и применения во взаимодействии принципа «равный с равным» играет важную роль в совершенствовании концепции электронного правительства, поиске наилучших практик и новых путей, а также в предотвращении ошибок в процессе принятия решений (реформ).
Данный семинар является международной экспертной площадкой для обсуждения текущих проблем и извлечённых уроков по развитию электронного правительства, систематизации прогресса и достижений, лучших практик и решений в моделях электронного правительства стран-участниц Альянса и мировой практике.
Участники семинара обменялись мнениями по следующим актуальным вопросам: глобальные тренды в сфере электронного правительства, экспертные оценки степени их применимости, наращивание сети экспертов, расширение направлений сотрудничества и обучения по принципу «равный с равным» в рамках Альянса.
Обсужден план публикаций тематических исследований (case-studies) на 2019-2020 годы, а также План действий Альянса-II на 2019 год.
Сегодня участники семинара знакомятся с деятельностью Агенства государственных услуг, с реформами в области оказания госуслуг физическим и юридическим лицам.