MTM faoliyatini tekshirish tartibi bo‘yicha ma’lumot
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2019 yil 25 apreldagi №352-son «Maktabgacha hamda umumta’lim muassasalari faoliyatini tekshirish ishlarini tartibga solish chora-tadbirlari to‘g‘risida» gi qarorida qayd etilgan muhim bandlar:
◾️ MTMda rejalashtirilgan tekshiruvlarni o‘tkazish vakolatli tekshiruv organlari tomonidan, faqatgina yillik tekshiruv reja-grafigi bo‘yicha amalga oshiriladi;
◾️ MTMlarining yillik tekshiruv reja-grafigi loyihasi, MTMlarining to‘liq ro‘yxati, ularning manzillari, to‘liq nomi, vazirliklar, idoralar va ularning hududiy bo‘linmalari bilan kelishish maqsadida rejali tekshirish davrlarini aniq ko‘rsatgan holda, elektron ko‘rinishda taqdim etiladi;
◾️ Yangi tashkil etilgan MTMning rejali tekshiruvi, qonun hujjatlarida ko‘rsatilgan holatlardan tashqari, 2 yil davomida o‘tkazilmaydi;
◾️ MTMning faoliyatini rejali va rejasiz tekshirish davri 10 kalendar kunidan oshmasligi lozim.
MTMni faqatgina rejalashtirilgan asosda va Maktabgacha ta’lim vazirligi bilan kelishilgan holda tekshirish huquqiga ega vakolatli davlat organlari va idoralari:
1. Ichki ishlar vazirligi va uning voyaga yetmaganlar orasida qonunbuzarlik va nazoratsiz qolish profilaktikasini amalga oshiruvchi maxsus bo‘linmalari;
2. Yong‘in xavfsizligi davlat xizmati;
3. Sog‘liqni saqlash vazirligining Sanitar-epidemiologik nazorat davlat xizmati;
4. O‘zbekiston Respublikasi bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi; 5.Favqulotda vaziyatlar vazirligi; 6.O‘zbekiston Respublikasi ekologiya va atrof muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi.
- rejalashtirilgan tekshiruv - MTM bilan reja-grafigiga asosan kelishilgan holda o‘tkaziladigan tekshiruv;
- rejalashtirilmagan tekshiruv - vazirlik yoki idoralar hamda ularning hududiy bo‘linmalari tasarrufida bo‘lgan MTMlarni tasdiqlangan reja-grafigidan tashqari,  kelishilgan holda o‘tkaziladigan tekshiruvdir.

Информация о порядке проведения проверок деятельности ДОУ
Краткая информация о порядке проведения проверок деятельности дошкольных образовательных учреждений.
Важные пункты Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан «О мерах по регулированию деятельности дошкольных и общеобразовательных учреждений» №352 от 25 апреля 2019 года:
- проведение плановых проверок в ДОУ осуществляется уполномоченными проверяющими органами только в соответствии с годовым планом-графиком проверок;
- проект плана-графика годовых проверок ДОУ предоставляется в электронном виде с точным указанием списка ДОУ, их адреса, полного наименования, периода плановых проверок для согласования с министерствами, ведомствами и их территориальными подразделениями;
- плановые проверки вновь организованных ДОУ не проводятся в течение первых 2 лет за исключением случаев, указанных в законодательных актах;
- сроки проведения плановых и внеплановых проверок деятельности ДОУ не должны превышать 10 календарных дней.
Государственные органы и организации, уполномоченные для проверки деятельности ДОУ только по плановым проверкам и по согласованию с Министерством дошкольного образования:
1. Министерство внутренних дел и его специальные подразделения, осуществляющие профилактику безнадзорности и правонарушений среди несовершеннолетних.
2. Государственная служба пожарной безопасности.
3. Республиканский центр государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения.
4. Министерство занятости и трудовых отношений.
5. Министерство чрезвычайных ситуаций.
6. Государственный комитет по экологии и охране окружающей среды.
В документе даются конкретные понятия о плановой и внеплановой проверках:
◾️ плановая проверка – проверка, проводимая на основе плана-графика проверок по согласованию с ДОУ;
◾️ внеплановая проверка – проверка, проводимая по согласованию министерством или ведомством и их территориальными подразделениями, в распоряжении которых существуют ДОУ вне утвержденного плана-графика проверок.