Bandlik va mehnat munosabatlari vaziri hisobot berdi
Oliy Majlis Qonunchilik palatasi Mehnat va ijtimoiy masalalar qo‘mitasining kengaytirilgan yig‘ilishida bandlik va mehnat munosabatlari vazirining 2019 yilning birinchi chorak yakunlari bo‘yicha faoliyati hamda “Xususiy bandlik agentliklari to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi qonunining ijro etilishi yuzasidan hisoboti eshitildi.
Qayd etilganidek, joriy yil birinchi choragi va aprel oyida aholi bandligini ta’minlash, yangi ish o‘rinlarini yaratish bo‘yicha davlat buyurtmasi asosida respublika sanoat, qishloq xo‘jaligi va xizmat ko‘rsatish sohalarini rivojlantirish hamda infratuzilma sohalaridagi investitsiya loyihalarini ishga tushirish, xususiy biznes rivojlanishi hisobiga jami 40,5 mingta ish o‘rni tashkil etilgani ma’lum qilindi. Yig‘ilishda ish o‘rinlarini tashkil etishda ishsizlik darajasi nisbatan yuqori bo‘lgan Qashqadaryo, Toshkent, Samarqand, Namangan, Farg‘ona viloyatlariga alohida e’tibor qaratilgani ta’kidlandi.
Davlatimiz rahbarining tashabbusi bilan ilgari surilgan “Har bir oila – tadbirkor”, “Yoshlar – kelajagimiz”, “Obod qishloq”, “Obod mahalla” dasturlari asosida 13500 dan ortiq aholining bandligi ta’minlangani oilalar farovonligiga xizmat qilishi shubhasiz.
Mehnat organlariga ish so‘rab murojaat qilgan fuqarolarning 62 mingga yaqini ish bilan ta’minlangan. Yig‘ilishda so‘nggi yillarda jamoat ishlari jamg‘armasining mablag‘lari hisobiga fuqarolar bandligi ta’minlanayotgani, jumladan, birinchi chorakda 37 milliard so‘m mablag‘ jalb etilishi hisobiga 49 ming ishsiz fuqaro haq to‘lanadigan vaqtinchalik ishlarga jalb etilgan.
Yig‘ilishda jamoat ishlari jamg‘armasining mablag‘lari to‘liq o‘zlashtirilmagani aytildi.
Parlament a’zolari og‘ir turmush sharoitida yashayotgan ayollar, ayniqsa, yosh xotin-qizlar bandligini ta’minlash bo‘yicha tasdiqlangan manzilli dastur ijrosiga alohida e’tibor qaratdilar. Mazkur dastur asosida 2,5 ming shu toifadagi xotin-qizlarning ish bilan ta’minlangani haqqoniyligiga mas’ullarning e’tiborini qaratish lozimligi ta’kidlandi.
Vazirlik hisobotida xotin-qizlar tadbirkorligini rivojlantirishga tijorat banklari, Xotin-qizlarni va oilani qo‘llab-quvvatlash jamoat fondi mablag‘lari jalb etilishi natijasida 1,5 ming ayol tadbirkorlik faoliyatini boshlagani qayd etildi. Bu maqsadlarga 31,4 milliard so‘m miqdorida imtiyozli kredit mablag‘lari ajratilgan.
Hisobot tahlili shuni ko‘rsatmoqdaki, davlat va tarmoq dasturlarida belgilangan vazifalarning amalga oshirilishi natijasida ish bilan band aholi soni 104 ming kishiga ortib, 13 million 377 mingga yetgan. Ishsizlik darajasi iqtisodiy faol aholiga nisbatan 9,4 foizni tashkil etmoqda.
Vazir o‘z hisobotida 2018 yilda parlamentimiz tomonidan qabul qilingan “Xususiy bandlik agentliklari to‘g‘risida”gi qonunning ijrosi yuzasidan axborot berdi.
Xususiy bandlik agentliklari institutining joriy etilishi munosabati bilan amalda bandlik sohasida yangi mexanizmlarni ishlab chiqishga imkon yaratilgani, mazkur qonun qabul qilingandan keyin amaldagi qator normativ-huquqiy hujjatlarga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritilgani, xorijga ishga chiquvchi fuqarolarga bir qator yengilliklar yaratilgani ta’kidlandi. Bugungi kunda 78 yuridik shaxs Xususiy bandlik agentligi sifatida reestrda ro‘yxatdan o‘tgan bo‘lib, ularning 58 tasi O‘zbekiston Respublikasi fuqarolarini xorijda ishga joylashtirish faoliyati bilan shug‘ullanishga litsenziya olgan.
Davlat dasturida belgilangan bandlik sohasidagi vazifalar barcha hududlarda ham to‘liq bajarilgan, deb bo‘lmaydi. Bu borada ayrim hududlarda mavjud imkoniyatlardan to‘liq foydalanilmayotgani qayd etilib, yo‘l qo‘yilgan kamchiliklar qizg‘in muhokama qilindi.

Отчет министра занятости и трудовых отношений
На расширенном заседании Комитета Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан по труду и социальным вопросам заслушан отчет министра занятости и трудовых отношений о проделанной работе в первом квартале текущего года, а также исполнении Закона Республики Узбекистан "О частных агентствах занятости".
Отмечалось, что в первом квартале и апреле текущего года в результате развития промышленного производства, сельского хозяйства и сферы обслуживания, частного бизнеса на основе государственного заказа по обеспечению занятости населения и созданию новых рабочих мест, реализации инвестиционных проектов по совершенствованию инфраструктуры создано в общей сложности 40,5 тысячи рабочих мест. В процессе создания новых рабочих мест приоритетное внимание уделялось Кашкадарьинской, Ташкентской, Самаркандской, Наманганской и Ферганской областям, где уровень безработицы выше, чем в остальных регионах.
Обеспечение занятости свыше 13500 человек на основе реализации выдвинутых по инициативе главы нашего государства программ "Каждая семья – предприниматель", "Yoshlar – kelajagimiz", "Обод кишлок" и "Обод махалла", безусловно, будет способствовать повышению благосостояния семей.
Более того, обеспечена занятость около 62 тысяч граждан, обратившихся в органы труда за помощью в трудоустройстве. Подчеркнуто, что в последние годы занятость граждан обеспечивается за счет средств Фонда общественных работ при Министерстве занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан, в частности, в первом квартале текущего года за счет привлечения средств фонда в размере 37 миллиардов сумов 49 тысяч безработных граждан были временно трудоустроены.
На заседании отмечалось, что средства Фонда общественных работ были освоены не полностью.
Члены парламента уделили особое внимание реализации утвержденной адресной программы по обеспечению занятости женщин, живущих в тяжелых бытовых условиях, особенно молодых девушек. Ответственным лицам необходимо обратить внимание на достоверность информации о трудоустройстве 2,5 тысячи женщин выше указанных категорий на основе данной программы.
В своем отчете министр подчеркнул, что в результате привлечения средств коммерческих банков и Общественного фонда по поддержке женщин и семьи на развитие женского предпринимательства 1,5 тысячи женщин начали свою предпринимательскую деятельность. Для этих целей были выделены льготные кредиты на сумму 31,4 миллиарда сумов.
Анализ отчета показывает, что благодаря выполнению задач, намеченных в государственных и отраслевых программах, количество трудоустроенных людей увеличилось на 104 тысячи и достигло 13 миллионов 377 тысяч человек. Уровень безработицы составляет 9,4 процента относительно экономически активного населения.
Министр также представил информацию об исполнении принятого парламентом в минувшем году Закона Республики Узбекистан "О частных агентствах занятости".
Было отмечено, что внедрение института частных агентств занятости позволило на практике разработать новые механизмы в сфере занятости. После принятия данного закона были внесены изменения и дополнения в ряд действующих нормативно-правовых актов, создано множество удобств для трудовых мигрантов. На сегодняшний день в реестре частных агентств занятости зарегистрировано 78 юридических лиц, из которых 58 получили лицензии для осуществления деятельности по трудоустройству граждан Республики Узбекистан за рубежом.
Нельзя сказать, что намеченные задачи в сфере занятости полностью выполнены во всех регионах. Некоторые регионы не полностью используют имеющиеся в этой сфере возможности, а допущенные ими недостатки стали предметом бурных обсуждений.