O‘zbekiston-Finlandiya siyosiy maslahatlashuvlari to‘g‘risida
2019-yilning 16-may kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligida O‘zbekiston-Finlandiya siyosiy maslahatlashuvlarining sakkizinchi raundi bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston delegatsiyasiga Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Dilshod Axatov, Finlandiya tomoniga TIVning Rossiya, Sharqiy Yevropa va Mrkaziy Osiyo bo‘yicha departamenti Bosh direktori Maymo Henriksson rahbarlik qildilar.
Muloqot chog‘ida siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiya, turizm, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi ikki tomonlama munosabatlar kun tartibi, shuningdek, “O‘zbekiston - Yevropa Ittifoqi” shaklidagi hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi.
Ta’kidlanganidek, tomonlar o‘zaro manfaatli barcha sohalarda hamkorlikni kengaytirish uchun ulkan salohiyatga ega va ikki tomonlama aloqalarni kengaytirishga tayyor.
Shu nuqtayi nazardan, so‘nggi yig‘ilishi 2002-yilda bo‘lib o‘tgan savdo-iqtisodiy va ilmiy-texnikaviy hamkorlik bo‘yicha Hukumatlararo komissiyasining faoliyatini qayta tiklash taklifi ko‘rib chiqildi.

Об узбекско-финских политконсультациях
16 мая 2019 года в Министерстве иностранных дел Республики Узбекистан состоялся восьмой раунд узбекско-финских межмидовских политических консультаций.
Узбекскую делегацию возглавлял заместитель Министра иностранных дел Дилшод Ахатов, финскую сторону представляла делегация во главе с Генеральным директором Департамента МИД по делам России, Восточной Европы и Центральной Азии Маймо Хенрикссон.
В ходе переговоров подробно обсуждена повестка дня двусторонних отношений в политической, торгово-экономической, инвестиционной, туристической, культурно-гуманитарной и других областях, а также перспективы взаимодействия в формате «Узбекистан – Европейский союз».
Подчеркивалось, что стороны имеют значительный потенциал для наращивания сотрудничества во всех областях, представляющих взаимный интерес, и готовы расширять двусторонние связи.
В этом контексте было рассмотрено предложение о возобновлении деятельности Межправительственной комиссии по торгово-экономическому и научно-техническому сотрудничеству, предыдущее заседание которой состоялось в 2002 году.