Afg‘oniston Tashqi ishlar vaziri bilan uchrashuv
2019-yilning 17-may kuni Dushanbe shahrida amaliy tashrif bilan bo‘lib turgan O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov “Terrorizm va uni moliyalashtirish asoslari, xususan narkotiklarning noqonuniy aylanishi va uyushgan jinoyatchilikka qarshi kurashda xalqaro va mintaqaviy hamkorlik” mavzusidagi yuqori darajali konferensiya ishida qatnashayotgan Afg‘oniston Islom Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Salohuddin Rabboniy bilan uchrashdi.
Vazirlar ikki davlat o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikning dinamikasini va ijobiy yakunlarini mamnuniyat bilan e’tirof etdilar hamda turli tarmoqlardagi aloqalarni yanada rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlarini, xususan O‘zbekistonning Afg‘onistonda yirik infratuzilma va ijtimoiy-iqtisodiy loyihalarni amalga oshirish borasidagi takliflarini muhokama qildilar.
Tashqi siyosat idoralari rahbarlari afg‘on mojorosini hal etish masalalari yuzasidan fikr almashdilar va Afg‘onistonda mustahkam tinchlik o‘rnatish borasidagi siyosiy jarayoniga qat’iy sodiq ekanliklarini tasdiqladilar.

17 мая 2019 года находящийся с рабочим визитом в г.Душанбе Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов встретился с Министром иностранных дел Исламской Республики Афганистан Салахуддином Раббани, участвующим в работе Конференции высокого уровня «Международное и региональное сотрудничество в борьбе с терроризмом и источниками его финансирования, включая незаконный оборот наркотиков и организованную преступность».
Министры с удовлетворением констатировали динамику и позитивные итоги многопланового сотрудничества между двумя странами и обсудили приоритетные направления дальнейшего развития взаимодействия в различных областях, включая предложения Узбекистана по реализации крупных инфраструктурных и социально-экономических проектов Афганистане.
Главы внешнеполитических ведомств обменялись мнениями по вопросам афганского урегулирования и подтвердили твердую приверженность политическому процессу по установлению прочного мира в Афганистане.