2019-05-17 | Jamiyat
Sankt-Peterburgda o‘tayotgan IX xalqaro yuridik forum doirasida 16 may kuni O‘zbekiston Respublikasi adliya vaziri R.Davletov huquq va sog‘liqni saqlash masalalari bo‘yicha Singapur katta davlat adliya vaziri Edvin Tong bilan uchrashdi.
O‘zbekiston Respublikasi adliya vaziri R.Davletov mehmonlarni qutlar ekan, ikki tomonlama munosabatlarni rivojlantirish, Singapurning huquq sohasidagi tajribasini o‘rganish zaruriyatini qayd etdi. Xususan, yaqinda Singapurda qabul qilingan onlayn-yolg‘on va manipulyatsiyalardan himoyalanish to‘g‘risidagi Qonun tilga olindi.
Shuningdek R. Davletov O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi xodimlarining Singapur hamkorlik dasturining qisqa muddatli kurslarida ishtirok etishga taklif etilgani uchun minnatdorchilik bildirdi. Ushbu dastur «Xalqaro havo huquqi: qo‘llanilishi va amaliyot», «Davlat-xususiy sherikligi bo‘yicha infratuzilma loyihalari», «Raqamli iqtisodiyot - ulkan ma’lumotlar va analitika», «Moliyaviy texnologiyalar: Imkoniyatlar va muammolar (Fintech)» kabi yo‘nalishlarni ko‘zda tutadi.
O‘z navbatida, Singapurning Huquq va sog‘liqni saqlash masalalari bo‘yicha katta davlat vaziri Edvin Tong ham joriy yilning 25-27 aprel kunlari Toshkentda bo‘lib o‘tgan «Tashkent Law Spring» Xalqaro yuridik forumi yuksak darajada tashkillashtirilgani qayd etdi va ushbu tadbirda ishtirok etish imkoniyati taqdim etilgani uchun minatdorchilik bildirdi.
Muloqot chog‘ida tomonlar kelgusida barcha sohalarda ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirishga kelishib oldilar.
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi delegatsiyasining Sankt-Peterburgda o‘tayotgan IX xalqaro yuridik forumidagi ishtiroki davom etmoqda.

Сотрудники Министерства юстиции Узбекистана примут участие в краткосрочных курсах программы сотрудничества Сингапура
2019-05-17 | Общество
16 мая 2019 года в рамках IX Петербургского международного юридического министр юстиции (ПМЮФ) Республики Узбекистан Русланбек Давлетов встретился со старшим государственным министром Сингапура по вопросам права и здравоохранения Эдвином Тонгом.
Министр юстиции Республики Узбекистан поприветствовал гостей и отметил важность развития двухсторонних отношений, изучения опыта Сингапура в области права, в частности, недавно принятый закон о защите от онлайн-лжи и манипуляций.
Также Р. Давлетов поблагодарил за приглашение сотрудников Министерства юстиции Республики Узбекистан для участия в краткосрочных курсах программы сотрудничества Сингапура. Она предусматривает такие направления, как «Международное воздушное право: применение и практика», «Инфраструктурные проекты государственно-частного партнерства», «Цифровая экономика — большие данные и аналитика», «Финансовые технологии: возможности и проблемы (Fintech)» и др.
В свою очередь старший государственный министр Сингапура по вопросам права и здравоохранения Эдвин Тонг отметил высокий организационный уровень международного юридического форума «Tashkent Law Spring», который с 25 по27 апреля текущего года проходил в городе Ташкенте, и поблагодарил за предоставленную возможность участия в нем.
Стороны договорились и в дальнейшем развивать сотрудничество в сферах, представляющих взаимный интерес.