2019-05-09 | Hujjatlar
Jismoniy tarbiya va sport sohasida yuqori malakali kadrlar tayyorlash tizimini yanada takomillashtirish, sohada xalqaro hamkorlikni kengaytirish, shuningdek, 2018-2019 yillarda Oʻzbekiston Respublikasi va Rossiya Federatsiyasi oʻrtasidagi siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, transport-kommunikatsiyaviy va madaniy-gumanitar hamkorlikni yanada kengaytirish boʻyicha kelishuvlarni amalga oshirish yuzasidan chora-tadbirlar ijrosini taʼminlash maqsadida:
1. Oʻzbekiston Respublikasi Jismoniy tarbiya va sport vazirligi, Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligi hamda “Rossiya davlat jismoniy tarbiya, sport, yoshlar va turizm universiteti” federal davlat byudjeti oliy taʼlim muassasasining (keyingi oʻrinlarda – Universitet) Samarqand shahrida “Rossiya davlat jismoniy tarbiya, sport, yoshlar va turizm universiteti” federal davlat byudjeti oliy taʼlim muassasasining filialini(keyingi oʻrinlarda – Filial) tashkil etish toʻgʻrisidagi taklifiga rozilik berilsin.
2. Filial faoliyatining asosiy vazifalari va yoʻnalishlari etib quyidagilar belgilansin:
oliy taʼlim sifatiga qoʻyiladigan xalqaro talablarga muvofiq jismoniy tarbiya va sportni rivojlantirish sohasidagi vazifalarni yuqori darajada bajarishga qodir malakali kadrlar tayyorlashni taʼminlash;
jismoniy tarbiya va sport sohasida talabalarning chuqurlashtirilgan mustaqil tayyorgarligini hisobga olgan holda nazariy va amaliy mashgʻulotlarni uygʻunlashtirish;
oliy taʼlim tizimiga zamonaviy taʼlim texnologiyalariga asoslangan oʻquv jarayonlarini joriy qilish boʻyicha ilgʻor xorijiy tajribalarni tatbiq etish, jismoniy tarbiya va sport sohasi uchun kadrlar tayyorlash tizimi hamda ochiq axborot-taʼlim muhitini rivojlantirishga koʻmaklashish;
nazariy bilimlar va amaliy koʻnikmalarning oʻzaro bogʻliqligi, ilmiy-tadqiqot muassasalari va boshqa tashkilotlar bilan mustahkam hamkorlik asosida jismoniy tarbiya va sport sohasi kadrlarining professional tayyorgarligini oshirish;
jismoniy tarbiya va sport sohasida fundamental va ilmiy-amaliy tadqiqotlar olib borish;
xorijiy mamlakatlarning yetakchi taʼlim muassasalari, ilmiy-tadqiqot markazlari bilan uzoq muddatli aloqalarni rivojlantirish va mustahkamlash.
Filial Universitetning alohida tarkibiy boʻlinmasi hamda kadrlarga boʻlgan ehtiyojni hisobga olgan holda Oʻzbekiston Respublikasi Jismoniy tarbiya va sport vazirligi bilan kelishilgan taʼlimning asosiy yoʻnalishlari (mutaxassisliklar) boʻyicha barcha darajadagi mutaxassislarni tayyorlash, malakasini oshirish va qayta tayyorlash, shu jumladan, ilmiy-pedagogik kadrlar tayyorlashni amalga oshiruvchi oliy taʼlim muassasasi hisoblanadi;
Filialda taʼlim Rossiya Federatsiyasi federal taʼlim standartlariga muvofiq Oʻzbekiston Respublikasi Jismoniy tarbiya va sport vazirligi hamda Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligi bilan kelishilgan holda Universitet tomonidan tasdiqlanadigan oʻquv reja va taʼlim dasturlari asosida rus tilida amalga oshiriladi;
abituriyentlar qabuli va Filial bitiruvchilarini attestatsiyadan oʻtkazish Oʻzbekiston Respublikasi Jismoniy tarbiya va sport vazirligi hamda Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligi bilan kelishilgan holda Universitet tomonidan belgilanadigan talablar, tartib va muddatlarga muvofiq amalga oshiriladi;
Filial bitiruvchilariga Oʻzbekiston Respublikasida oliy maʼlumot toʻgʻrisidagi hujjat sifatida tan olinadigan Universitetning belgilangan namunadagi diplomi beriladi.
4. Universitet:
taʼlim jarayoniga ilgʻor pedagogik va axborot texnologiyalari, ilm-fan hamda oliy taʼlimning eng yangi yutuqlari joriy qilinishi;
Filial mutaxassislari va professor-oʻqituvchilari malakasini oshirish va qayta tayyorlash;
Filialning kutubxona fondini shakllantirish, zamonaviy oʻquv, oʻquv-metodik va ilmiy adabiyotlar bilan boyitishda koʻmaklashishi maʼlumot uchun qabul qilinsin.
a) Filial Oʻzbekiston Respublikasi Jismoniy tarbiya va sport vazirligi hamda Universitet bilan kelishgan holda manfaatdor vazirlik, idora va boshqa tashkilotlarning tegishli kadrlarga boʻlgan real ehtiyojidan kelib chiqib, 2019/2020 oʻquv yili va keyingi yillar uchun talabalarni qabul qilish kvotalari hamda toʻlov-kontrakt asosida oʻqitish qiymati miqdorlarini belgilaydi;
b) Filial faoliyatini moliyalashtirish:
talabalarni davlat grantlari boʻyicha oʻqitish uchun Oʻzbekiston Respublikasi Jismoniy tarbiya va sport vazirligiga ajratiladigan Oʻzbekiston Respublikasi Davlat byudjeti mablagʻlari hisobidan, biroq Filialga oʻqishga qabul qilinadigan talabalar umumiy sonining 30 foizidan ortiq boʻlmagan miqdorda;
talabalarni toʻlov-kontrakt asosida oʻqitishdan tushadigan mablagʻlar;
xalqaro (xorijiy) moliya institutlari va tashkilotlarining grantlari;
qonun hujjatlarida taqiqlanmagan boshqa manbalar hisobidan amalga oshiriladi;
v) oʻqituvchilar malakasini oshirish, shuningdek, Filialni zarur mebel, inventar, kompyuter, tashkiliy texnika va sport inventarlari bilan taʼminlash xarajatlari Oʻzbekiston Respublikasi Jismoniy tarbiya va sport vazirligi huzuridagi Jismoniy tarbiya va sportni rivojlantirish jamgʻarmasi hamda Filialning byudjetdan tashqari mablagʻlari hisobidan amalga oshiriladi;
g) Filialda faoliyat yuritish uchun Universitetdan jalb qilinadigan professor-oʻqituvchilarning:
30 kungacha boʻlgan qisqa muddatli xizmat safarlari xarajatlariga oliy taʼlim muassasalari xodimlari uchun Rossiya Federatsiyasi qonunchiligida belgilangan normalar boʻyicha;
uzoq muddatli xizmat safarlari xarajatlariga tuzilgan shartnomalar asosida oʻquv jarayoni ehtiyojlaridan kelib chiqib haq toʻlanadi.
Samarqand shahar, Usta Umar Joʻraqulov koʻchasi, 15-uy manzilida joylashgan Samarqand ijtimoiy-iqtisodiy kasb-hunar kolleji bino, inshootlari va unga tutash hudud Toshkent axborot texnologiyalari universitetining Samarqand filialiga;
Samarqand shahar, Ibn Sino koʻchasi, 17a-uy manzilida joylashgan Toshkent axborot texnologiyalari universitetining Samarqand filiali bino, inshootlari hamda unga tutash hudud Samarqand viloyati Sportning oʻyin turlari va yengil atletika boʻyicha ixtisoslashtirilgan bolalar-oʻsmirlar sport maktabiga (keyingi oʻrinlarda – Ixtisoslashtirilgan bolalar-oʻsmirlar sport maktabi) operativ boshqaruv huquqi bilan berilsin, keyinchalik ushbu joyda Filial bepul foydalanish huquqi bilan joylashtirilsin.
Samarqand xizmat koʻrsatish kasb-hunar kollejining oʻquvchilari oʻqishni tamomlagunlariga qadar Filial joylashtirilayotgan, Samarqand ijtimoiy-iqtisodiy kasb-hunar kollejining oʻquvchilari esa Toshkent axborot texnologiyalari universitetining Samarqand filialiga berilgan bino va inshootlarda oʻqishni davom ettiradi;
Filialga Ixtisoslashtirilgan bolalar-oʻsmirlar sport maktabi, shuningdek, Samarqand ixtisoslashtirilgan olimpiya zaxiralari maktab-internati va Sportning eshkak eshish turlari boʻyicha ixtisoslashtirilgan olimpiya zaxiralari respublika bolalar-oʻsmirlar sport maktabining sport inshootlaridan bepul foydalanish huquqi beriladi.
7. Oʻzbekiston Respublikasi Jismoniy tarbiya va sport vazirligi Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligi hamda Universitet bilan birgalikda:
bir oy muddatda Filialning ustavi va tuzilmasi ishlab chiqilishi va tasdiqlanishi, shuningdek, belgilangan tartibda davlat roʻyxatidan oʻtkazilishini;
uch oy muddatda Filial tanlov asosida yuqori malakali professor-oʻqituvchilar tarkibi bilan toʻldirilishini taʼminlasin.
8. Filialga:
kadrlarga boʻlgan ehtiyoj va mamlakatning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishi istiqbolidan kelib chiqib, Oʻzbekiston Respublikasi Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligi hamda Jismoniy tarbiya va sport vazirligi bilan birgalikda taʼlimning bakalavriat bosqichi asosiy yoʻnalishlari va magistratura mutaxassisliklarini ochishga;
professor-oʻqituvchi xodimlar, shuningdek, pedagogik va ilmiy ish olib borishga jalb etiladigan boshqa shaxslar mehnati, yashashi hamda transport xarajatlariga tuziladigan shartnomalar asosida Oʻzbekiston Respublikasi fuqarolari uchun belgilangan tariflar boʻyicha haq toʻlashga ruxsat berilsin.
Filial taʼminoti uchun byudjet mablagʻlari 2019 yilda Oʻzbekiston Respublikasi Davlat byudjetining 2019 yil ijtimoiy soha uchun tasdiqlangan parametrlari doirasida ajratiladi, 2020 yildan boshlab esa Oʻzbekiston Respublikasi Davlat byudjetining mazkur sohaga xarajatlar parametrlarida nazarda tutiladi;
Ixtisoslashtirilgan bolalar-oʻsmirlar sport maktabining Filialni joylashtirish uchun ajratiladigan bino va inshootlarini taʼmirlash-tiklash ishlari Oʻzbekiston Respublikasining 2019 yilga moʻljallangan Investitsiya dasturi doirasida kapital qoʻyilmalar limitlarini qayta taqsimlash hisobiga amalga oshiriladi.
10. Samarqand viloyati hokimligi huzuridagi “Yagona buyurtmachi xizmati injiniring kompaniyasi” Filialning binolari va inshootlarini taʼmirlash-tiklash ishlarini bajarish boʻyicha buyurtmachi etib belgilansin.
Oʻzbekiston Respublikasi Jismoniy tarbiya va sport vazirligi Samarqand viloyati hokimligi bilan birgalikda 2019 yil 1 sentyabrga qadar boʻlgan muddatda Filialning bino va inshootlari kapital taʼmirlanishi va rekonstruksiya qilinishi, shuningdek, zarur mebel, inventar, zamonaviy oʻquv hamda laboratoriya uskunalari, kompyuter va boshqa tashkiliy texnika, kutubxona fondi bilan jihozlanishini taʼminlasin.
11. Oʻzbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va sanoat vazirligi, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi manfaatdor idoralar bilan birgalikda:
Ixtisoslashtirilgan bolalar-oʻsmirlar sport maktabining Filialni joylashtirish uchun ajratiladigan bino va inshootlari boʻyicha loyiha-smeta hujjatlarini ishlab chiqish va taʼmirlash-tiklash ishlarini amalga oshirish uchun Oʻzbekiston Respublikasining 2019 yilga moʻljallangan Investitsiya dasturida nazarda tutilgan kapital qoʻyilmalar limitlari doirasida mablagʻ ajratilishini taʼminlasin;
2020 yil va keyingi yillarga moʻljallangan Investitsiya dasturini shakllantirishda Oʻzbekiston Respublikasi Jismoniy tarbiya va sport vazirligining asoslangan hisob-kitoblari boʻyicha Filial talabalari va oʻqituvchilari yashashi uchun 400 oʻrinli turar joy qurilishi boʻyicha loyiha belgilangan tartibda kiritilishini nazarda tutsin.
12. Filialga ikkita avtotransport vositasi, shu jumladan, bitta xizmat avtomobili va bitta avtobusni saqlash uchun limit ajratilsin.
Oʻzbekiston Respublikasi Moliya vazirligi 2019 yilda tasdiqlangan loyiha-smeta hujjatlari asosida Filialning bino va inshootlarini taʼmirlash-tiklash ishlarini amalga oshirish uchun kapital qoʻyilmalar limitining yetishmayotgan qismini ajratsin.
13. Filialni jihozlash va faoliyatini taʼminlash uchun belgilangan tartibda shakllantiriladigan roʻyxatlar boʻyicha olib kiriladigan, Oʻzbekiston Respublikasida ishlab chiqarilmaydigan zamonaviy oʻquv va laboratoriya uskunalari, kompyuter texnikasi, dasturiy mahsulotlar, sport inventari, oʻquv va ilmiy-uslubiy adabiyotlar 2021 yil 1 yanvargacha boʻlgan muddatda bojxona toʻlovlaridan (qoʻshilgan qiymat soligʻi va bojxona yigʻimlari bundan mustasno) ozod etilsin.
14. Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi Jismoniy tarbiya va sport vazirligining buyurtmanomalariga koʻra mazkur qarorni amalga oshirish doirasida jalb qilinadigan xorijiy professor-oʻqituvchilar tarkibi va boshqaruv xodimlari, shuningdek, ularning oila aʼzolari uchun kirish vizalari konsullik va boshqa yigʻimlarni undirmagan holda belgilangan tartibda rasmiylashtirilishini taʼminlasin.
15. Oʻzbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi Jismoniy tarbiya va sport vazirligi hamda Filialning buyurtmanomalariga koʻra Filialning xorijiy professor-oʻqituvchilari va boshqaruv xodimlariga, shuningdek, ularning oila aʼzolariga davlat boji undirmagan holda koʻp martalik vizalar berilishi va muddati uzaytirilishini hamda ularning yashash joyida vaqtinchalik roʻyxatdan oʻtkazilishi muddati uzaytirilishini belgilangan tartibda taʼminlasin.
16. Oʻzbekiston Respublikasi Jismoniy tarbiya va sport vazirligi Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligi, manfaatdor idoralar bilan birgalikda bir oy muddatda qonun hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan oʻzgartirish va qoʻshimchalar toʻgʻrisida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
17. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti maslahatchisi A.A.Abduvaxitov va Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vazirining oʻrinbosari A.A.Abduhakimov zimmasiga yuklansin.

О создании филиала Федерального государственного бюджетного образовательного учреждения высшего образования «Российский государственный университет физической культуры, спорта, молодежи и туризма» в городе Самарканде
2019-05-09 | Документы
В целях дальнейшего совершенствования системы подготовки высококвалифицированных кадров в области физической культуры и спорта, расширения международного сотрудничества в данной сфере, а также обеспечения исполнения мер по реализации договоренностей по дальнейшему расширению политического, торгово-экономического, инвестиционного, транспортно-коммуникационного и культурно-гуманитарного сотрудничества между Республикой Узбекистан и Российской Федерацией на 2018–2019 годы:
1. Согласиться с предложением Министерства физической культуры и спорта, Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан, а также Федерального государственного бюджетного образовательного учреждения высшего образования «Российский государственный университет физической культуры, спорта, молодежи и туризма» (далее – Университет) о создании в городе Самаркандефилиала Федерального государственного бюджетного образовательного учреждения высшего образования «Российский государственный университет физической культуры, спорта, молодежи и туризма» (далее – Филиал).
2. Определить основными задачами и направлениями деятельности Филиала:
обеспечение подготовки квалифицированных кадров в соответствии с международными требованиями, предъявляемыми к качеству высшего образования, способных на высоком уровне выполнять задачи по развитию физической культуры и спорта;
гармонизацию теоретических и практических занятий с учетом углубленной самостоятельной подготовки студентов в сфере физической культуры и спорта;
внедрение в систему высшего образования передового зарубежного опыта по организации учебного процесса на основе современных образовательных технологий, содействие развитию системы подготовки кадров по физической культуре и спорту и открытой информационно-образовательной среды;
повышение профессиональной подготовки кадров сферы физической культуры и спорта на основе взаимосвязанности теоретических знаний и практических навыков, тесного сотрудничества с научно-исследовательскими учреждениями и другими организациями;
проведение фундаментальных и научно-практических исследований в области физической культуры и спорта;
развитие и укрепление долгосрочных отношений с ведущими образовательными учреждениями, научно-исследовательскими центрами зарубежных стран.
Филиал является обособленным структурным подразделением Университета – высшим образовательным учреждением, осуществляющим подготовку, повышение квалификации и переподготовку специалистов всех уровней по основным направлениям (специальностям) образования, включая подготовку научно-педагогических кадров, согласованным с Министерством физической культуры и спорта Республики Узбекистан с учетом потребности в кадрах;
обучение в Филиале осуществляется на русском языке в соответствии с федеральными образовательными стандартами Российской Федерации на основе учебных планов и образовательных программ, утверждаемых Университетом по согласованию с Министерством физической культуры и спорта и Министерством высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан;
прием абитуриентов и проведение аттестации выпускников Филиала осуществляются в соответствии с требованиями, порядком и в сроки, устанавливаемые Университетом по согласованию с Министерством физической культуры и спорта и Министерством высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан;
выпускникам Филиала выдается диплом Университета установленного образца, который признается документом о высшем образовании в Республике Узбекистан.
4. Принять к сведению, что Университет содействует:
внедрению в учебный процесс передовых педагогических и информационных технологий, новейших достижений науки и высшего образования;
повышению квалификации и переподготовки специалистов
и профессоров-преподавателей Филиала;
формированию библиотечного фонда Филиала, пополнению современной учебной, учебно-методической и научной литературой.
а) Филиал по согласованию с Министерством физической культуры и спорта Республики Узбекистан и Университетом определяет квоты приема студентов на 2019/2020 учебный год и последующие годы, а также размер стоимости обучения на платно-контрактной основе, исходя из реальных потребностей заинтересованных министерств, учреждений и других организаций в соответствующих кадрах;
б) финансирование деятельности Филиала осуществляется за счет:
средств Государственного бюджета Республики Узбекистан, выделяемых Министерству физической культуры и спорта Республики Узбекистан для обучения студентов на основе государственных грантов, но не более 30 процентов от общего числа студентов, принимаемых на обучение в Филиал;
средств, поступающих от обучения студентов на платно-контрактной основе;
грантов международных (зарубежных) финансовых институтов и организаций; иных источников, не запрещенных законодательными актами;
в) расходы на повышение квалификации преподавателей, оснащение Филиала необходимой мебелью, инвентарем, компьютерами, организационной техникой и спортивным инвентарем осуществляются за счет Фонда развития физической культуры и спорта при Министерстве физической культуры и спорта Республики Узбекистан, а также за счет внебюджетных средств Филиала;
г) оплата расходов профессоров-преподавателей, привлекаемых из Университета к деятельности в Филиале, осуществляется:
при краткосрочных служебных командировках сроком до 30 дней – по нормам, установленным законодательством Российской Федерации для работников высших образовательных учреждений;
при длительных служебных командировках – на основании заключенных договоров, исходя из потребностей учебного процесса.
6. Передать на праве оперативного управления:
здания и сооружения Самаркандского социально-экономического профессионального колледжа с прилегающей территорией, расположенные по адресу: город Самарканд, улица Уста Умар Журакулов, 15, – Самаркандскому филиалу Ташкентского университета информационных технологий;
здания и сооружения Самаркандского филиала Ташкентского университета информационных технологий с прилегающей территорией, расположенные по адресу: город Самарканд, улица Ибн Сино, 17а, – Специализированной детско-юношеской спортивной школе по игровым видам спорта и легкой атлетике Самаркандской области (далее – Специализированная детско-юношеская спортивная школа), с дальнейшим размещением здесь Филиала с правом безвозмездного пользования.
учащиеся Самаркандского профессионального колледжа сферы услуг до окончания обучения продолжат учебу в зданиях и сооружениях, передаваемых Филиалу, а учащиеся Самаркандского социально-экономического профессионального колледжа – в зданиях и сооружениях, переданных Самаркандскому филиалу Ташкентского университета информационных технологий;
Филиалу предоставляется право безвозмездного пользования спортивными сооружениями Специализированной детско-юношеской спортивной школы, Самаркандской специализированной школы-интерната олимпийского резерва и Республиканской специализированной детско-юношеской спортивной школы олимпийского резерва по гребным видам спорта.
7. Министерству физической культуры и спорта совместно
с Министерством высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан и Университетом обеспечить:
в месячный срок разработку и утверждение устава, структуры, а также государственную регистрацию Филиала в установленном порядке;
в трехмесячный срок укомплектование Филиала высококвалифицированным профессорско-преподавательским составом на конкурсной основе.
8. Разрешить Филиалу:
открывать совместно с Министерством высшего и среднего специального образования и Министерством физической культуры и спорта Республики Узбекистан основные направления образования бакалавриата и специальности магистратуры исходя из потребности в кадрах и перспектив социально-экономического развития страны;
оплачивать труд, проживание и транспортные расходы профессоров-преподавателей, работников и других лиц, приглашенных для ведения педагогической и научной деятельности, по тарифам, установленным для граждан Республики Узбекистан на основе заключаемых договоров.
бюджетные ассигнования на содержание Филиала в 2019 году выделяются в пределах утвержденных параметров Государственного бюджета Республики Узбекистан на 2019 год на социальную сферу, а начиная с 2020 года предусматриваются в параметрах расходов Государственного бюджета Республики Узбекистан на данную сферу;
проведение ремонтно-восстановительных работ зданий и сооружений Специализированной детско-юношеской спортивной школы, выделяемых под размещение Филиала, осуществляется за счет перераспределения лимитов капитальных вложений в рамках Инвестиционной программы Республики Узбекистан на 2019 год.
10. Определить заказчиком по проведению ремонтно-восстановительных работ зданий и сооружений Филиала – инжиниринговую компанию «Служба единого заказчика» при хокимияте Самаркандской области.
Министерству физической культуры и спорта Республики Узбекистан совместно с хокимиятом Самаркандской области в срок до 1 сентября 2019 года обеспечить проведение капитального ремонта и реконструкции зданий и сооружений Филиала, а также его оснащение необходимой мебелью, инвентарем, современным учебным и лабораторным оборудованием, компьютерной, другой организационной техникой и библиотечным фондом.
11. Министерству экономики и промышленности, Министерству инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан совместно с заинтересованными ведомствами:
обеспечить выделение средств на разработку проектно-сметной документации и проведение ремонтно-восстановительных работ зданий и сооружений Специализированной детско-юношеской спортивной школы, выделяемых под размещение Филиала в рамках лимитов капитальных вложений, предусмотренных Инвестиционной программой Республики Узбекистан на 2019 год;
предусмотреть при формировании Инвестиционной программы на 2020 год и последующие годы внесение в установленном порядке проекта строительства жилья на 400 мест для проживания студентов и преподавателей Филиала по обоснованным расчетам Министерства физической культуры и спорта Республики Узбекистан.
12. Выделить Филиалу лимит на содержание двух автотранспортных средств, в том числе одного служебного автомобиля и одного автобуса.
Министерству финансов Республики Узбекистан выделить в 2019 году на основании утвержденной проектно-сметной документации недостающую часть лимитов капитальных вложений на выполнение ремонтно-восстановительных работ зданий и сооружений Филиала.
13. Освободить Филиал сроком до 1 января 2021 года от уплаты таможенных платежей (за исключением налога на добавленную стоимость и таможенных сборов) за современное учебное и лабораторное оборудование, компьютерную технику, программные продукты, спортивный инвентарь, учебную и научно-методическую литературу, не производимые в Республике Узбекистан, ввозимые для оснащения и обеспечения деятельности Филиала по перечням, формируемым в установленном порядке.
14. Министерству иностранных дел по заявкам Министерства физической культуры и спорта Республики Узбекистан обеспечить в установленном порядке оформление въездных виз для зарубежного профессорско-преподавательского состава и управленческого персонала, привлекаемых в рамках реализации настоящего постановления, а также членов их семей без взимания консульских и иных сборов.
15. Министерству внутренних дел Республики Узбекистан по заявкам Министерства физической культуры и спорта Республики Узбекистан и Филиала обеспечить в установленном порядке выдачу и продление многократных виз и временной прописки по месту проживания в Республике Узбекистан зарубежным профессорам-преподавателям и управленческому персоналу Филиала, а также членам их семей без взимания государственной пошлины.
16. Министерству физической культуры и спорта совместно
с Министерством высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан и заинтересованными ведомствами в месячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
17. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на советника Президента Республики Узбекистан Абдувахитова А.А. и заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Абдухакимова А.А.