2019-05-09 | Siyosat
Bog‘da Ikkinchi jahon urushi vaqtidagi kompozisiyalar installyasiyasi aks ettirilgan. Poezd va harbiy texnikalar namoyish qilingan.
Ramziy sahnada mashhur o‘zbek generali Sobir Rahimov qo‘mondonligidagi diviziyaning qahramonligi aks ettirildi. Prezident faxriylar bilan birga uni tomosha qildi.
Insoniyat tarixidagi eng dahshatli bu urushda O‘zbekistondan 1 yarim milliondan ortiq odam qatnashgan. Butun xalqimiz tinimsiz mehnat qilib, jang maydonlariga harbiy texnika va qurol-yaroq, kiyim-kechak, oziq-ovqat yetkazib turgan. Urush hududlaridan ko‘chirib keltirilgan 1 millionga yaqin insonga boshpana berib, o‘z rizqini baham ko‘rgan.
Xalqimizning fashizm ustidan g‘alaba qozonishga qo‘shgan ulkan hissasi, bag‘rikengligi va mehribonligi hech qachon unutilmaydi.
Bayram tadbirida mamlakatimizning barcha hududlaridan kelgan urush va mehnat faxriylari ishtirok etdi.
Prezident Shavkat Mirziyoev Xotira va Qadrlash kuni hamda G‘alabaning 74 yilligi bilan barcha faxriylarni, butun xalqimizni tabrikladi.
- Ming-minglab jasur ota-bobolarimiz dunyodagi ko‘plab xalqlar qatorida bu mudhish urushda chinakam qahramonlik ko‘rsatdilar. Bu so‘nmas jasorat, mana, 74 yildirki, biz uchun mardlik maktabi, g‘urur-iftixor manbai bo‘lib kelmoqda va bundan keyin ham shunday bo‘lib qoladi, - dedi Shavkat Mirziyoev.
Keksalarga, mo‘'tabar faxriylarga yuksak e'tibor va g‘amxo‘rlik ko‘rsatish davlatimiz siyosatining ustuvor yo‘nalishi ekani ta'kidlandi.
- Bugungi ozod va erkin hayot uchun, farzandlarimizning baxti va kamoli uchun biz ularning oldida cheksiz qarzdormiz. Bu aziz insonlarni asrab-avaylash, ularning sog‘-salomat va mazmunli umr kechirishlari uchun barcha sharoitlarni yaratib berish – hammamizning muqaddas insoniy burchimizdir, - dedi Prezident.
Davlatimiz rahbarining 2019 yil 23 apreldagi «Xotira va Qadrlash kuniga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi qarorida bu e'tibor yana bir bor o‘z ifodasini topdi. Qarorga muvofiq, Ikkinchi jahon urushi qatnashchilari va front ortida mehnat qilgan faxriylarga, xizmat burchini bajarish chog‘ida halok bo‘lgan harbiy xizmatchilar va huquqni muhofaza qilish organlari xodimlarining oila a'zolariga moddiy va ma'naviy yordam ko‘rsatildi. «Ajdodlarni xotirlash – muqaddas qadriyat», «E'tibor va g‘amxo‘rlik – insoniy burch» shiorlari ostida madaniy-ma'rifiy tadbirlar o‘tkazildi. Bu ishlar izchil davom ettirilmoqda.
Bayram tadbirida O‘zbekiston Qurolli Kuchlari Markaziy ashula va raqs ansambli, fol'klor jamoalar, estrada xonandalari ijrosida kuy-qo‘shiqlar yangradi.

School of courage and source of pride
The festive event occasioned to the Day of Memory and Honor has taken place in the Tashkent Botanical Garden.
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev took part in the celebrations.
The head of state warmly welcomed each veteran of the war and labor front who came to the event, wished them robust health and longer life. Veterans cited prayers with wishes of peace and harmony in the country, of well-being to our people.
The garden has housed artistic compositions and installations reminiscent of the Second World War. Trains and military equipment of those times are masterly exhibited here.
Spectators were offered a costume reconstruction act dedicated to the deeds of bravery by the division under the command of the celebrated Uzbek general Sobir Rahimov. President Shavkat Mirziyoyev watched the performance alongside the veterans.
More than 1.5 million citizens from Uzbekistan participated in the most devastating war in the history of mankind. In those years, our people worked tirelessly and supplied military equipment, clothing and foodstuffs to the battlefront, and received about 1 million people from the areas of hostilities, sometimes sharing with them the last piece of bread.
The generosity and care of our people, the significant contribution to the victory over fascism is acknowledged by the whole world.
The festive event was attended by war and labor veterans who arrived from the Republic of Karakalpakstan and other regions.
President Shavkat Mirziyoyev congratulated the veterans and all our people on the Day of Memory and Honor and the 74th anniversary of the Victory.
“Thousands of our compatriots, together with representatives of other lands, showed genuine heroism in that terrible war. For 74 years, their great achievement constitutes a school of courage for all of us, a source of pride, and it will always be so,” the head of state insisted.
The President stressed that special attention and care for war and labor veterans, representatives of the older generation is a priority government policy in Uzbekistan.
“We owe them indefinitely for the current peaceful and free life, for the happiness and welfare of our children. Honoring these people who are dear to us and taking care of them, delivering all the conditions for their health, a happy and decent life is the sacred duty of every one of us, and first of all – the officials at all levels,” Shavkat Mirziyoyev stated.
These features were reflected in the 23 April 2019 presidential resolution defining measures for the preparation and organization of events dedicated to the Day of Memory and Honor. In accordance with the document, material and moral support has been provided to participants of the Second World War and veterans of the labor front, members of families of military servicemen and law enforcement officers who died while on duty. Cultural and enlightenment events were held under the mottos “Honoring the memory of ancestors is a revered value”, “Attention and care are a human duty”. The efforts on this front continue.
Participants of today’s festive event have been offered songs and music performed by the Central Ensemble of Song and Dance of the Armed Forces of Uzbekistan, folklore groups, pop artists.