Yaponiyalik hamkorlar bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi
7-may kuni Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirining oʻrinbosari Q. Yuldashev Yaponiyaning “NEC” korporatsiyasi katta ijrochi vitse-prezidenti, direktorlar kengashi aʼzosi Norixiko Ishiguro bilan uchrashdi.
Uchrashuvda “NEC” korporatsiyasi bilan oʻrnatilgan uzoq yillik samarali hamkorlik, jumladan, Oʻzbekistonda amalga oshirilgan telekommunikatsiya tarmogʻini va teleradioeshittirish tizimini raqamlashtirishga qaratilgan loyihalarning rivojidagi ahamiyati taʼkidlab oʻtildi.
Muloqot davomida Yaponiya xalqaro hamkorlik banki (JBIC), ushbu mamlakatning tijorat banklari kredit mablagʻlari hisobidan amalga oshirilayotgan “Maʼlumotlar uzatishning magistral va multiservis tarmogʻini kengaytirish” hamda “IMS texnologiyasi boʻyicha kommutatsiya markazlarini modernizatsiyalash” investitsiya loyihalarining amaliy jihatlari muhokama etildi. Shuningdek, zamonaviy telekommunikatsiya va axborot texnologiyalarini tatbiq etishning istiqbolli loyihalari boʻyicha fikr almashildi.

Состоялась встреча с японскими партнерами
7 мая заместитель министра по развитию информационных технологий и коммуникаций К. Юлдашев встретился со старшим исполнительным вице-президентом, членом Совета директоров Корпорации NEC Норихико Ишигуро.
На встрече было отмечено многолетнее плодотворное сотрудничество с Корпорацией NEC, которая внесла весомый вклад в развитие и цифровизацию сетей телекоммуникаций и телерадиовещания республики.
В ходе беседы были обсуждены практические аспекты реализации инвестиционных проектов «Расширение магистральной и мультисервисной сети передачи данных» и «Модернизация центров коммутации по технологии IMS», реализуемых за счет кредитных средств Японского банка международного сотрудничества (JBIC) и коммерческих банков Японии. Также состоялся обмен мнениями по перспективным проектам по внедрению современных телекоммуникационных и информационных технологий.