Intellektual mulk sohasidagi qonunbuzarliklar uchun javobgarlik choralari belgilandi
Intellektual mulk ob'ektlariga huquq egalarining mutlaq huquqlari himoyasini ta'minlash hamda intellektual mulk ob'ektlaridan qonunga xilof foydalanganlik uchun javobgarlikni kuchaytirish maqsadida O'zbekiston Respublikasining 2019 yil 2 maydagi O'RQ-534-son Qonuni bilan O'zbekiston Respublikasining Ma'muriy javobgarlik to'g'risidagi kodeksiga tegishli o'zgartirish va qo'shimchalar kiritildi.
Xususan, Ma'muriy javobgarlik to'g'risidagi kodeksining 177-moddasi "O'zganing tovar belgisidan, xizmat ko'rsatish belgisidan, tovar kelib chiqqan joy nomidan yoki firma nomidan qonunga xilof ravishda foydalanish" nomi ostida javobgarlik choralari aniq belgilangan holda o'zgartirilgan bo'lsa, shuningdek mazkur modda yangi tahrirdagi 1771 (Mualliflik huquqini va turdosh huquqlarni buzish) va 1772 (Ixtiroga, foydali modelga va sanoat namunasiga bo'lgan huquqlarni buzish) moddalari bilan to'ldirildi.
Mazkur kiritilgan o'zgartirish va qo'shimchalardan ko'zlangan asosiy maqsad - bu mamlakatimizda tadbirkorlik va kichik biznesni halol raqobat asosida rivojlanishini ta'minlash hamda investision muhitni yaxshilashdan iboratdir.

Определены меры ответственности за нарушения в сфере интеллектуальной собственности
В целях обеспечения исключительных прав правообладателей на объекты интеллектуальной собственности и усиления ответственности за незаконное использование объектов интеллектуальной собственности Законом Республики Узбекистан №-534 ЗРУ от 2 мая 2019 года внесены соответствующие изменения и дополнения в Кодекс Республики Узбекистан об административной ответственности.
В частности, статья 177 Кодекса об административной ответственности «Незаконное использование чужого товарного знака, знака обслуживания, наименования места происхождения товара или фирменного наименования» изменена, в ней уточнены меры ответственности. Кроме того, Кодекс дополнен статьями 1771 (Нарушение Авторского права и смежных прав) и 1772 (Нарушение прав на изобретение, полезную модель и промышленный образец).
Целью внесения данных изменений и дополнений является обеспечение развития предпринимательства и малого бизнеса на основах честной конкуренции и улучшения инвестиционной атмосферы в стране.