Qudratli texnikalar bellashuvi yakunlandi. G‘oliblar nomi ma’lum
5 may kuni “Chirchiq” poligonida “Xotira va Qadrlash kuni”ga bag‘ishlangan va Mudofaa vazirligi miqyosida 5 kundan buyon o‘tkazib kelinayotgan Tank biatloni musobaqasining final bosqichi yakuniga yetdi.
Unda O‘zbekiston mudofaa vaziri general-mayor Bahodir Qurbonov, Toshkent viloyati hokimi o‘rinbosari, davlat va jamoat tashkilotlari hamda faxriylar kengashi vakillari va minglab yurtdoshlarimiz ishtirok etdi. Tantanali marosimda so‘zga chiqqan mudofaa vaziri mazkur bellashuv harbiy xizmatchilar o‘rtasida musobaqadoshlik, o‘zaro jipslik va hamjihatlik muhitini shakllantirish, ularning kasbiy malaka va mahoratini yuksaltirishga xizmat qilishini aytib o‘tdi. Shuningdek, yig‘ilganlarni yaqinlashib kelayotgan “Xotira va qadrlash kuni” munosabati bilan muborakbod etib, Tank biatloni musobaqasi ishtirokchilariga shiddatli bahslarda omad tiladi.
Shundan so‘ng 1,5 mingdan ortiq harbiy xizmatchilar, 100 ga yaqin Ikkinchi jahon urushi yillaridagi va bugungi qurollanishda turgan zamonaviy harbiy texnika va 15 dan ziyod vertolyot ishtirokida bayramga bag‘ishlab parad o‘tkazildi.
Parad davomida desantchilar qariyb 2000 metr balandlikdan parashyut yordamida sakradi. E’tiborli jihati mazkur tadbirda harbiy xizmatchilarimiz birinchi bor “Malva aksioma” parashyutidan foydalangan holda sakrashni amalga oshirdi. Harbiy xizmatchilarning ko‘rgazmali chiqishlarini 5 mingdan ziyod aholi kuzatib bordi. Ishtirokchilarning maroqli dam olishi uchun poligonda bayram sayli ham tashkil etildi.
Harbiy parad yakunlangach, tank biatloni musobaqasining so‘nggi bellashuvi boshlandi. T-62, T-64 va T-72 tanklari “Qudratli texnikalar jangi”ni o‘tkazishga mo‘ljallangan va xalqaro standartlarga mos bo‘lgan maxsus maydondan start oldi. Musobaqa ishtirokchilari sun’iy hovuz, minalashtirilgan va manyovr bajarish maydoni, tankka qarshi chuqur, qo‘rg‘on, eskarp (tankka qarshi devor), kolleyali ko‘prik maketi va boshqa to‘siqlardan iborat umumiy uzunligi 4200 metr bo‘lgan masofani bosib o‘tdi.
Otish mashqlarini bajarishda pushkalar uchun tezligi 1000 m/s dan kam bo‘lmagan o‘q-dorilardan foydalanildi. Musobaqa “Yakka tartibdagi (individual) poyga” tabiiy va sun’iy to‘siqlari mavjud bo‘lgan, jangovar yo‘lakcha va otish uchun okop (maydoncha)lar bilan jihozlangan yo‘nalish bo‘yicha o‘tkazildi.
Musobaqa yuksak saviyada o‘tkazilishi va g‘oliblarni odilona baholash maqsadida biatlonni malakali mutaxassislardan iborat hakamlar jamoasi kuzatib bordi. Nishonlarni urolmagan, belgilangan to‘siqlarni bosib o‘tishda xatolikka yo‘l qo‘ygan jamoalarga jarima aylanishlari va jarima vaqtlari belgilandi. Yakuniy hisob-kitoblarga ko‘ra quyidagi jamolar g‘oliblar qatoridan o‘rin oldi.
T-62 tank ekipajlari orasida:
T-64 (takomillashtirilgan) tank ekipajlari orasida:
T-72 tank ekipajlari orasida:
G‘olib va sovrindor jamoalar mudofaa vaziri tomonidan diplom va qimmatbaho sovg‘alar, navbatdagi harbiy unvonlar hamda mamlakatimizda ishlab chiqarilgan byudjet yengil avtotransport vositalariga imtiyozli ravishda kredit olish huquqini qo‘lga kiritishdi.
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekiston Mudofaa vazirligi harbiy xizmatchilari birinchi marta 2019 yilda Xalqaro armiya o‘yinlari (ArMI-2019) doirasida o‘tkaziladigan eng nufuzli musobaqa - “Tank biatloni”da ishtirok etadi.

“Битва титанов” завершилась. Определены имена победителей
5 мая на полигоне “Чирчик” завершились финальные схватки экипажей военных округов, принимавших участие в Танковом биатлоне среди войск Министерства обороны Узбекистана. Напомним, что сражения танковых экипажей проходили на протяжении 5 дней и были приурочены 9 мая – Дню Памяти и Почестей.
На церемонии открытия захватывающих военных игр приняли участие министр обороны генерал-майор Баходир Курбанов, первый заместитель хокима Ташкентской области Кобил Хамдамов, представители государственных, общественных и ветеранских организаций, тысячи граждан Узбекистана.
Министр обороны в своем выступлении отметил роль этих учений в воспитании у военнослужащих духа соперничества, сплаченности и единства коллективов, которые также послужат повышению профессиональных навыков и лидерских качеств танковых экипажей. Генерал-майор Баходир Курбанов поздравил участников мероприятия с приближающимся Днем Памяти и Почестей, пожелал успехов экипажам в финальной битве танкового биатлона.
После митинга, прошел парад, где было задействовано более 1,5 тыс. военнослужащих, около 100 единиц военной техники времен Второй мировой войны и имеющейся на вооруженнии узбекской армии сегодня. Под опладисменты зрителей пролетелии более 15 боевых вертолетов.
В ходе программы парада военнослужащие воздушно-десантных подразделений осуществили прыжки с около 2000 метровой высоты. Десантники впревые прыгнули используя новый вид паращюта – “Мальва аксиома”. За зрелищными выступлениями военнослужащих наблюдали более 5 тыс. зрителей, которые приняли участие и в народном гулянии.
После парада, начались последние сражения танковых экипажей. Могущественные танки марки Т-62, Т-64 и Т-72 стартовали на площадке, отвечающей мировым стандартам для проведения танкового биатлона. Экипажи преодалевали массу препятствий на дистанции в 4200 метров: брод, курган, косогор, эскарп, противотанковый ров, заминированное поле. После военнослужащие соревновались в точности стрельбыпо мишеням из основной пушки и пулемета.
Для обеспечения прозрачности данных соревнований за десйтвиями каждых экипажей наблюдали квалифицированные специалисты из состава судейской коллегии. Командам, не попавшим по мишеням и допустившим ошибки при прохождении препятствий накладывались штарфы: объезд дополнительных кругов и штрафное время. По итогам соревнований по танковому биатлону среди войск Министерства обороны Узбекистана определены следующие победители и призеры.
Среди экипажей танка Т-62:
1-место — Юго-западный особый военный округ;
2-место — Юго-западный особый военный округ;
3- место — Северо-западный военный округ.
Среди экипажей танка Т-64 (модернизированного):
1-место — Восточный военный округ;
2-место — Чирчикское высшее танковое командно-инженерное училище;
3- место — Восточный военный округ.
Среди экипажей танка Т-72
1-место — Ташкентский военный округ;
3-место — Центральный военный округ.
Победители и призеры были награждены от имени министра обороны дипломами, ценными подарками, присвоением очередных воинских званий, а также, поощрены льготными кредитами для приобретения бюджетных автотранспортных средств отечественного производства.
Напомним, военнослужащие Министерства обороны Узбекистана в 2019 году впервые примут участие на соревнованиях по Танковому биатлону в рамках V Армейских международных игр («АрМИ-2019»).