Soʻnggi paytlarda ijtimoiy tarmoqlarda rus tiliga Oʻzbekistonda rasmiy til maqomini berish haqidagi munozaralar yuzasidan
2019-05-06 | Jamiyat
Maʼlumot uchun: YUNESKO tashkiloti ekspertlari 1953 yilda “davlat tili” va “rasmiy til” tushunchalarini farqlashni taklif etgan. Unga koʻra:
Davlat tili - siyosiy, ijtimoiy va madaniy sohalarda maʼlum bir davlatda integratsiya (birlashtiruvchi) vazifasini amalga oshiradigan, shuningdek ushbu davlatning ramzi sanaladigan tildir.
Rasmiy til – davlat boshqaruvi, qonunchilik, sud jarayoni tilidir.
Ushbu ikki taʼrif tushuntirish-tavsiya sifatida qabul qilinadi, barcha mamlakatlar uchun majburiy emas.
Oʻzbekiston – koʻp millatlik davlat. Respublikada 130 dan ortiq millat va elat vakillari istiqomat qiladi.
Oʻzbekiston aholisining 80 foizdan ortigʻini oʻzbeklar tashkil etib, ularning umumiy aholi sonidagi ulushi muntazam oshib bormoqda. Shuningdek, boshqa millatlarning katta jamoalari ham mavjud. 10 foizdan ortigʻi – Markaziy Osiyo xalqlarining boshqa vakillari (5 foizga yaqini – tojiklar, 3 foizga yaqini – qozoqlar, 2 foizi – qoraqalpoqlar, 1 foizi - qirgʻizlar, shuningdek turkmanlar va boshqalar). Rus va boshqa slavyan xalqlari vakillari respublika aholisining 10 foizini tashkil qiladi.
Oʻzbekiston Respublikasining “Davlat tili toʻgʻrisida”gi Qonuniga (yangi tahrir) muvofiq, Oʻzbekiston Respublikasining davlat tili oʻzbek tilidir. Oʻzbek tiliga davlat tili maqomining berilishi respublika hududida yashovchi millat va elatlarning oʻz ona tilini qoʻllashdan iborat konstitutsiyaviy huquqlariga monelik qilmaydi. Fuqarolar millatlararo muomala tilini oʻz xohishlariga koʻra tanlash huquqiga egadirlar.
Shu bilan birga, Oʻzbekistonda istiqomat qiluvchi barcha millat va elat tillariga hurmat koʻrsatiladi va ularning rivoji uchun sharoitlar yaratadi. Ommaviy axborot vositalari Oʻzbekistonda istiqomat qiluvchi millat va elatlarning bir necha tillarida efirga uzatiladi va chop etiladi.
Shuningdek, ish yuritish va kundalik foydalanishda tillarni tanlash va ishlatish bilan bogʻliq muammolar mavjud emas. “Davlat tili toʻgʻrisida” gi Qonunga binoan korxonalarda ish yuritish va boshqa hujjatlar, notarial harakatlar davlat tilida amalga oshiriladi, zurur hollarda rus tilida yoki boshqa tillarda amalga oshirilishi ham mumkin. Oʻzbekiston Respublikasi hududida yashovchi shaxslarga davlat tashkilotlari va muassasalariga, jamoat birlashmalariga arizalar, takliflar, shikoyatlar bilan davlat tilida va boshqa tillarda murojaat qilish huquqi taʼminlanadi.
Davlat tili hamda zamonaviy Oʻzbekiston hududida keng tarqalgan va huquqiy maqomiga oʻzgartirishlar kiritilgan rus tili bilan bir qatorda hududlarda boshqa tillardan ham foydalanib kelinadi. Misol uchun, Qoraqalpogʻiston Respublikasida qoraqalpoq tili ham rasmiy til hisoblanadi. Fargʻona viloyatining Soʻx tumanida esa aholining aksar qismi etnik tojiklar boʻlib, u yerda tojik tilida taʼlim olib boriluvchi 24 ta maktab, 2 ta litsey va 2 ta kasb-hunar kolleji mavjud. Surxondaryo, Samarqand, Buxoro, Namangan va boshqa hududlarda tojik tilidagi OAV, maktablar, litseylar, kasb-hunar kollejlari va oliy taʼlim muassasalarining boʻlimlari faoliyat koʻrsatmoqda. Toshkent va Navoiy viloyatlarida, shuningdek, Qoraqalpogʻiston Respublikasida qozoq tilida oʻqitiladigan maktablar va oliy taʼlim muassasalarining boʻlimlari mavjud. Xorazm viloyati va Qoraqalpogʻiston Respublikasida turkman tilida taʼlim beriluvchi maktablar faoliyat koʻrsatmoqda.
Yuqorida keltirilgan haqiqatlarni hisobga olgan holda, “Yuksalish” umummilliy harakati maʼlum bir tilga Oʻzbekiston hududida maxsus maqom berilishini maqsadga muvofiq deb hisoblamaydi. Chetdan kirib kelayotgan har qanday xorijiy til taʼsiri ona tili va milliy madaniyatga soya solishi mumkin. Misol uchun, Shvetsiyada ingliz tilidan faol foydalanish natijasida turli soha faoliyatida shved tilidan foydalanilmay qoʻyildi. Shved tili davlat tili sifatida yoʻqolib bormoqda. Mustamlakachilik tarixiga ega boʻlgan koʻplab mamlakatlarda eski mustamlaka tillari ijtimoiy hayot tili hisoblanadi, ona tili esa faqatgina uyda foydalanish va norasmiy kundalik aloqada qoʻllaniladi.
Bundan tashqari, koʻp millatli Oʻzbekistonda yuridik jihatdan maʼlum bir tilga davlat tiliga teng boʻlgan maxsus maqom berilishi jamiyatda qandaydir darajada keskinlik, uning boʻlinishi va etnik qarama-qarshiliklarni yuzaga keltirishi mumkin.
Boshqa tillarni bilmaslikni yetarlicha baholamaslik zararli va progressiv rivojlanish jarayonini sekinlashishiga xizmat qiladi. Shu bilan birga, biz bugungi kunda zamonaviy oʻzbek tili, shu jumladan adabiy til qanday oʻzgarayotganiga guvoh boʻlyapmiz. Oʻzbek tiliga chet tillardan boshqa soʻzlarning kirib kelishi, kelib chiqishi va shakllanishi chuqur ildizga ega oʻzbek tilining tarixiy ahamiyati yoʻqolib borayotganini koʻrish mumkin.
Davlatlar oldiga yoʻnalishlar va zamonaviy global jarayonlarga qoʻshilish vazifasini qoʻyayotgan mintaqalashuv va globallashuv davrida anʼanaviy qadriyatlar hamda milliy va madaniy oʻziga xoslikni saqlab qolish kabi muhim jihatlarning jamlanmasi insoniyat rivojining asosiy omili hisoblanadi.

В последнее время в социальных сетях развернулись дискуссии вокруг темы о придании русскому языку статуса официального
Для сведения: эксперты ЮНЕСКО в 1953 году предложили разграничить понятия «государственный язык» и «официальный язык»:
Государственный язык — язык, выполняющий интеграционную функцию в рамках данного государства в политической, социальной и культурной сферах, выступающий в качестве символа данного государства.
Официальный язык — язык государственного управления, законодательства, судопроизводства.
Эти два определения воспринимаются как разъяснительно-рекомендательные, не обязательные для всех стран.
Узбекистан — многонациональная страна. В республике проживают представители более 130 наций и народностей.
Свыше 80 процентов населения Узбекистана составляют узбеки, доля которых в общей численности населения систематически увеличивается.Также имеются крупные общины других национальностей. Более 10 процентов — представители других народов Центральной Азии (около 5 процентов — таджики, около 3 процентов — казахи, 2 процента — каракалпаки, 1 процентов — кыргызы, а также туркмены и другие.). Русские и другие славянские народы составляют 10 процентов населения республики.
Согласно Закону Республики Узбекистан «О государственном языке» (новая редакция), государственным языком Республики Узбекистан является узбекский язык. Придание ему статуса государственного не ущемляет конституционных прав наций и народностей, проживающих на территории республики, в употреблении родного языка. Граждане имеют право по своему усмотрению выбирать язык межнационального общения.
Вместе с тем, в Узбекистане обеспечивается уважительное отношение к языкам всех наций и народностей, проживающих на территории страны и создаются условия для их развития. Средства массовой информации страны вещают и издаются на нескольких языках проживающих в Узбекистане наций и народностей.
К тому же нет проблем с выбором и использованием языков в делопроизводстве и бытовом употреблении. Так, в соответствии с Законом «О государственном языке», на предприятиях делопроизводство и прочая документация, нотариальные действия осуществляются на государственном языке, при необходимости может осуществляться на русском и других языках. Лицам, проживающим на территории Республики Узбекистан, обеспечивается право обращения в государственные организации и учреждения, общественные объединения с заявлениями, предложениями, жалобами на государственном и других языках.
Наряду с государственным языком и русским языком, который получил широкое распространение и претерпел изменения своего правового статуса на территории современного Узбекистана, в ряде регионов используются и другие языки. Так, в Республике Каракалпакстан официальным является также и каракалпакский язык. В Сохском районе Ферганской области, где большую часть населения составляют этнические таджики, функционируют 24 школы, 2 лицея и 2 колледжа с таджикским языком обучения. СМИ, школы, лицеи, колледжи и отделения вузов на таджикском языке функционируют в Сурхандарьинской, Самаркандской, Бухарской, Наманганской и других областях. В Ташкентской и Навоийской областях, а также в Республике Каракалпакстан функционируют школы и отделения вузов с казахским языком обучения. В Хорезмской области и Республике Каракалпакстан функционируют школы с туркменским языком обучения.
С учетом сложившихся реалий, Общенациональное движение «Юксалиш» считает, что не целесообразно придавать исключительный статус тому или иному языку. Поскольку любое растущее языковое влияние извне может стать угрозой родному языку и культуре. Так, к примеру в Швеции в разных сферах деятельности в пользу английского перестали использовать шведский язык. Происходит государственная потеря шведского языка. Во многих странах с колониальным прошлым старые колониальные языки являются языком общественной жизни, в то время как родной используется лишь для домашнего употребления и неформального повседневного общения.
К тому же де-юре придание в многонациональном Узбекистане определенного статуса наравне с государственным тому или иному языку в какой-то степени может породить напряжение в обществе, его классовое разделение и этнические противоречия.
Недооценка знания других языков вредна и служит тормозом прогрессивного развития. Однако мы становимся свидетелями того, как изменился современный узбекский язык, в том числе и литературный, происходит засилье узбекского языка словами иностранного происхождения, теряется историческая значимость узбекского языка, происхождение и формирование которого имеет весьма глубокие корни.
Важно в эпоху регионализации и глобализации, которая ставит перед государствами ориентиры и основания вписаться в современные глобальные процессы, сохранить традиционные ценности, национальную и культурную идентичность, совокупность которых является движущей силой человеческого развития.