2-may kuni O’zbekiston Respublikasi IIVda Xitoy Xalq Respublikasi Adliya vaziri Fu Chjenxua boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashuv bo’lib o’tdi. Tadbirda delegatsiya tarkibida XXRning O’zbekistondagi Favqulodda va muxtor elchisi Tszyan Yan, XXR JXVning mamlakatimizdagi rasmiy vakili Lyu Tunpin va boshqa mas’ul shaxslar ishtirok etdi. Mehmonlarni O’zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vaziri, general-leytenant Po’lat Bobojonov qabul qildi.
Vazir P.Bobojonov yig’ilganlarga murojaat etar ekan, jumladan, janob Fu Chjenxua butun umrini Xitoy xalqining tinchligi va osoyishtaligini saqlash ishiga baxshida etganini, ayni paytda ham yuqori davlat lavozimida rahbarlik qilib, o’z printsiplariga sodiq qolganini ta’kidlab o’tdi. Ma’lumki, O’zbekiston Respublikasi va Xitoy Xalq Respublikasi o’rtasidagi hamkorlik aloqalarning butun bir majmuini qamrab olgan bo’lib, do’stona va o’zaro manfaatli xususiyatga ega. Ushbu hamkorlik davlatlarimizning milliy manfaatlariga, iqtisodiy rivojlanishiga, shuningdek, dunyo hamjamiyatida o’z nufuziga ega bo’lishiga xizmat qilib, dadillik bilan rivojlanmoqda. Mamlakatlarimiz rahbarlarining yaqinda Pekinda bo’lib o’tgan «Bir makon, bir yo’l» forumi doirasidagi uchrashuvi hamkorlikning yangi istiqbollariga yo’l ochdi, bu esa birdamligimizga bo’lgan qat’iy ishonchni mustahkamlaydi. O’zbekiston va Xitoy xalqaro va mintaqaviy tusdagi dolzarb masalalar bo’yicha o’xshash pozitsiyalarni birlashtiradi. Yuqori darajadagi, jumladan, ShHT doirasidagi tashrif va uchrashuvlar almashinuvi muntazam ravishda tashkil etilmoqda. Bu borada O’zbekiston Respublikasi IIV va XXR JXV o’rtasidagi hamkorlik o’zaro samarali munosabatlarning namunasidir.
O’z o’rnida, XXR Adliya vaziri Fu Chjenxua samimiy qabul va ko’rsatilgan e’tibor uchun minnatdorlik bildirib, O’zbekiston va Xitoy o’rtasidagi munosabatlar rivojlanishning ijobiy tendentsiyasiga ega ekanini ta’kidlab o’tdi. U XXR Adliya vazirligi tuzilmasi, qonun ustuvorligini ta’minlashga, fuqarolarning huquq va erkinliklarini himoya qilishga, tinchlik va osoyishtalikni saqlashga qaratilgan rivojlanish yo’nalishlari va yangilanishlar haqida so’zlab berdi.
Muloqot chog’ida Xitoy delegatsiyasi a’zolari O’zbekistonda, jumladan, IIV tizimida amalga oshirilgan keng miqyosli islohot va yangilanishlar bilan tanishdi. Bunda ular respublika IIV JIEBB tizimida amalga oshirilayotgan inson huquqlarini himoya qilish sohasidagi istiqbolli yo’nalishlar, mazkur tuzilma tizimidagi yangilanishlar haqida ma’lumotga ega bo’lishdi.

Состоялся визит министра юстиции Китайской Народной Республики в МВД
2 мая в МВД Республики Узбекистан состоялась встреча с делегацией Китайской Народной Республики во главе с министром юстиции КНР господином Фу Чженьхуа. Также в составе делегации присутствовали Чрезвычайный и Полномочный Посол КНР в Узбекистане госпожа Цзянь Янь, Официальный представитель МОБ КНР в Узбекистане господин Лю Тунпин и другие ответственные лица. Принимал гостей и вел с ними беседу министр внутренних дел Республики Узбекистан генерал-лейтенант Пулат Бобожонов. В беседе приняли участие руководители подразделений МВД.
Обращаясь  с приветственным словом, министр П.Бобожонов, в частности, отметил тот отрадный факт, что   господин Фу Чженьхуа всю свою жизнь посвятил самоотверженному служению во благо мира и спокойствия народа Китая и в настоящее время, возглавляя высокий государственный пост, остается верным своим принципам.  Как известно,  сотрудничество между Республикой Узбекистан и Китайской Народной Республикой охватывает весь комплекс  связей, носит дружественный и взаимовыгодный характер. Это сотрудничество, служащее национальным интересам наших стран, экономическому развитию Узбекистана и Китая,  а также повышению авторитета наших государств  в мировом сообществе,  динамично и уверенно развивается. Недавняя встреча руководителей наших стран в Пекине в рамках Форума  «Один пояс – один путь» открыла новые перспективы сотрудничества, что вселяет твердую уверенность в нашем единстве. Узбекистан и Китай объединяют схожие позиции по актуальным вопросам международного и регионального характера, включая совместную борьбу с «тремя силами зла» и наркотрафиком, как в двустороннем, так и многостороннем форматах. Регулярно проходят обмены визитами, встречи на высшем уровне, в том числе в рамках ШОС. В этом контексте сотрудничество между МВД Узбекистана и МОБ Китая является образцом успешного взаимодействия.
В ходе беседы китайские коллеги ознакомились с масштабными реформами и нововведениями, широко осуществляемыми в Узбекистане, и в системе МВД в частности. Так  они были проинформированы о перспективных направлениях  в сфере защиты прав человека, осуществляемых в системе ГУИН МВД республики, нововведениях в системе данной структуры и поставленных задачах.
В свою очередь, министр юстиции КНР господин Фу Чженьхуа искренне поблагодарил за теплый прием и оказанное внимание, отметив, что отношения между Узбекистаном и Китаем имеют позитивную тенденцию развития. Он подробно рассказал о структуре Министерства юстиции КНР, широком спектре осуществляемой деятельности, новшествах и направлениях развития, направленных на осуществление верховенства Закона,  защиту прав и свобод граждан, мира и спокойствия.