Yekaterinburgda O‘zbekistonning turizm salohiyatini targ‘ib qilish bo‘yicha vatandoshlar bilan uchrashuv o‘tkazildi
2019-05-02 | Turizm
O‘zbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi tomonidan O‘zbekistonni dunyoga tanitish, yurtimizning turizm salohiyatini ommalashtirish bo‘yicha o‘z hissasini qo‘shish istagini bildirayotgan xorijdagi vatandoshlar va ular tomonidan tashkil etilgan tashkilotlar bilan hamkorlikni mustahkamlash bo‘yicha amaliy ishlar olib borilmoqda.
O‘zbekistonning Yekaterinburgdagi Bosh konsulligi va Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi tomonidan Ural federal okrugida mamlakatimizning turizm salohiyatini taqdimot qilish va vatandoshlar bilan muloqotni yanada rivojlantirish maqsadida Ural davlat iqtisodiyot universiteti (UDIU) binosida tadbir o‘tkazildi.
Tadbirda o‘zbek diasporasi tashkilotlari rahbarlari, Ural davlat iqtisodiyot universiteti o‘qituvchilari va kafedra mudirlari hamda Sverdlovsk viloyatidagi oliy ta’lim muassasalarida tahsil olayotgan o‘zbekistonlik talabalar va faol vatandoshlar ishtirok etishdi.
Tadbir ishtirokchilariga O‘zbekistonning turizm industriyasida yuqori malakali kadrlarni tayyorlash, ichki turizmni rivojlantirish, yangi turizm marshurutlari, turizm logistikasi va infratuzilmasi sifatini yaxshilash bo‘yicha olib borilayotgan chora-tadbirlar, shuningdek, mamlakatimizda turizm sohasini jadal rivojlantirishni ta’minlash bo‘yicha amalga oshirilayotgan tashabbuslar haqida ma’lumotlar berildi.
Ural davlat iqtisodiyot universiteti “Biznes turizm va mehmonnavozlik” kafedrasi mudiri Olga Ergunovaning ta’kidlashicha, Sverdlovsk viloyatidagi universitetlarda tahsil olayotgan o‘zbekistonlik talabalar yuqori tayyorgarligi hamda faolligi bilan ajralib turadi. Uning fikricha, O‘zbekistonning turizm salohiyatiga qiziqish bildirayotgan rossiyaliklar soni ko‘payib bormoqda, Ural aholisi uchun O‘zbekistonning turizm salohiyati istiqbolli va ommabop yo‘nalish hisoblanmoqda. Turizm sohasida kadrlarni tayyorlash va qo‘shma ilmiy-tadqiqotlarni amalga oshirish bo‘yicha Samarqand “Ipak yo‘li” xalqaro turizm universiteti bilan Ural davlat iqtisodiyot universiteti hamkorlikni rivojlantirishga tayyor ekanligini ma’lum qildi.
O‘zbekistonlik vatandoshlarni qo‘llab-quvvatlash va ularga berilayotgan e’tibor uchun faol o‘zbek diasporasi vakillari, jumladan Zakir Ollaberganov, Shavkat Pulatov va Baxodir Buxarskiy o‘z minnatdorchiligini bildirishib, Sverdlovsk viloyatida o‘zbek diaspora vakillari mamlakatimizdagi ulkan o‘zgarishlarni yaqindan kuzatayotgani hamda O‘zbekistonda turizm sohasida amalga oshirilayotgan islohotlarda ishtirok etishga tayyor ekanligini ma’lum qilishdi.
O‘zbekistonlik yoshlar nomidan so‘zga chiqqan, Ural davlat yuridik universiteti talabasi Moxinur Karimova va Ural davlat iqtisodiyot universiteti talabasi Azizbek Murodillaevlar Rossiyada O‘zbekistonni ommalashtirish bo‘yicha qo‘shma tadbirlar, mamlakatimizda turizm ta’limi va yoshlar turizmini rivojlantirish istiqbollari hamda O‘zbekiston va Ural talabalari o‘rtasida o‘rnatilgan aloqalar bo‘yicha amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar haqida ma’lumot berishdi.
O‘tkazilgan muzokaralar davomida O‘zbekistonning turizm mahsulotlarini ommalashtirish, mamlakatimizda gastronomik turizmni rivojlantirish yurtimizga turistlar oqimini oshirish hamda logistika masalalari bo‘yicha vatandoshlarimiz o‘zlarining fikrlari va aniq takliflarini ilgari surishdi.
Uchrashuv yakunida O‘zbekistonning turizm salohiyatini targ‘ib qilish va turistlar oqimini oshirish bo‘yicha chora-tadbirlarni amalga oshirish masalalari yuzasidan vatandoshlarimiz bilan amaliy hamkorlik qilishga kelishib olindi.
O‘zbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi yurtimizda turizm sohasini jadal rivojlantirish, mamlakatni xorijda tanitish va turizm salohiyatini ommalashtirishda o‘z hissasini qo‘shayotgan faol vatandoshlarimizga o‘z minnatdorchiligini bildiradi.

В Екатеринбурге на встрече с соотечественниками обсудили продвижение туристического потенциала Узбекистана
2019-05-02 | Туризм
Государственным Комитетом Республики Узбекистан по развитию туризма проводится активная работа по укреплению сотрудничества с соотечественниками и созданными ими организациями за рубежом, желающими внести свой вклад в продвижение туристского потенциала Республики и повышение узнаваемости бренда страны.
В этих целях, Генеральным консульством Узбекистана в Екатеринбурге и Государственным комитетом Республики Узбекистан по развитию туризма в здании Уральского государственного экономического университета в Екатеринбурге (УрГЭУ) было организовано мероприятие, где был презентован  туристический потенциал Узбекистана.
Во встрече приняли участие заведующие кафедр УрГЭУ, научно-преподавательский состав университета, руководители узбекских диаспоральных организаций, а также активные соотечественники и обучающиеся в ВУЗах Свердловской области студенты из Узбекистана.
Участники были проинформированы о предпринимаемых в Узбекистане инициативах по обеспечению ускоренного развития туристической отрасли, мерах по качественному улучшению туристической инфраструктуры и логистики, развитию внутреннего туризма, новых маршрутах, а также о работе по подготовке высококвалифицированных кадров в индустрии туризма Узбекистана.
Заведующая кафедрой туристического бизнеса и гостеприимства УГЭУ Ольга Ергунова подчеркнула, что обучающиеся в университетах Свердловской области студенты из Узбекистана отличаются высоким уровнем подготовки, активны в общественной студенческой жизни.   По ее мнению, растет интерес россиян к туризму в Узбекистане, республика является востребованным и перспективным туристическим направлением для жителей Урала. УрГЭУ готов к развитию сотрудничества с международным университетом туризма «Шелковый путь» в Самарканде по вопросам подготовки кадров и проведению совместных научно-исследовательских мероприятий.
Активисты узбекской диаспоры Закир Оллаберганов, Шавкат Пулатов и Баходир Бухарский выразили благодарность за оказываемое внимание и поддержку соотечественникам из Узбекистана. По их словам, представители диаспоры в Свердловской области внимательно следят за происходящими масштабными изменениями в республике и готовы к участию в реализации проводимых реформ в сфере туризма в Узбекистане.
Выступившие от имени узбекской молодежи студенты Уральского государственного юридического университета Мохинур Каримова и Уральского государственного экономического университета Азизбек Муродиллаев рассказали о мерах по налаживанию связей между студентами Урала и Узбекистана, проведению совместных мероприятий по популяризации Узбекистана в России, а также о перспективах развития молодежного и образовательного туризма в республике.
В ходе состоявшейся дискуссии соотечественники озвучили свои мнения и конкретные предложения по продвижению и популяризации туристского продукта Узбекистана, в том числе с учетом развития гастрономического туризма в стране, улучшению качества предоставляемых туристических услуг, вопросов логистики в Узбекистане и повышения турпотока.
Также достигнуты договоренности по дальнейшему практическому сотрудничеству с соотечественниками по вопросам продвижения турпотенциала Узбекистана и мерах по увеличению турпотока.
Госкомтуризма выражает благодарность всем активным соотечественникам за усилия по развитию сферы туризма Узбекистана, повышению узнаваемости страны и популяризации турпотенциала.