Eron Oliy diniy rahbarining maxsus vakili bilan uchrashuv
2019-yilning 1-may kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov mamlakatimizda tashrif bilan bo‘lib turgan Eron Islom Respublikasi Oliy diniy rahbarining maxsus vakili, EIR Tashqi aloqalar bo‘yicha strategik kengashi raisi Kamol Xarroziy bilan uchrashdi.
Suhbatda O‘zbekiston – Eron kun tartibidagi masalalar hamda ayrim xalqaro va mintaqaviy muammolar muhokama qilindi.
Uchrashuvda siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiya, transport-kommunikatsiya, madaniy-gumanitar va boshqa sohalarda hamkorlik qilishga o‘zaro qiziqish mavjudligi tasdiqlandi.
BMT, ShHT, IHT va boshqa tashkilotlar doirasidagi hamkorlik masalalariga to‘xtalib o‘tildi. Eron tomoni 2020-yilda IHTning Fan va texnologiyalar bo‘yicha Toshkent shahrida o‘tkaziladigan ikkinchi sammitida o‘zining ishtirok etishini tasdiqladi.
Tomonlar tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasidagi siyosiy maslahatlashuvlarni va Savdo-iqtisodiy va ilmiy-texnikaviy hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo qo‘shma komissiyaning navbatdagi yig‘ilishini o‘tkazshni qo‘llab-quvvatladi.
Mintaqaviy masalalar bo‘yicha fikr almashish chog‘ida “Mozori-Sharif – Hirot” temir yo‘lini qurish istiqbollariga alohida e’tibor qaratildi, O‘zbekiston – Turkmaniston – Eron – O‘mon transport koridori to‘g‘risidagi shartnomani to‘laqonli amalga oshirishning mintaqalararo aloqalarni mustahkamlashda tutadigan muhim ahamiyati qayd etildi.
Uchrashuvda turistik va madaniy-gumanitar almashuvlar ko‘lamini oshirish masalalari ham ko‘rib chiqildi.

Встреча со Спецпредставителем Верховного духовного лидера Ирана
1 мая 2019 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов встретился с находящимся в нашей стране с визитом Специальным посланником Верховного духовного лидера Исламской Республики Иран, председателем Стратегического совета по внешним связям ИРИ Камолом Харрози.
В беседе стороны обсудили вопросы узбекско-иранской повестки дня, отдельные международные и региональные проблемы.
На встрече была подтверждена взаимная заинтересованность в сотрудничестве в политической, торгово-экономической, инвестиционной, транспортно-коммуникационной, культурно-гуманитарной и других областях.
Были затронуты вопросы взаимодействия в рамках ООН, ШОС, ОИС и других организаций. Иранская сторона подтвердила свое участие во Втором саммите ОИС по науке и технологии в 2020 году в г.Ташкенте.
Стороны высказались за проведение очередных межмидовских политических консультаций и заседания Совместной межправительственной комиссии по торгово-экономическому и научно-техническому сотрудничества.
В ходе обмена мнениями по региональным вопросам отдельное внимание было уделено перспективам строительства железной дороги «Мазари-Шариф – Герат, отмечено важное значение полномасштабной реализации соглашения о транспортном коридоре Узбекистан – Туркменистан – Иран – Оман для укрепления межрегиональных связей.
Стороны также рассмотрели вопросы наращивания туристических и в целом культурно-гуманитарных обменов.