Eron Oliy diniy rahbarining maxsus vakili bilan uchrashuv
2019-yilning 1-may kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov mamlakatimizda tashrif bilan bo‘lib turgan Eron Islom Respublikasi Oliy diniy rahbarining maxsus vakili, EIR Tashqi aloqalar bo‘yicha strategik kengashi raisi Kamol Xarroziy bilan uchrashdi.
Suhbatda O‘zbekiston – Eron kun tartibidagi masalalar hamda ayrim xalqaro va mintaqaviy muammolar muhokama qilindi.
Uchrashuvda siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiya, transport-kommunikatsiya, madaniy-gumanitar va boshqa sohalarda hamkorlik qilishga o‘zaro qiziqish mavjudligi tasdiqlandi.
BMT, ShHT, IHT va boshqa tashkilotlar doirasidagi hamkorlik masalalariga to‘xtalib o‘tildi. Eron tomoni 2020-yilda IHTning Fan va texnologiyalar bo‘yicha Toshkent shahrida o‘tkaziladigan ikkinchi sammitida o‘zining ishtirok etishini tasdiqladi.
Tomonlar tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasidagi siyosiy maslahatlashuvlarni va Savdo-iqtisodiy va ilmiy-texnikaviy hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo qo‘shma komissiyaning navbatdagi yig‘ilishini o‘tkazshni qo‘llab-quvvatladi.
Mintaqaviy masalalar bo‘yicha fikr almashish chog‘ida “Mozori-Sharif – Hirot” temir yo‘lini qurish istiqbollariga alohida e’tibor qaratildi, O‘zbekiston – Turkmaniston – Eron – O‘mon transport koridori to‘g‘risidagi shartnomani to‘laqonli amalga oshirishning mintaqalararo aloqalarni mustahkamlashda tutadigan muhim ahamiyati qayd etildi.
Uchrashuvda turistik va madaniy-gumanitar almashuvlar ko‘lamini oshirish masalalari ham ko‘rib chiqildi.

On May 1, 2019, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Abdulaziz Kamilov met with the Special Adviser to the Supreme Leader of the Islamic Republic of Iran, the Chairman of the Strategic Council on Foreign Relations of Iran Kamal Kharazi.
According to Uzbekistan MFA, the parties discussed bilateral, international and regional issues.
At the meeting, the mutual interest in cooperation in political, trade, economic, investment, transport and communication, cultural, humanitarian and other fields was confirmed.
Issues of interaction within the UN, SCO, OIC and other organizations were considered. The Iranian party confirmed its participation in the Second OIC Summit on Science and Technology 2020 in Tashkent.
The sides spoke for holding regular inter-MFA political consultations and meetings of the Joint Intergovernmental Commission on Trade, Economic, Scientific and Technical Cooperation.
At the meeting, special attention was paid to prospects for building the Mazar-i-Sharif – Herat railway, the importance of full implementation of Uzbekistan – Turkmenistan – Iran – Oman transport corridor agreement for strengthening interregional ties was noted.
The parties also considered issues of increasing tourist, cultural and humanitarian exchanges.
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Islamic Republic of Iran Bahman Agharazi Dormani attended the negotiations.