O‘zbekiston Prezidenti Qirg‘iziston Prezidenti bilan telefon orqali muloqot qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 29-aprel kuni Qirg‘iziston Respublikasi Prezidenti Sooronbay Jeenbekov bilan telefon orqali muloqot qildi.
Davlat rahbarlari O‘zbekiston va Qirg‘iziston o‘rtasidagi ko‘p asrlik do‘stlik va yaxshi qo‘shnichilik munosabatlarining kengayishi va mustahkamlanishida, turli sohalardagi serqirra hamkorlikning rivojlanishida kuzatilayotgan barqaror ijobiy tendensiyani katta mamnuniyat bilan qayd etdilar.
Tovar ayirboshlash hajmi izchil ortib bormoqda, ishlab chiqarish kooperatsiyasining ko‘lami kengaymoqda, energetika, transport va qishloq xo‘jaligi sohalaridagi o‘zaro manfaatli hamkorlik amalga oshirilmoqda.
Chegaraoldi viloyatlar hokimlari kengashi hamda Parlamentlararo hamkorlik bo‘yicha komissiya yig‘ilishlari sheriklikni yanada kengaytirishda katta salohiyat va qat’iy intilish mavjudligini ko‘rsatdi.
Suhbat chog‘ida ilgari erishilgan kelishuvlarni izchil amalga oshirish, hududlararo hamkorlik imkoniyatlarini to‘liq ishga solish, shuningdek, madaniy-gumanitar aloqalarni kengaytirish muhimligi alohida qayd etildi.
Prezidentlar mintaqaviy infratuzilma loyihalarini ko‘rib chiqishga alohida e’tibor qaratdilar. Xususan, Xitoy – Qirg‘iziston – O‘zbekiston temir yo‘lini qurish loyihasini amalga oshirish muhimligi va iqtisodiy dolzarb ekani ta’kidlandi.
Tomonlar ushbu loyihaning barcha ishtirokchilari o‘rtasida o‘zaro anglashuv mavjudligini va ular bo‘lajak hamkorlikka tayyor ekanini mamnuniyat bilan qayd etdilar.
Mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan ham fikr almashildi.
Muloqot so‘ngida davlat rahbarlari qardosh xalqlarimiz farovonligi va manfaatlari yo‘lida hamkorlikni har tomonlama rivojlantirish, O‘zbekiston bilan Qirg‘iziston o‘rtasidagi an’anaviy do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlarini mustahkamlash borasida intilishlari qat’iy ekanini yana bir bor tasdiqladilar.

Uzbekistan's President speaks with the President of Kyrgyzstan over the phone
On April 29, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev spoke with President of the Kyrgyz Republic Sooronbai Zheenbekov over the phone.
The heads of state noted with deep satisfaction the steadfast positive trend in the consistent enhancement and consolidation of relations of centuries-old friendship and neighborliness between Uzbekistan and Kyrgyzstan, and the development of multidimensional cooperation in diverse spheres.
Worth noting has been the dynamic growth in trade turnover and in the scales of industrial cooperation, the mutually advantageous interaction in energy, transport communications and agriculture.
The sessions of the Council of Governors of Border Regions and the Commission on Inter-parliamentary Cooperation have shown the availability of great potential and resolution for the further expansion of partnership.
During the conversation the two sides stressed in particular the importance of steady execution of agreements reached earlier, of full mobilization of opportunities arising from inter-regional cooperation as well as the enlargement of cultural and humanitarian ties.
The Presidents paid special attention to the consideration of regional infrastructure projects. They underlined in particular the significance and economic need for the realization of the project of constructing the China-Kyrgyzstan-Uzbekistan railway.
The sides stated with appreciation the mutual understanding among all participants of that project and their willingness to further the cooperation.
Shavkat Mirziyoyev and Sooronbai Zheenbekov also exchanged views on pressing issues in regional and international affairs.
In conclusion to the phone conversation the heads of state reconfirmed firm resolution to comprehensively develop the mutually beneficial cooperation, bolster the traditional Uzbek-Kyrgyz relations of friendship, good neighborliness and strategic partnership for the good and in the interests of the two fraternal peoples.