O‘zbekiston harbiylari Harbiy-memorial qo‘mitaning navbatdagi yig‘ilishida ishtirok etdi
26-aprel kuni Moskva shahridagi Xalqaro harbiy markazda Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligiga a’zo mamlakatlar mudofaa vazirlari Kengashi huzuridagi Harbiy-memorial qo‘mitaning navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Mazkur yig‘ilishga Rossiya mudofaa vaziri o‘rinbosarining yordamchisi Aleksandr Kirilin raislik qildi.
Qo‘mita ishida Armaniston, Belarus, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Rossiya, Tojikiston,O‘zbekiston hamda MDHga a’zo davlatlar mudofaa vazirlari Kengashi Kotibiyati vakillari ishtirok etdi. O‘zbekiston delegatsiyasiga Mudofaa vazirligi Ma’naviyat va ma’rifat markazi boshlig‘i podpolkovnik Oleg Zakirov boshchilik qildi.
Eslatib o‘tamiz, Harbiy-memorial qo‘mita tashkil etilganiga joriy yilda 10 yil to‘ladi. Ushbu yillar davomida Qo‘mita MDH do‘stona armiyalar o‘rtasida ma’naviy birligi, Hamdo‘stlik davlatlari va xalqlarining umumiy tarixi, Ikkinchi jahon urushi qatnashchilari va uning qahramonlarini xotirlash, ularga hurmat bajo keltirish yo‘lida muhim vazifalarni muvaffaqiyat bilan amalga oshirib kelmoqda. Bugungi kunga kelib Qo‘mita Hamdo‘stlik mamlakatlarining xalqlarini, birinchi navbatda, fashizmga qarshi kurashda o‘z hayotlarini himoya qilgan, Ikkinchi jahon urushi faxriylarining qahramonlik xotirasini saqlash va davom ettirishga qaratilgan hamkorlikda amaliy ish olib bormoqda.
Yig‘ilish davomida Qo‘mita a’zolari 1941—1945-yillarda Ikkinchi jahon urushida halok bo‘lganlarning taqdirini aniqlash uchun 2017—2018-yillarda amalga oshirilgan qo‘shma qidiruv ishlarining natijalari to‘g‘risida axborot berdilar, o‘zaro ma’lumotlar almashinuvi va axborot bazasidan foydalanish masalalarini muhokama etdilar.
Asosiy e’tibor fashizm ustidan erishilgan g‘alabaga 75 yil to‘lishi munosabati bilan o‘tkaziladigan tadbirlarga tayyorgarlik ko‘rish masalalariga qaratildi.

Узбекистан принял участие в очередном заседании Военно-мемориального комитета
26 апреля в московском Международном военном центре прошло очередное заседание Военно-мемориального комитета при Совете министров обороны (СМО) государств-участников Содружества Независимых Государств под председательством помощника заместителя министра обороны Российской Федерации Александра Кирилина.
В работе Комитета приняли участие представители министерств обороны Армении, Беларуси, Казахстана, Киргизии, России, Таджикистан, Узбекистан, а также представители Секретариата СМО СНГ. Узбекистан представляла делегация, во главе с начальником Центра духовности и просветительства Министерства обороны подполковником Олегом Закировым.
Напомним, что в 2019 году исполняется 10 лет Военно-мемориальному комитету. За эти годы Комитет успешно решает важные задачи духовного единения воинов дружественных армий на основе общей истории стран и народов Содружества, бережного отношения к памяти о Второй мировой войне и его героях. На сегодня комитет проводит согласованную практическую работу, направленную на сохранение и увековечение в памяти народов стран Содружества, прежде всего, в памяти молодого поколения героических подвигов ветеранов Второй мировой войны, ценой своих жизней отстоявших в борьбе с фашизмом свободу.
В ходе заседания члены комитета заслушали информацию о результатах совместных поисковых работ, проведенных в 2017-2018 годах по установлению судеб погибших на местах сражений Второй мировой войны 1941-1945 годов, обсудили вопросы взаимного обмена информацией и использовании баз данных.
Особое внимание было уделено подготовке практических мероприятий посвященных предстоящему празднованию 75-летия победы над фашизмом.